Polityka narodowościowa państwa na czechosłowackim Śląsku Cieszyńskim w latach międzywojennych była tematem spotkania z historykiem Grzegorzem Gąsiorem, autorem książki na ten temat
Spotkanie z Grzegorzem Gąsiorem promujące książkę „Polityka narodowościowa państwa na czechosłowackim Śląsku Cieszyńskim w latach 1920-1938” zorganizowano 19 października w Książnicy Cieszyńskiej. Prowadził je pracownik tej instytucji Witold Kożdoń. Oprócz pytań zadanych autorowi przez prowadzącego nie zabrakło też głosów i pytań z sali. Zebranych interesowały m.in. takie zagadnienia, jak stosunek władz czechosłowackich do spraw konfesyjnych czy też czy w dokumentach natrafił na ślady celowej, planowej kolonizacji terenów Śląska Cieszyńskiego przez osadników z głębi Czechosłowacji.
„Książka dr. Grzegorza Gąsiora jest efektem jego wieloletnich kwerend archiwalnych i opiera się przede wszystkim na dokumentach dotychczas niewykorzystywanych przez badaczy. Potwierdzają one istnienie polityki narodowościowej państwa czechosłowackiego wobec Śląska Cieszyńskiego, mającej na celu osłabienie mniejszości narodowych i wzmocnienie narodowości czeskiej. Kwestia, w jakim zakresie była ona realizowana i czym właściwie była owa polityka narodowościowa, jest właśnie jej tematem.” - stwierdza Kożdoń, który prowadził spotkanie z autorem.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.