Polska historia, którą kryją ulice Cieszyna tematem muzealnego Spaceru Szersznikowskiego
Cieszyn – miejsce narodzin niepodległościowej władzy
Chociaż Cieszyn zerwał formalne związki z Rzeczpospolitą już w średniowieczu, to właśnie tutaj, 19 października 1918 roku, powstał pierwszy niezależny od zaborców organ władzy w odradzającej się Polsce – Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego.
Podczas spaceru Święs opowiedział uczestnikom o ważnych, choć mniej znanych wydarzeniach z historii miasta, takich jak kluczowy przewrót wojskowy z nocy 31 października na 1 listopada 1918 roku, który przypieczętował władzę Rady Narodowej. Wspomniał również o Gustawie Morcinku, pisarzu, który miał swój udział w tych wydarzeniach.
Konfederaci Barscy w Cieszynie
W roku 1771 Cieszyn stał się siedzibą Generalności – naczelnego organu władz Konfederacji Barskiej, uznawanej za pierwszy polski zryw niepodległościowy. Dziś ten epizod jest mało znany. Prowadzący spacer przypuszcza, że być może ze względu na brak zachowanych pamiątek po konfederatach.
Piłsudski nad Olzą
Józef Piłsudski, jedna z najważniejszych postaci w historii Polski, wielokrotnie przebywał w Cieszynie. Choć wiele osób zna historię jego wizyt, mało kto wie, że jego pierwsza żona, Maria Piłsudska, mieszkała tu przez pewien czas. Mieszkała przy ulicy Sejmowej, razem ze Stefanią Sosnkowską, żoną generała Sosnkowskiego.
Pomnik Ślązaczki – świadectwo historii
Spacer zakończył się pod pomnikiem Ślązaczki, gdzie Święs przybliżył historię zaangażowania mieszkańców Cieszyna w tworzenie Legionów Polskich. Przypomniał też losy samego pomnika, który został zrekonstruowany po wojnie na podstawie odnalezionego we Wrocławiu gipsowego odlewu, po tym jak oryginał zniszczyli Niemcy.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.