Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ostatni etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych

O Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) mówi się sporo od 2018 roku, kiedy to rozpoczął się pierwszy etap wdrażania pomysłu. Obecnie (od 1 stycznia 2021 roku) pod Pracownicze Plany Kapitałowe wchodzą już wszystkie firmy, włącznie z tymi, które zatrudniają mniej niż 20 pracowników.

Od 1 stycznia 2021 roku PPK obejmuje również firmy, które zatrudniają mniej niż 20 pracowników. Firmy takie z sektora prywatnego muszą zawrzeć umowę o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową do 10 maja 2021 roku, zaś podmioty zatrudniające z sektora publicznego do 10 kwietnia 2021 roku. Wyjątkiem są mikroprzedsiębiorcy – jeżeli wszyscy pracownicy złożą deklarację o rezygnacji z PPK, mikroprzedsiębiorstwo nie musi przystępować do programu.

PPK to program, który zakłada comiesięczne odkładanie odpowiedniej kwoty z myślą o emeryturze. Jakie środki sumują się na indywidualnym koncie w Pracowniczym Planie Kapitałowym? Warto wiedzieć, że część pieniędzy, zgromadzonych na tym koncie ściągane jest z wynagrodzenia pracownika, część dokłada pracodawca, a część państwo. Każdego miesiąca odkładane jest więc:

- z pensji pracownika (2% wynagrodzenia brutto - od podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe),
- od pracodawcy (1,5% wynagrodzenia brutto - od podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe),
- od Państwa (jednorazowa składka powitalna ze budżetu państwa - 250 zł oraz dopłata roczna - 240 zł co rok).

Zapis do PPK jest automatyczny. Oznacza to, że wszyscy pracownicy od 18. do 54. roku życia wraz z przystąpieniem danej firmy do PPK zostają zapisani do programu, chyba że złożyli deklarację o rezygnacji. Osoby, które ukończyły 55 rok życia, również mogą przystąpić do programu, jednak w tym przypadku muszą taką chęć zgłosić.

Pracownicy mają prawo również zrezygnować z PPK. Muszą jednak złożyć stosowną deklarację o rezygnacji. Co więcej, z PPK można zrezygnować w dowolnym momencie. Jeżeli pracownik zrobi to przed założeniem dla niego indywidualnego rachunku w wybranej instytucji finansowej, rachunek nie zostanie założony (chyba, że pracownik później zmieni zdanie i do programu przystąpi). W tej sytuacji jednak traci się szansę na otrzymanie wpłaty powitalnej w wysokości 250 zł). Z kolei, jeżeli pracownik zrezygnuje później i konto zostanie założone, będzie istniało dalej – pracownik może w dowolnym momencie znów podjąć decyzję o przystąpieniu do PPK. Bardzo istotny jest fakt, że pracodawca powinien pisemnie poinformować pracownika o przystąpieniu do PPK. Tego samego dnia pracownik nie może jednak zrezygnować - może too zrobić dopiero dzień później.

Pracodawca ma obowiązek co 4 lata informować zatrudniane przez siebie osoby o tym, ile pieniędzy znajduje się już na ich indywidualnych rachunkach.

 

oprac. JŚ

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-26 17:47:14
św. Patryk.: kolejna wielka porażka jednego z wielkich planów bankstera-oszusta
2021-02-26 18:48:46
św. Patryk.: a na deser Daniel "Wszystko Może" Obajtek, odkrycie i nadzieja Kaczyńskiego: "Sk*****n. Ten c***j p******y, brudna p***a. W***a mnie to, wiesz, ale co mam zrobić? Ten p*******y Elektroplast wiecznie, k*****a, słyszę" - dziękuję za uwagę, radiomaryjnym polecam otoczenie obu prezesów modlitewną opieką
2021-02-26 22:22:50
i67: świr. Patryk>> głowa pod kran z zimną wodą i ochłoń i pamiętaj o swoim problemie z sercem....bo znowu będziesz stękał ......
2021-02-27 09:48:13
ztcieszyn: 1. Porownanie do OFE nie ma sensu. Skladka na OFE byla czescia skladki na ZUS; skladka na PPK jest pobierana z czesci netto pensji; 2. Srodki te sa prywatne na tej samej zasadzie jak IKE, IKZE, lokata w banku czy konto oszczednosciowe. Na tych samych zasadach tez mozna je wyplacic. Tak jak przy IKE czy IKZE, wiaze sie to z pewnymi kosztami - ale jest to koszt jaki placimy za ulgi podatkowe; 3. Kwoty wplacane na PPK nie ida "do budzetu panstwa" tylko sa inwestowane w normalnych funduszach TFI, bardzo podobnych do istniejacych od lat funduszy emerytalnych. Procent Polakow myslacych jakkolwiek na temat inwestowania na przyszlosc jest katastrofalnie niski. Wiekszosc osob jak to jeden z rozmowcow "zyje chwila". Inni bawia sie w odkladanie pieniedzy w skarpecie czy na koncie co jest kompletna bzdura z powodu inflacji. Powodzenia tym osobom za 20, 30 lat. PPK nie jest idealna odpowiedzia na ten problem, ale sama konstrukcja funduszy jest przemyslana sensownie i daje szanse na przebicie inflacji w dlugim terminie. Zamiast bic piane w PPK tylko z powodu, ze jest to pomysl PiSu, polecam przeczytac na czym ten program polega i zastanowic sie czy warto. Przy obecnych zasadach praktycznie nie da sie stracic, biorac pod uwage wplaty pracodawcy. P.S. NIE jestem zwolennikiem PiSu, glosowalem na obecna opozycje.
2021-02-27 18:03:47
miriam11: Ja ci tylko przypominam że pieniądze z OFE też były nie do ruszenia.
2021-02-27 19:10:51
św. Patryk.: trzeba być niedouczonym naiwniakiem albo opłacanym przez władzę żeby reklamować PPK - PiS obniżając wiek emerytalny na potrzeby kampanii wyborczej kompletnie rozłożył polski system emerytalny, ZUS jest już teraz de facto żywym trupem, a pieniądze z PPK potrzebne są wyłącznie władzy na łatanie gigantycznej dziury w budżecie - a mamienie dzisiaj młodych emeryturami za kilkadziesiąt lat to jawne oszustwo i bezczelne naigrywanie się z ludzkich nadziei
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: