Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: powstaje dokumentacja do remontu

Teatr im. A. Mickiewicza w Cieszynie wymaga remontu. Miasta nie stać na jego wykonanie, ale na razie udało się zgromadzić środki na początek. Na dokumentację.

Remont zabytkowego Teatru im. A. Mickiewicza to jedno z największych i najkosztowniejszych wyzwań, jakie stoją przed władzami Cieszyna. Szacuje się go na nawet 100 milionów zł. To kwota astronomiczna dla miasta, którego – dla porównania – zaplanowany przychód w 2024 roku wynosi nieco ponad 250 mln zł. Takich środków Cieszyn sam nie jest w stanie udźwignąć. Zadanie trzeba będzie podzielić na mniejsze kroki lub zebrać potrzebną kwotę z różnych dotacji. To potrwa, a teatr wymaga zadbania.

Dlatego, jak na razie, włodarze rozpoczęli od drobnych napraw [Pisaliśmy: Remont teatru będzie kosztowny. Miasto zaczyna od drobnych napraw ] oraz od opracowania dokumentacji do remontu teatru. Środki na sporządzenie jej (600 tys zł) znalazł Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

- Pozyskane środki zewnętrzne pozwalają na to, żebyśmy taką dokumentację zrobili – mówił podczas lice z Burmistrzami Miasta Grzegorz Kasztura

Na czym polega przygotowanie takiej dokumentacji?

- Musimy zinwentaryzować tak naprawdę wszystko, co jest w teatrze, czyli poczynając od dachu pokrycia dachu, więźby, ścian, fundamentów, całej gospodarki wody deszczowej, przez to, co jest wewnątrz teatru, czyli wszystkie instalacje przede wszystkim elektryczne, grzewcze, wentylacyjne, klimatyzację po to, w jakim stanie technicznym jest scena, w jakim stanie technicznym jest strop, ten techniczny, którego na co dzień Państwo nie widzicie siedząc na widowni – wymieniał Kasztura.

Taka dokumentacja ma dać ogólne pojęcie o stanie budynku:

- [Robi się to – przyp.red]… po to żeby z tej dokumentacji wyszedł pewien obraz teatru, jego stanu technicznego, bo 40 lat nie robiona była taka dokumentacja. To jest oczywiście podzielono na rodzaje jest podzielone na zakresy, ale również część tych prac będzie dotyczyła spraw konserwatorskich  […] Jeżeli pozyskamy tę dokumentację to to będzie źródło wiedzy dla projektantów, którzy przystąpią do projektowania różnych elementów. Chociażby jeżeli mówimy o dachu, no to decyzja, jaka jest wytrzymałość tej więźby, co możemy zrobić z dachem, jakie pokrycie tam zastosować… i tak poprzez kolejne elementy łącznie z chociażby ze sceną obrotową, która na pewno zostaje w teatrze. No i teraz na podstawie tej dokumentacji i doświadczenia chociażby wykonawców branżowych czy budowlańców, techników, będą podejmowane decyzje w jakim zakresie, co zrobić, jak naprawić tak, żeby teatr funkcjonował na poziomie standardów dzisiejszych - zauważył Wiceburmistrz.

Jak zauważył Kasztura każdy element jest ważny – jak chociażby akustyka. Choć w teatrze da się grać bez mikrofonów – bo tak został skonstruowany - to nagłośnienie również jest ważne. Ale w tej kwestii musza wypowiedzieć się fachowcy i określić, jaka moc i parametry są możliwe do zastosowania w tym budynku.

Nad pracami przygotowawczymi pracuje specjany zespół powołany przez Burmistrz miasta. I choć sama dokumentacja to zaledwie prolog do właściwego remontu, bez niej spektakl pod nazwą „Remont teatru" w ogóle nie ruszy, a kurtyna nawet się nie podniesie. 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-08-09 08:12:02
qbalo86: Hm, to może wzorem lat poprzednich teatr sprzedać lub oddać jakiejś zewnętrznej spółce? Przecież to nierentowne jest. Zostało by trochę grosza w kasie miasta, to może by i na drugą glajzę na Głębokiej wystarczyło...
2024-08-09 08:16:52
"tom": ... no to się wypowiedział specjalista od wydawania pieniędzy podatnika i marnotrawienia wszelakich dotacji. Laik budowlany przekonuje o 40 letnim braku inwentaryzacji budynku, gdy remont obiektu był 20 lat temu. Gołym okiem widać, że obecnie teatru wymaga wymiany przynajmniej stolarki okiennej a konstrukcję dachu potrafi oszacować pierwszy z brzegu rzeczoznawca budowlany pod względem zużycia fizycznego i biologicznego ( przedstawiając dokumentację potrzebną do wymiany zużytych elementów, nie inwentaryzacje całej więźby dachowej, która powinna znajdować się w miejskim archiwum ). Dla średnio inteligentnego wiadomym jest, że konstrukcja dachu była liczona dla obciążenia wiatrem i śniegiem oraz poza ciężarem własnym uwzględniała ciężar poszycia dachu , co w kontekście "... jeżeli mówimy o dachu, no to decyzja, jaka jest wytrzymałość tej więźby, co możemy zrobić z dachem, jakie pokrycie tam zastosować..." świadczy o bełkocie autora w celu przykrycia zaniedbań gospodarzy przez lata. Remont drenażu teatru był robiony 20 lat temu więc jeśli nie wystąpiły usterki w tym zakresie logicznym jest, że czas na dach i stolarkę okienną. Zabieranie się za dokumentację inwentaryzacji całego obiektu, jest tylko dowodem na ignorancję zarządcy teatru w zakresie mienia którym zarządza.
2024-08-09 18:32:21
Oko: Czego się spodziewać, skoro w tym teatrze nie ogarniają prostej czynności sprzedaży biletów
2024-08-09 21:32:45
one: Wkrótce na deskach będą aktorzy z Polskiej Sceny w Czeskim Cieszynie więc budynek znów odzyska dawną funkcję.
2024-08-10 10:52:09
suski: Dzisiejsi cieszyniacy są wdzięczni niemieckiej społeczności miasta która ten teatr zbudowała.
2024-08-10 11:26:43
one: Prosze nie żyć złudzeniami. Wiedza historyczna obecnego społeczeństwa kończy się na Noszaku, ktory był znany z tego, ze w sumie nie wiadomo z czego był znany, gdzie żył i co robił, ale jest takie piwo a piwo i kiełbasa najważniejsze.
2024-08-10 11:27:43
one: A sami Niemcy się trochę przeliczyli odnośnie repertuaru.
2024-08-10 21:38:25
"tom": ... no masz, artykuł o bełkocie ignoranta a znajdą się poniektórzy, którzy bez mydła ignorantowi i Niemcom wlezą ;_
2024-08-11 09:17:34
suski: No nie koleś, przesadziłeś. Artykuł jest o przygotowaniach do remontu teatru, a bełkot ignoranta to ewidentnie twoje komentarze.
2024-08-11 10:25:00
"tom": ... no tak koleś, twoje wiedza jest porównywalna z tym nominowanym specjalistą od utrzymania szkół i innych obiektów gminnych. Nic się nie da zrobić bez dotacji i pomocy firm zewnętrznych o remontach bieżących zapominając na lata. Szczytem kompetencji jest szacowanie remontu na 100mln, gdy dokumentacja remontu kapitalnego w powijakach a porównywalna do budowy stawu wedle grobli. Taniej by wyszła budowa Nowego Teatru po tej poniemieckiej pamiątce i dwudziestoletnich zaniedbaniach ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: