Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Perełka na rubieżach Śląska Cieszyńskiego

Tak blisko, a tak mało znane. Miejsce ciekawe krajoznawczo, z ciekawą historią, zabytkami i niezwykłymi atrakcjami turystycznymi, a nie tak popularne, jak Ustroń czy Brenna, choć położone zaraz po drugiej co ona stronie Błatniej. Jaworze.

Wycieczkę szkoleniową do tej ciekawej gminy zorganizowali sobie przewodnicy z Koła Przewodników „Cieszyn” przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski w Cieszynie. Oprowadził ich Ryszard Stanclik - prezes Towarzystwa Miłośników Jaworza. Pokazał zabytki, jak kościoły katolicki i ewangelicki, zabytkowe założenia parkowe, ciekawą architekturę uzdrowiskową, wreszcie dawny pałac rodów Laszowskich herbu Nałęcz i hrabiów Saint-Genois d’Anneaucourt. W rękach tych dwu skoligacone rodów Jaworze było przez 154 lata, a ich szczątki spoczywają na miejscowym cmentarzu (nawet tych, którzy zmarli poza Jaworzem). Opowiadał też o historii Jaworza. Gmina, choć obecnie bardziej zbliżona do Bielska, historycznie jest częścią Śląska Cieszyńskiego (Pierwsza wzmianka pochodzi z wykazu wsi książęcych księstwa cieszyńskiego z 1302r.) Jaworze składa się z 7 części. Jedną z nich administracyjnie jest osada Błatnia, choć sama Błatnia nie tylko przez turystów, ale i przez mieszkańców naszego powiatu kojarzona jest zdecydowanie z Brenną.

Do Jaworza warto zajrzeć, pospacerować, powdychać jod przy fontannie z zabłocką solanką. Ale także odwiedzić jedyne w swoim rodzaju Muzeum Fauny morskiej i Śródlądowej. A cieszyńscy przewodnicy, po tym, jak zapoznali się bliżej z tymi perełkami, z pewnością będą proponować wyprawy tam przybywającym do naszego regionu turystom.

 

(indi)

 

 

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-23 19:55:21
krzysztof.mm: ...a tymczasem w necie taka perełka: ♝♝♝"Demon pod papieską ochroną - Podczas swojego kilkuletniego śledztwa, którego wyniki opisał w książce "Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie", Frédéric Martel dotarł do kulis skandalu, który Watykan przez wiele lat starał się zataić. Za pełnym przyzwoleniem Stolicy Apostolskiej w Meksyku działała sekciarska organizacja, na czele której stał sadysta i pedofil Marcial Maciel. Jednym z jego najbliższych przyjaciół był Jan Paweł II."♝♝♝
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: