Pieniądze dla samorządów na sprzęt dla uczniów
Nauka zdalna jest potrzebna – uczniowie, tracąc kilka tygodni szkoły, mogliby nie tylko mieć problem podczas egzaminów, ale również z zaliczeniem roku. Niestety, szybkie przygotowanie e-lekcji to problem. Uczniowie muszą mieć odpowiedni sprzęt i dostęp do Internetu, a nauczyciele muszą przekazywać zdalnie materiał w taki sposób, aby był on przystępny i zrozumiały. Również w tym przypadku potrzebny jest nie tylko dostęp do sieci, ale również sprzęt np. do nagrywania wykładów.
Ministerstwo Cyfryzacji, dostosowując działania do aktualnych potrzeb, podjęło decyzję o przekazaniu zaoszczędzonych do tej pory pieniędzy (ok. 180 milionów złotych) przekazać na zakup sprzętu dla szkół. Komisja Europejska poprała pomysł, aby w ten sposób spożytkować środki pochodzące z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Od najbliższej środy (01.04.2020) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, czy tablety. W sytuacjach, gdy jest to konieczne, pieniądze zostaną również przeznaczone na mobilny dostęp do Internetu.
- Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu, lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – wyjaśnia szef MC.
Wniosek można złożyć już 1 kwietnia. Samorządy mogą zrobić to, wypełniając elektroniczny formularz do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Formalności mają być ograniczone do minimum, tak aby pieniądze szybko trafiły w miejsca, gdzie są potrzebne. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Cyfryzacji, samorządy dostaną przynajmniej po 40 tysięcy złotych, muszą jednak oszacować potrzeby. Wydatki można ponosić już teraz, pieniądze będą zwracane po uruchomieniu elektronicznego składania wniosków. MC nie wskazuje parametrów sprzętu, ważne jednak, aby wszystko dostosować do potrzeb mieszkańców i kupić jak najwięcej wydajnego sprzętu, który trafi do możliwie największej ilości uczniów.
- Zawsze nam zależało, aby eliminować różnice w dostępie do internetu i nowoczesnego sprzętu w różnych miejscach Polski. Obecnie ta potrzeba jest pilniejsza niż kiedykolwiek dotąd. Dlatego reagujemy i przyspieszamy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Kupiony sprzęt może być użyczany uczniom i nauczycielom. Kiedy lekcje wrócą do szkół, będzie dalej wykorzystywany np. podczas lekcji – dodaje szef MC.
Więcej informacji w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.




Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
