Policja przypomina: porzucenie zwierzęcia to przestępstwo
- Sezon wakacyjno-urlopowy w pełni. Niektórzy z nas wyjechali na zasłużony odpoczynek, inni odliczają dni do wyjazdu lub dopiero go planują. Niestety dla wielu zwierząt wyjazd właścicieli nie wiąże się z niczym przyjemnym. Trwa okres wakacyjnych porzuceń zwierząt, najczęściej psów i kotów. Okrutni właściciele, chcąc pozbyć się „problemu” przed wyjazdem na wymarzone wakacje, przywiązują swojego psa lub kota do drzewa, nierzadko w miejscach odludnych, gdzie zwierzę ma małe szanse na odnalezienie przez przypadkowego przechodnia. Zdarzają się przypadki wywiezienia i wyrzucenia zwierzęcia z samochodu z dala od domu, czasem nawet już na trasie wakacyjnej podróży. Niestety pomimo apeli środków masowego przekazu dotyczących zjawiska porzucania zwierząt, problem ten w dalszym ciągu występuje – tłumaczą policjanci.
Istnieje wiele przyczyn wakacyjnego porzucania zwierząt. Przede wszystkim zwierzęta domowe wymagają od właścicieli odpowiedniej opieki, porzucanie ich na czas dłuższy, niż kilka, czy kilkanaście godzin może narazić je na zagrożenie utraty życia, czy też zdrowia. Porzucanie zwierząt, niezapewnienie im właściwej opieki, czy też nieodpowiedzialne sprawowanie opieki nad nimi jest przestępstwem. W każdym przypadku, gdy zwierzę w jakiś sposób jest zagrożone ze względu na działanie, lub zaniechanie właściciela jest traktowane, jako przejaw znęcania się, w związku z czym wobec nieodpowiedzialnego, bezmyślnego, czy też okrutnego właściciela może zostać zastosowana kara pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku, gdy czyn ten nosi znamiona szczególnego okrucieństwa, do więzienia można już trafić nawet na 5 lat.
- Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zachowania lub świadome dopuszczenie do zachowania takiego jak bicie, zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, stosowanie urządzeń obliczonych na spowodowanie specjalnego bólu, zmuszanie go do czynności mogących sprawiać ból, przeciążenie zwierząt, transport i przetrzymywanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędny stres i cierpienie, trzymanie zwierzęcia w miejscu zmuszającym go do przebywania w nienaturalnej pozycji, niezapewnienie zwierzęciu odpowiedniej ilości wody i pożywienia – definiują czyn karalny policjanci.
Warto również pamiętać, że pozostawienie zwierzęcia w zamkniętym samochodem, również jest traktowane jako narażenie jego życia, czy też zdrowia, czyli znęcanie się.
Będąc świadkiem znęcania się nad zwierzęciem bądź też mając informacje o takim procederze, czy też o porzuceniu zwierzęcia, należy powiadomić Policję, Straż Miejską, Inspekcję Weterynaryjną, lub pobliską fundację, zajmującą się zwierzętami.
JŚ/ red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.