Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pieniądze dla samorządów na sprzęt dla uczniów

Chociaż w naszym powiecie nie zgłaszano szczególnych problemów technicznych, dotyczących nauki zdalnej, rząd podjął decyzję o przekazaniu środków na zakup sprzętu dla szkół i uczniów. Już w przyszłym tygodniu (01.04.2020) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze. Jeśli nie chcą czekać, już teraz mogą kupować sprzęt, Ministerstwo Cyfryzacji deklaruje, że zwróci pieniądze.

Nauka zdalna jest potrzebna – uczniowie, tracąc kilka tygodni szkoły, mogliby nie tylko mieć problem podczas egzaminów, ale również z zaliczeniem roku. Niestety, szybkie przygotowanie e-lekcji to problem. Uczniowie muszą mieć odpowiedni sprzęt i dostęp do Internetu, a nauczyciele muszą przekazywać zdalnie materiał w taki sposób, aby był on przystępny i zrozumiały. Również w tym przypadku potrzebny jest nie tylko dostęp do sieci, ale również sprzęt np. do nagrywania wykładów.

Ministerstwo Cyfryzacji, dostosowując działania do aktualnych potrzeb, podjęło decyzję o przekazaniu zaoszczędzonych do tej pory pieniędzy (ok. 180 milionów złotych) przekazać na zakup sprzętu dla szkół. Komisja Europejska poprała pomysł, aby w ten sposób spożytkować środki pochodzące z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Od najbliższej środy (01.04.2020) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, czy tablety. W sytuacjach, gdy jest to konieczne, pieniądze zostaną również przeznaczone na mobilny dostęp do Internetu.

- Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu, lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – wyjaśnia szef MC.

Wniosek można złożyć już 1 kwietnia. Samorządy mogą zrobić to, wypełniając elektroniczny formularz do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Formalności mają być ograniczone do minimum, tak aby pieniądze szybko trafiły w miejsca, gdzie są potrzebne. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Cyfryzacji, samorządy dostaną przynajmniej po 40 tysięcy złotych, muszą jednak oszacować potrzeby. Wydatki można ponosić już teraz, pieniądze będą zwracane po uruchomieniu elektronicznego składania wniosków. MC nie wskazuje parametrów sprzętu, ważne jednak, aby wszystko dostosować do potrzeb mieszkańców i kupić jak najwięcej wydajnego sprzętu, który trafi do możliwie największej ilości uczniów.

- Zawsze nam zależało, aby eliminować różnice w dostępie do internetu i nowoczesnego sprzętu w różnych miejscach Polski. Obecnie ta potrzeba jest pilniejsza niż kiedykolwiek dotąd. Dlatego reagujemy i przyspieszamy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Kupiony sprzęt może być użyczany uczniom i nauczycielom. Kiedy lekcje wrócą do szkół, będzie dalej wykorzystywany np. podczas lekcji – dodaje szef MC.

Więcej informacji w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-28 15:14:46
tom lem: ... TYLKO CZEKAĆ, NZ JAZGOT, ZE SAMORZĄDY I NAUCZYCIELE NIE SĄ PZRYGOTOWANI DO NAPRĘDCE WPROWADZANEJ METODY SPOSOBÓW KOMUNIKACJI ;-))))
2020-03-28 16:11:08
florian: Co ze wsparciem dla samotnego protestu Gabrysi na rynku?
2020-03-28 19:52:09
wyśmienity cwaniaczek: jestem naóczycielem chciałbym zapisać się na kompóter ale taki do pracy grania bo synowie nie umijom sie podzielić , dopłacę z wlasnej kasy oóki mam 500 + ale chodzi mi o Ośmiordzeniowy procesor 2,3 GHzPamięć masowa 1 TBAMD Radeon Pro 5500M czekam
2020-03-29 10:14:22
tuluza: forian : może zdalnie protestować !!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: