Ogień z komina
W naszym regionie kilkakrotnie dochodziło do śmiertelnych zatruć czadem (zobacz np. Czad zabił dwie osoby w Cieszynie ), niejednokrotnie do tragedii nie doszło, gdyż detektor ostrzegł w porę [Detektor w porę ostrzegł ]. Na naszych łamach mogliście przeczytać nieraz o pożarze, który był spowodowany nieszczelnym przewodem kominowym lub zapaleniem się sadzy [zobacz: Ogień nad kamienicą ].
Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. Również czad i sadza to groźni przeciwnicy – PSP w sezonie grzewczym 2015-2016 odnotowała 4.685 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 2903 osób poszkodowanych i 61 ofiar śmiertelnych.
- Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu – przypomina Prezes Krajowej Izby Kominiarzy, Marcin Ziombski.
Kominiarze przypominają również, że Ustawa Prawo budowlane nakłada na właściciela – zarządcę budynku obowiązek zlecenia co najmniej raz w roku okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych.
Jeśli nie przestrzegamy przepisów i nie dbamy o bezpieczeństwo instalacji kominowej narażamy nie tylko nasze życie i zdrowie, ale w razie nieszczęścia – np. pożaru domu – ubezpieczyciel może nam odmówić wypłaty odszkodowania.
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.