Ołtarz za ołtarzem. Iluzjonistyczna dekoracja w Brennej
O odkryciu malowidła informowaliśmy w marcu br. Odkryli zaskakujące malowidło za ołtarzem w kościele w Brennej Niedawno zaś informowalismy Was o zakończneiu i odebraniu prac konserwatorskich: Odebrali prace
Jak wyjaśnia na stronie diecezja.bielsko.pl diecezjalny konserwator ks. Szymon Tracz, dekorację tworzy wielobarwna malowana iluzjonistycznie na ścianie prezbiterium struktura ołtarzowa.
- Wyraźnie widoczne są wsparte na postumentach zdobionymi płycinami smukłe kolumny o kompozytowych kapitelach podtrzymujące gierowane belkowanie ze wspartymi na nim wolutowymi przyczółkami. W środku znalazła się dekoracyjnie malowana rama, stanowiąca pierwotnie obramienie nieznanego obrazu. Na czas konserwacji obecnie znajduje się w niej pomniejszone zdjęcie XIX-wiecznego obrazu ze sceną chrztu Chrystusa w Jordanie z ołtarza głównego”.
Duchowny zwraca uwagę na fakt, iż iluzjonistycznie malowane belkowanie z lewej strony zachodzi na wysklepkę sklepienia prezbiterium, czego nie zrobiono symetrycznie po drugiej stronie.
„Sama zaś iluzjonistyczna dekoracja naśladująca strukturę ołtarza jest o tyle ciekawa, że powstała 100 lat później od pierwszych tego typu rozwiązań malarskich, które zaczęto stosować na przełomie XVII i XVIII w., zwłaszcza za sprawą jezuickiego malarza Andrea Pozzo, i kiedy ją wykonano w Brennej była już niemodna” – zauważa.
Zdaniem naukowca, iluzjonistyczny ołtarz zapewne powstał po ukończeniu budowy kościoła w 1796 roku, tuż przed jego konsekracją dokonaną 21 sierpnia tegoż roku. „Musiało to być rozwiązanie przejściowe nim kilkanaście lat później powstał monumentalny, bogato rzeźbiony ołtarz główny, zachowany do dziś” – dodaje.
Zabiegi konsekratorskie w Brennej były możliwe dzięki dotacji województwa śląskiego i wkładu parafii.
red./ [Robert Karp/ https://diecezja.bielsko.pl/]
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.