Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

„Osoba ze spektrum autyzmu - jak się porozumiewać

"Ludzie z autyzmem wiodą życie w ciszy, zamknięci w sobie, inni szaleją, bo rzeczywistość ich przytłacza. Niektórzy z nich nigdy nie nauczą się poprawnie dziękować. Są jednak tacy, którym ten zwrot tak lekko przechodzi przez usta, że sprawiają wrażenie, jakby rozumieli, co im się właśnie wymsknęło. Niektórzy ludzie z autyzmem chętnie się śmieją i dużo gadają, inni są raczej rzeczowi i małomówni." - cytat pochodzi z książki „Barwne cienie i nietoperze. Życie w autystycznym świecie.” autorstwa Axela Braunsa. Słowom tym możemy zawierzyć w stu procentach, bowiem u pisarza zdiagnozowano chorobę autystyczną.

Jeszcze do niedawna siedzieli podobnie jak inne osoby niepełnosprawne w domach, bez pracy i pomysłu na życie. Teraz takie osoby wychodzą z tych „kryjówek”, pojawiają się wśród nas i chcą być dostrzegani, uczestniczyć w życiu towarzyskim, kulturalnym itp. Czy wiemy na pewno jak się z takimi osobami porozumiewać i na czym polega ich dysfunkcja?

Autyzm – czyli spektrum zaburzeń w sposobie postrzegania świata. Praktycznie jest to najprostsze i najbardziej konkretne wytłumaczenie terminu autyzm. Osoby nim dotknięte mają swój własny świat i we własny sposób kontaktują się z otoczeniem. Często na pierwszy rzut oka nie wiemy, że mamy do czynienia z autystykiem. Dzieje się tak z wielu powodów. Przede wszystkim ta sama diagnoza nie zawsze oznacza jednakowy zespół zachowań. Osoba z autyzmem może być wycofana, zamknięta, a może być też bardziej ekstrawertyczna i chętna do rozmowy. Sposób bycia autystyka można początkowo błędnie interpretować jako niegrzeczne lub agresywne zachowanie czy po prostu uznać tę osobę za dziwaka.

Osoby z autyzmem odczuwają tak jak inni, mają swoje potrzeby i pragnienia, a zarazem często mają duży problem z ich zakomunikowaniem. Robią to jednak najlepiej jak potrafią. Oto kilka wskazówek jak lepiej porozumiewać się z osobami autystycznymi:
pomóż osobie z autyzmem zrozumieć co mówisz, mów poglądowo i pokazuj co masz na myśli,
–upewnij się, że osoba, do której mówisz jest zwrócona w twoim kierunku,
– Używaj języka odpowiedniego do sytuacji i wieku osoby,
– Korzystaj z języka gestów i demonstracji, aby pomóc w wykonaniu wymaganych czynności,
- przekazuj osobie z autyzmem informacje o tym, co ma zrobić,
- mów jej kiedy zrobi coś dobrze,
- dowiedz się co jest dla osoby z autyzmem nagrodą,
- uprzedzaj osobę z autyzmem, kiedy ma nastąpić jakaś zmiana,
- spróbuj zrozumieć zachowanie osoby z autyzmem.

Nie zapominaj również o ludzkich wartościach osoby z autyzmem. Osoby z autyzmem odczuwają tak jak inni: doznają szczęścia i niepokoju, mogą się złościć, być podniecone lub martwić się, ale jest im o wiele trudniej niż nam wyrazić swoje odczucia.

Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek praktycznych pomoże w łatwiejszym sposobie komunikowania się z osobami ze spektrum autyzmu i osoby takie odnajdą się wśród nas oraz poczują się bezpiecznie, pewnie.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: