Piękne i zdrowe kompozycje kwiatowe
Warsztaty w Domu Przyrodnika to wakacyjny standard – staramy się przekazać zarówno dzieciom, jak i dorosłym, że natura, zioła, są w naszym życiu ważne i można je wykorzystać na wiele ciekawych sposobów. Pamiętajmy jednak o jednym – dobry zielarz nigdy nie zabierze wszystkich roślin z danego obszaru. Nieważne, czy chcemy robić maści, kremy, kadzidełka, napary, czy też aranżacje kwiatowe, wolno nam zabrać maksymalnie 1/3 roślin, tak aby przyroda dalej mogła się rozwijać – wyjaśnia Basia Kuchta, zielarka z Domu Przyrodnika.
Decydując się na przygotowanie kompozycji kwiatowej, powinniśmy przemyśleć, jakie kwiaty się w niej znajdą – na przykład maki krótko po zebraniu gubią płatki, bukiet z ich zastosowaniem nie będzie więc zbyt trwały. Jeżeli chodzi o kwiaty polne, w zależności od okresu, w którym chcemy zrobić bukiet, możemy zdecydować się np. na chabry, wrotycz, nawłoć, czy wiele, wiele innych – możliwości jest naprawdę sporo.
Jeżeli zdecydujemy się na przygotowanie kompozycji kwiatowej, warto również przemyśleć, czy chcemy, aby tylko pięknie wyglądała przez pewien czas, czy zależy nam również na dodatkowych właściwościach. Np. wiązankę z dodatkiem lawendy możemy zasuszyć i długo cieszyć się pięknym zapachem, to samo tyczy się rumianku, który dodatkowo, po wysuszeniu, może być stosowany w formie naparu.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.