Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pamiętnik starego nauczyciela

''Pamiętnik starego nauczyciela'' Jana Kubisza to niezwykle cenne źródło wiedzy o Śląsku Cieszyńskim, życiu jego mieszkańców, historii. Wydane w 1928 roku dzieło Kubisza cieszyło się w okresie międzywojennym dużym zainteresowaniem po obu stronach Olzy. Nieliczne egzemplarze książki przetrwały hitlerowską okupację i powojenny okres komunistyczny.

II wydanie ukazało się 19 lat temu i jego nakład się już wyczerpał, Macierz Szkolna w RC postanowiła więc wznowić wydawnictwo. Niedawno wydana III edycja nie zawiera żadnych zmian względem pierwszej, tej z 1928 roku.  

Z wznowionym „Pamiętnikiem starego nauczyciela” zainteresowani spotkać się mogli w Muzeum Zbiory Marii Skalickiej w Ustroniu. Sala była pełna, co dowodzi zainteresowaniu ludzi tematem. Spotkanie promocyjne książki zorganizowano 26 kwietnia z wielkim rozmachem. 

- Wspaniałe przygotowanie się profesora Daniela Kadłubca, który z nami współpracuje już od dziesięciu lat i nigdy nas nie zawiódł. Bardzo tu jest lubiany, zawsze się sala zapełnia. Pięknie przygotował prezentację – cieszyła się po udanym spotkaniu prowadząca Muzeum Zbiory Marii Skalickiej Irena Maliborska podkreślając, że niesamowitych walorów spotkaniu dodał udział aktorów Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie. Halina Pasekowa oraz Karol Suszka czytali wybrane teksty z książki, czym niesłychanie ubarwili całe spotkanie.

Nie zabrakło także akcentów muzycznych. Wystąpili aż dwaj pianiści. Na początek kompozycje z okresu romantyzmu zagrał Andrzej Molin, uczeń V roku Konserwatorium Muzycznego w Ostrawie, a na końcu wystąpiła Agata Adamczyk, adiunkt z Wydziału Muzycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie z repertuarem utworów Jana Sztwiertni. – Maria Slakicka Jana Sztwiertnię uważała za postać wybitną, wielokrotnie go opisywała w różnych publikacjach – wyjaśnia Irena Maliborska dodając, że prowadzone przez nią Muzeum na stałe współpracuje także z Hubertem Miśką, który zajmuje się właśnie twórczością Jana Sztwiertni.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: