Ogień z komina

Pożar sadzy, zatrucie czadem - to tylko kilka efektów braku odpowiedniego czyszczenia i eksploatowania komina. Kominiarze apelują i przypominają.

W naszym regionie kilkakrotnie dochodziło do śmiertelnych zatruć czadem (zobacz np. Czad zabił dwie osoby w Cieszynie ), niejednokrotnie do tragedii nie doszło, gdyż detektor ostrzegł w porę [Detektor w porę ostrzegł ]. Na naszych łamach mogliście przeczytać nieraz o pożarze, który był spowodowany nieszczelnym przewodem kominowym lub zapaleniem się sadzy [zobacz: Ogień nad kamienicą ].

Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. Również czad i sadza to groźni przeciwnicy – PSP w sezonie grzewczym 2015-2016 odnotowała 4.685 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 2903 osób poszkodowanych i 61 ofiar śmiertelnych.

- Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu – przypomina Prezes Krajowej Izby Kominiarzy, Marcin Ziombski.

Kominiarze przypominają również, że Ustawa Prawo budowlane nakłada na właściciela – zarządcę budynku obowiązek zlecenia co najmniej raz w roku okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych.

Jeśli nie przestrzegamy przepisów i nie dbamy o bezpieczeństwo instalacji kominowej narażamy nie tylko nasze życie i zdrowie, ale w razie nieszczęścia – np. pożaru domu – ubezpieczyciel może nam odmówić wypłaty odszkodowania.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją