Cieszyn: powstaje dokumentacja do remontu
Remont zabytkowego Teatru im. A. Mickiewicza to jedno z największych i najkosztowniejszych wyzwań, jakie stoją przed władzami Cieszyna. Szacuje się go na nawet 100 milionów zł. To kwota astronomiczna dla miasta, którego – dla porównania – zaplanowany przychód w 2024 roku wynosi nieco ponad 250 mln zł. Takich środków Cieszyn sam nie jest w stanie udźwignąć. Zadanie trzeba będzie podzielić na mniejsze kroki lub zebrać potrzebną kwotę z różnych dotacji. To potrwa, a teatr wymaga zadbania.
Dlatego, jak na razie, włodarze rozpoczęli od drobnych napraw [Pisaliśmy: Remont teatru będzie kosztowny. Miasto zaczyna od drobnych napraw ] oraz od opracowania dokumentacji do remontu teatru. Środki na sporządzenie jej (600 tys zł) znalazł Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
- Pozyskane środki zewnętrzne pozwalają na to, żebyśmy taką dokumentację zrobili – mówił podczas lice z Burmistrzami Miasta Grzegorz Kasztura
Na czym polega przygotowanie takiej dokumentacji?
- Musimy zinwentaryzować tak naprawdę wszystko, co jest w teatrze, czyli poczynając od dachu pokrycia dachu, więźby, ścian, fundamentów, całej gospodarki wody deszczowej, przez to, co jest wewnątrz teatru, czyli wszystkie instalacje przede wszystkim elektryczne, grzewcze, wentylacyjne, klimatyzację po to, w jakim stanie technicznym jest scena, w jakim stanie technicznym jest strop, ten techniczny, którego na co dzień Państwo nie widzicie siedząc na widowni – wymieniał Kasztura.
Taka dokumentacja ma dać ogólne pojęcie o stanie budynku:
- [Robi się to – przyp.red]… po to żeby z tej dokumentacji wyszedł pewien obraz teatru, jego stanu technicznego, bo 40 lat nie robiona była taka dokumentacja. To jest oczywiście podzielono na rodzaje jest podzielone na zakresy, ale również część tych prac będzie dotyczyła spraw konserwatorskich […] Jeżeli pozyskamy tę dokumentację to to będzie źródło wiedzy dla projektantów, którzy przystąpią do projektowania różnych elementów. Chociażby jeżeli mówimy o dachu, no to decyzja, jaka jest wytrzymałość tej więźby, co możemy zrobić z dachem, jakie pokrycie tam zastosować… i tak poprzez kolejne elementy łącznie z chociażby ze sceną obrotową, która na pewno zostaje w teatrze. No i teraz na podstawie tej dokumentacji i doświadczenia chociażby wykonawców branżowych czy budowlańców, techników, będą podejmowane decyzje w jakim zakresie, co zrobić, jak naprawić tak, żeby teatr funkcjonował na poziomie standardów dzisiejszych - zauważył Wiceburmistrz.
Jak zauważył Kasztura każdy element jest ważny – jak chociażby akustyka. Choć w teatrze da się grać bez mikrofonów – bo tak został skonstruowany - to nagłośnienie również jest ważne. Ale w tej kwestii musza wypowiedzieć się fachowcy i określić, jaka moc i parametry są możliwe do zastosowania w tym budynku.
Nad pracami przygotowawczymi pracuje specjany zespół powołany przez Burmistrz miasta. I choć sama dokumentacja to zaledwie prolog do właściwego remontu, bez niej spektakl pod nazwą „Remont teatru" w ogóle nie ruszy, a kurtyna nawet się nie podniesie.
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.