Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

PIT dla opornych: krok po kroku (c.d.2)

Coroczny obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym przyprawia niektórych o zawrót głowy. Trudności z wypełnieniem PIT-37 wynikają ze strachu przed pomyłką oraz dużą ilością pól, które należy wypełnić. Częste wątpliwości dotyczą też ulg: internetowej, na dzieci, na rehabilitację. To jednak prostsze niż myślisz! Przebrnij przez to z nami! Poniżej krok po kroku wypełnienie PIT.

Wypełnij z nami PIT. Krok po kroku omawiamy rubryki najpopularniejszego zeznania – PIT-37. To naprawdę proste! (Część pierwsza: PIT dla opornych)


Krok 4, dział D, F


Część wydatków poniesionych przez nas w ciągu roku możemy sobie odliczyć. Co można odliczyć  od dochodu? A co od podatku?

Od dochodu (dział D) można odliczyć m.in.: składki na ubezpieczenie społeczne (kwota podana jest na PIT-11, więc wystarczy ją wpisać w okno 91), darowizny, ulgę rehabilitacyjną (np. wydatki na zakup leków, których stosowanie zlecił lekarz specjalista, na opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa), wydatki związane z korzystaniem Internetu – Ulga na Internet dotyczy tylko tych osób, które płacą imienne rachunki za korzystanie z sieci. Z ulgi możemy skorzystać tylko wtedy, gdy koszty przez nas poniesione dotyczą kosztów korzystania z Internetu nie dotyczy to serwisu, sprzętu itp. Maksymalna wysokość ulgi to 760 zł.

Często zdarza się sytuacja, w której płacimy rachunki, ale umowa jest spisana na kogoś innego. Zapytaliśmy Kierownika Działu Obsługi Bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Cieszynie Weroniki Grajewskiej-Sojki, czy możemy wówczas odliczyć sobie ulgę za korzystanie z sieci: - Niestety nie ma takiej możliwości. Można skorzystać z ulgi tylko w przypadku gdy wydatek poniósł ten na kogo jest rachunek. Często się zdarza, że powiedzmy na rodziców napisana jest umowa, a za Internet płacą dzieci. Ale wówczas nie mogą skorzystać z ulgi.

Po wpisaniu ulg obliczamy i wpisujemy kwotę dochodu w okno 103.

Dział E: Kwotę, która wpisaliśmy w okno 103 wpisujemy do okna 104 (jeśli na początku zaznaczyliśmy inną opcję niż „indywidualnie”, to połowę kwoty). Obliczamy podatek: jeśli nie dopisaliśmy ulg do dochodu – przepisujemy odpowiednie dane z PIT-11 do okienek 105 i 107. Jeśli wpisywaliśmy ulgi, musimy obliczyć podatek:  jeśli dochód po obliczeniach wynosił nie więcej niż 85 528, liczbę  wpisaną do okienka  nr 104 mnożymy przez 0,18 i od wyniku odejmujemy  556 zł 02 gr – wynik wpisujemy do okienka 105 i 107. Jeśli uzyskaliśmy więcej, to podatek wynosi: 14 839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł.
 
Od podatku (dział F) możemy zaś odpisać m.in.: • składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (kwota ta podana jest podana na PIT-11) • ulgę z tytułu wychowywania dzieci-  Odliczenie przysługuje wszystkim wykonującym władzę rodzicielską (także opiekunom prawnym). Z odliczenia nie mogą korzystać tylko rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej oraz opiekunowie prawni dziecka, w przypadku, gdy dzieci z nimi nie zamieszkują. Kwota odliczenia wynosi 92,67 zł miesięcznie na każde dziecko (cały rok = 1112,04).

Pełna lista możliwych odliczeń dostępna TUTAJ

UWAGA! Wpisanie jakichkolwiek ulg (prócz na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) uzasadnić należy w załączniku PIT/O (do pobrania TUTAJ).


Krok 5 dział G,H,I, J, K


Dział G: Jeśli wpisywaliśmy ulgi od podatku, musimy je odjąć, a następnie wpisać do okienka 118. Następnie sumujemy okienko 63 i 90 i wpisujemy wynik do okienka 119.  Do okienka 120 wpisujemy 0 jeśli różnica kwoty 119 i 118 jest ujemna, jeśli nie - wpisujemy różnicę. Do okna 121 wpisujemy różnicę kwot 119 i 118  (jeśli różnica ujemna wpisujemy 0). Wynik mówi nam, ile dostaniemy zwrotu.

Możemy także przekazać 1% naszego podatku (dział H) na wybraną przez nas Organizację Pożytku Publicznego OPP z wykazu Ministerstwa Pracy i polityki Społecznej organizacji do tego uprawnionych: Wykaz. (Pisaliśmy także o liscie OPP z naszego regionu: Nie zmarnuj 1%. Lista OPP z powiatu cieszyńskiego)

Na zeznaniach podatkowych w bloku „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”. Należy tam podać numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacji oraz kwotę, którą przekazujemy na ten cel. Następnie naczelnik Urzędu Skarbowego przekaże te środki na konto organizacji nie później niż do 30 czerwca 2012 r. W Dziale I  możemy uzupełnić dane dotyczące 1%.

UWAGA! Niepodpisane zeznanie podatkowe jest NIEWAŻNE

Zeznanie może być podpisane przez pełnomocnika podatnika (po uprzednim złożeniu  do urzędu skarbowego odpowiedniego pełnomocnictwa). Podpisanie zeznania przez pełnomocnika zwalnia podatnika/małżonka z obowiązku jego podpisania.

Zdarzają się sytuacje, w których ktoś zapomina złożyć PIT. Niestety w tym wypadku nie ma żadnej taryfy ulgowej dla zapominalskich: - Kary za niezłożenie zeznania podatkowego wynoszą od 150 zł do nawet 30000 zł. Każdy przypadek jest jednak rozpatrywany indywidualnie przez naczelnika urzędu i zależy od dochodów podatnika. Jednak w przypadku, gdy podatek został niezłożony, a podatnik zalega z opłatami karą jest grzywna, a nawet ograniczenie wolności - informuje Weronika Grajewska-Sojka z Urzędu Skarbowego w Cieszynie.


Im szybciej oddamy zeznanie podatkowe, tym szybciej otrzymamy jego zwrot, co jednak z tym, którzy przeoczyli ten termin? Czy jest jakiś dodatkowy tydzień dla zapominalskich?
- Nie ma takiego terminu. Ostateczną data złożenia zeznań podatkowych jest 30-kwietnia. Chyba, że jest to święto, wówczas termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy. Oczywiście może się zdarzyć tak, że zeznanie podatkowe przyjdzie dzień później. Wtedy ta sprawa również rozpatrywana jest indywidualnie przez naczelnika. I w przypadku, gdy podatnikowi zdarzyło się to pierwszy raz i nie ma zaległości w opłatach, naczelnik może odstąpić od wymierzania kary - mówi Weronika Grajewska-Sojka.

W przypadku nadpłaty zwrot podatku dochodowego wróci do nas po maksymalnie 3 miesiącach od daty złożenia. Gdy nadpłata wynosi mniej niż 8,79 nadpłata nie będzie zwrócona.


Gdzie można uzyskać dodatkowe informacje?

Na stronie:

http://www.mf.gov.pl/?const=3

http://www.szybkipit.pl/

http://www.e-deklaracje.gov.pl/


A także w Urzędzie Skarbowym - Urząd Skarbowy w Cieszynie otwiera dodatkowe terminy i punkty przyjmowania zeznań podatkowych, ich listę znaleźć można na stronie Urzędu Skarbowego w Cieszynie: http://www.isnet.katowice.pl/us/cieszyn.htm
 

Formularze:

PIT-37

PIT/0

Broszury i poradniki:

Broszura objaśniająca do PIT-37

Instrukcja wypełniania formularzy interaktywnych

Objaśnienia do PIT/0

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: