Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaśmiecone lasy, zdezorientowane zwierzęta

Dużo ostatnio mówi się o lasach, które są chętnie odwiedzane przez osoby, szukające aktywności przy jednoczesnym poczuciu spokoju i izolacji. W momencie, kiedy jesteśmy sami i nie natykamy się na tłum innych spacerowiczów, możemy czuć się bezpiecznie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, co zostanie po nas w lesie. Jak poinformowało Nadleśnictwo Wisła, odpady, porozrzucane między drzewami, to prawdziwe utrapienie.

Końcem marca Nadleśnictwo Wisła udostępniło informację o śmieciach, które zostały zebrane w lesie. Było ich sporo, a z pewnością nie udało się zebrać wszystkiego. Żeby lepiej zobrazować sytuację, Nadleśnictwo przytacza historię dzika, który chcąc zjeść kolorowe żołędzie, zjada plastik. Pojawia się również sarna, która mówi rodzicom, że pije wodę, która okazuje się zanieczyszczona. Wilk rani sobie łapkę na szkle, a nietoperze ubolewają, że ich ulubione miejsce jest brzydkie i zniszczone. Te obrazowe przykłady pokazują, jak zgubny jest wpływ człowieka na środowisko naturalne. Chociaż w rzeczywistości sarna nie rozmawia z rodzicami, a dzik nie cieszy się, że zjadł coś kolorowego, zwierzęta cierpią przez naszą niefrasobliwość i brak poszanowania natury.

- Tak śmieci... Śmieci to nie tylko problem estetyczny. Szkodliwe związki rozkładające się i wnikjące w glebę. To zanieczyszczenie wody. To toksyczne substancje, które są wchłaniane przez jagody, grzyby i inne rośliny, które są zbierane przez ludzi. W tym miesiącu na terenie leśnictwa Beskidek zebrano 50 worków, w Olzie 70... To tylko dwa przykłady. Jeżeli nie zaczniemy upominać siebie nawzajem, to się nigdy nie zmieni. Pomyślmy, żeby zmieniać świat na lepszy nie trzeba mieć milionów, a wystarczą dobre nawyki i zabranie ze sobą tej pustej puszki, a czasem schylenie się po jedną w gratisie – apeluje Nadleśnictwo Wisła.

Co zrobić, żeby zapobiegać powstawaniu zanieczyszczeń i cierpieniu zwierząt? Wystarczy pomyśleć i zachować się odpowiedzialnie. Jeżeli przynosimy coś do lasu, wracajmy z tymi samymi przedmiotami. Pustą butelkę wrzućcie do torebki, czy koszyka, a opakowanie po batoniku schowajcie do kieszeni i wyrzućcie w miejscu, do tego wyznaczonym. Jeżeli wszyscy będą przestrzegać tych prostych zasad, lasy staną się piękniejsze.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-28 17:48:49
kierowca_bombowca: Krytykujecie tych co śmiecą, a nie wspominacie nic o tych co Quadami lasy rozjeżdżają. No tak, nie wypada samego siebie krytykować, wiecie o czym piszę. Pozdrawiam
2020-03-28 18:25:17
gojny: Oczywiście jednostkowe przykłady są ważne i przekładają się na zachowanie ogółu. Niestety to nie wszystko, wiele zależy od polityki miejscowych samorządów. Gminy w planach zagospodarowania przestrzennego rzadko kiedy uwzględniają potrzeby miejscowego środowiska przyrodniczego, o ile te nie zostaną do tego zmuszone, najlepiej przez władze centralne. Lokalne interesy, przeznaczanie sporych połaci łąk i pól pod zabudowę, zwłaszcza w pobliżu już istniejących lasów, sprowadzanie coraz większej ilości nowych mieszkańców, przy przeświadczeniu, że wpłynie to dodatnio na miejscowe budżety, lokalizowanie inwestycji niekoniecznie potrzebnych mieszkańcom, pod turystów w imię interesów nielicznych i tak dalej, jak najbardziej przekłada się na wzrost zanieczyszczenia i ilość śmieci. Poprzez nieograniczoną zabudowę, w połączeniu ze zmianami klimatycznymi, stopniowo obniża się poziom wód gruntowych, co potęguje katastrofę ekologiczną w lasach i ogranicza miejscowe zasoby wody, również dla ludzi. Zrównoważony rozwój zakłada racjonalne gospodarowanie zasobem naturalnym, aby wystarczyło nam i zostało dla przyszłych pokoleń. Wielu samorządowców postępuje wedle doraźnych, ludzkich interesów i politykę ogranicza do swoich wyborców, interesów, w okresie ograniczonym do kadencji, ewentualnie tej najbliższej. Przyrodę należy postrzegać w perspektywie pokoleniowej, kto myśli o pokoleniach, sadzi las.
2020-03-28 18:27:09
gojny: To ludzie zapuszczają się coraz bardziej na tereny, które dawniej stanowiły domenę natury. Zwierzęta przez nas zmuszone są do przystosowania się do życia w obcych sobie warunkach. Coraz częściej będziemy spotykać dzikie zwierzęta buszujące po naszych ulicach, co rodzi nowe zagrożenia i wyzwania. Naturalne łańcuchy pokarmowe zostały zerwane, to powoduje, że poniektóre gatunki są nadmierne liczebnie. Wpłynie to na sytuację epidemiologiczną, wiele chorób jest pochodzenia odzwierzęcego. Ludzie ludziom zgotowali ten los.
2020-03-29 00:27:26
traveler85: Gdziekolwiek pojawi się ludzka stonka, tam życie umiera, niestety jako gatunek jesteśmy skazani na zagładę, a jedyne co nas naprawdę zgubi to ludzka głupota i bezmyślność, przeświadczenie, że jesteśmy panami świata i wszystko nam wolno. Nie, nie jesteśmy panami świata, jesteśmy rakiem który toczy tą planetę i wyniszcza ją coraz bardziej, ale natura sobie z nami poradzi, to jedyne pocieszenie.
2020-03-29 08:19:46
: Nadleśnictwo Wisła skarży się na śmieci w lasach? - szczyt obłudy, lasy po wyrębach prowadzonych przez nich to obraz nędzy i rozpaczy, zryte ciężkim sprzętem podłoże, zdewastowana ściółka, jedno wielkie śmieciowisko - każdy kto widział taki las wie, że Nadleśnictwa są największym śmieciarzami i szkodnikami w lasach, mają w nosie przepisy o ochronie środowiska, liczy się tylko wykonanie planu, wyrąbać jak najwięcej żeby premia była jak największa
2020-03-29 12:35:26
Efob: Bo ludzkosc musi sie skonczyc i do tego zmierzamy wielkimi krokami,niech zyja tylko zwierzeta bo one nikomu nie szkodza wrecz przeciwnie.Czlowiek to najwiekszy pasozyt jaki istnieje na tym globie,i niech znikna ,moze odpocznie przyroda i tak bedzie.
2020-03-31 08:25:24
gojny: Od dekad powierzchnia lasów na terytorium Polski jest systematycznie zwiększana i proces ten będzie jeszcze trwał bardzo długo. Dobrej jakości las, z którego będą mogły czerpać przyszłe pokolenia, nie sadzi się sam i wymaga starannej pielęgnacji. Wielka w tym zasługa Lasów Państwowych. Przemysł potrzebuje dobrej jakości surowca po to, aby tworzyć adekwatnej jakości produkty, a las powstały w wyniku odnowy naturalnej z reguły dla przemysłu nie prezentuje zbyt wielkiej wartości, dlatego potrzebne jest prowadzenie gospodarki zrównoważonego rozwoju, a taką może wdrażać tylko podmiot państwowy, który specjalizuje się w zakresie danego rodzaju działalności i zmuszony jest do tego przez prawo. Właściciel prywatny, z tego, co można zaobserwować, z zasady nie ma odpowiedniego wykształcenia, nie jest specjalistą w zakresie hodowli i utrzymania lasu i nie ma czasu zajmować gospodarką leśną, w pierwszej kolejności liczy na zysk ze sprzedaży drewna. Lasy Państwowe, w spadku po zaborcach otrzymały ogromne obszary upraw monokulturowych zasadzonych przez właścicieli prywatnych, które do dziś generują wynikłe z tego faktu problemy. Podmiot publiczny, związany powszechnie obowiązującym prawem, zmuszony jest w pierwszej kolejności do ochrony lasu, a gospodarką leśną, w znaczeniu pozyskiwania, zajmuje się na co dzień w ramach działalności subsydiarnej.
2020-03-31 08:30:00
gojny: Lasy Państwowe są wielokrotnie przez wzgląd na ochronę lasu i prawo zmuszone do dostarczania mniejszej ilości surowca, niż domaga się przemysł, przez co drewno jest importowane. Prywatny właściciel w zakresie pozyskiwania drewna miałby większą swobodę i mniej ograniczeń. Co więcej, w związku ze zmianami klimatycznymi stopniowo będzie się zmieniał charakter polskich lasów. Wedle przewidywań, zagrożone wyginięciem będą niektóre gatunki drzew, obecnie dominujące w naszych lasach, takie jak świerk pospolity, sosna zwyczajna i brzoza brodawkowata, które zajmują mniej więcej połowę areału polskich lasów. Do roku 2050 czeka nas ogromna akcja zagospodarowania terenów po wymierających na terytorium Polski gatunkach i zastąpienia ich nowym drzewostanem, bynajmniej nie monokulturowym. Lasy Państwowe są do tego dość dobrze przygotowane. Pojawiają się oskarżenia, iż w związku z prowadzoną gospodarką leśną niszczona jest ściółka. Osobom przedstawiającym takie oskarżenie, proponuję zrezygnować z korzystania z wszelkich produktów wytworzonych z drewna. Przemysł domaga się surowca, a ten musi być pozyskiwany, taka również jest i dawniej była rola lasów, ważne, aby odbywało się to w sposób racjonalny i zrównoważony.
2020-03-31 08:30:58
gojny: Osobom rzucającym oskarżenia o niszczenie ściółki w związku z prowadzoną gospodarką leśną, proponuję podjęcie się pracy, nawet wolontariatu, z wykorzystaniem metod nieszkodliwych. Zawsze lepiej pokazać, że się da, niż bezpodstawnie szkalować w internecie. Pojazdy mechaniczne poruszają się po ściśle wytyczonych szlakach, nie po całej powierzchni areału, kto twierdzi inaczej, nie ma żadnego pojęcia o prowadzeniu gospodarki leśnej.
2020-03-31 08:40:55
gojny: Jako mieszkaniec Cieszyna, zmuszony jestem wyrazić swoje ubolewanie w odniesieniu do zagospodarowania i utrzymania terenów zielonych przez cieszyński ratusz. Na terenie miasta również rosną drzewa, o bardzo dużych walorach przyrodniczych. Niestety zdarza się, że Cieszyn zezwala na barbarzyńską wycinkę niezmiernie cennych drzewostanów, nawet inkasuje za to pieniądze. Przykład taki mogliśmy obserwować, chociażby w okresie poprzedzającym budowę masztu telekomunikacyjnego firmy play. Włodarze za ten barbarzyński akt zainkasowali nawet pieniądze, o czym społeczeństwo powszechnie dowiedziało się dopiero po fakcie. A szkoda, odbyłyby się protesty, jak w przypadku PKP.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: