Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oddział Otolaryngologii w Cieszynie ma się dobrze

W drugiej połowie czerwca pojawiły się informacje, jakoby oddział otolaryngologii Szpitala Śląskiego w Cieszynie miał zostać zlikwidowany. Podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Cieszynie, która odbyła się 23 czerwca Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek oraz ordynator oddziału otolaryngologii Rafał Jękot zdementowali te pogłoski.

Oddział otolaryngologii w Cieszynie ma się bardzo dobrze, jak podkreślał ordynator oddziału, jest bardzo duże wsparcie od strony dyrekcji, a oddział działa i wykonuje zabiegi oraz operacje w stosunkowo krótkich terminach – Jesteśmy oddziałem przynoszącym duże korzyści, jeżeli chodzi o ilość punktów, które wyrabiamy. Sam fakt, że w tym roku wykonaliśmy 17 dużych zabiegów, 21 zabiegów onkologicznych, przyjęć „na ostro” przez SOR mieliśmy 63 (57% to osoby spoza powiatu cieszyńskiego), 400 zabiegów w znieczuleniu ogólnym, konsultacji SOR-owskich, czyli przyjęć z odesłaniem na oddział było 164 i w pełni zabezpieczamy poradnię. W tym roku już wykonaliśmy 2700 porad laryngologicznych. To świadczy o tym, że oddział się ma bardzo dobrze. Jest 6 lekarzy specjalistów, docent, doktor, troje specjalistów oraz dwóch lekarzy rezydentów – mówił podczas konferencji ordynator oddziału Rafał Jękot, który dojechał wprost po skończonej w szpitalu operacji.

Pogłoski o zamknięciu tego oddziału w Szpitalu Śląskim w Cieszynie były wynikiem błędu – w rzeczywistości chodziło o oddział otolaryngologii w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju, z którego to zwrócono się z prośbą do Szpitala Śląskiego w Cieszynie o zabezpieczenie pacjentów.

Jak podkreślał podczas konferencji prasowej Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, informacje o rzekomym zamknięciu oddziału otolaryngologii w Szpitalu Śląskim w Cieszynie uderzają w dobre imię szpitala, a informacje które doprowadziły do paniki wśród pacjentów w regionie były niezweryfikowane – sytuacja jest taka, że kilka dni temu jeden z burmistrzów rozesłał do wszystkich innych oraz do Starostwa Powiatowego w Cieszynie pismo dotyczące zamknięcia oddziału otolaryngologicznego (…) nie wiem dlaczego takie informacje są rozsyłane. Aby wyjaśnić, jak wygląda sytuacja, przedstawię pewne fakty. 5 czerwca do dyrektora szpitala w Cieszynie wpłynęło pismo z jastrzębskiego szpitala, informujące, że na skutek nieprzewidzianych zdarzeń losowych nie ma możliwości pracy oddziału otolaryngologii z pododdziałem chirurgii szczękowo-twarzowej i dlatego dyrektor szpitala w Jastrzębiu wystąpił z wnioskiem do wojewody o zawieszenie działalności oddziału. Tego samego dnia pan dyrektor Płygawko odpowiedział, że zabezpieczymy usługi w tym zakresie dla pacjentów z rejonu działania szpitala w Jastrzębiu – wyjaśnia Szczurek, dodając, że zabezpieczając usługi dla pacjentów z Jastrzębia nie ma mowy o likwidacji oddziału w Cieszynie.

Kilka dni wcześniej pojawiło się pismo od dwóch specjalistów – Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Otolaryngologii i Ordynatora Klinicznego Szpitala w Zabrzu, którzy napisali pismo do Burmistrza Cieszyna, że w związku z zamknięciem/likwidacją oddziału otolaryngologicznego szpitala w Cieszynie pacjenci są pozbawieni opieki medycznej w zakresie otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi. Pismo prawdopodobnie jest wynikiem pomyłki – prawdopodobnie chodziło o szpital w Jastrzębiu – oddział otolaryngologiczny ma się dobrze. Nie mamy planów zawieszenia ani zamknięcia oddziału – podkreślał Starosta Cieszyński.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-06-23 16:43:34
pół_Sasina_z_Wiślicy: od 8 lat władza mówi prawdę tylko kiedy się pomyli, więc z tym oddziałem sprawa raczej jasna
2023-06-23 16:55:54
sierżant_Niemyty_Wycior: ale na pewno lepiej niż oddział otolaryngologii maja się ziomy mafiosów z PiS, tych od Sasina, Ziobry, Morawieckiego, Brudzińskiego - cała ta szemrana hołota okradająca nas od 8 lat codziennie na ciężkie miliardy ====> tvn24.pl/premium/willa-plus-kontrola-w-posiadlosci-dotowanej-przez-mein-fundacji-dumni-z-elblaga-mamy-nagrania-7186991
2023-06-23 16:57:00
sierżant_Niemyty_Wycior: Fundacja "Dumni z Elbląga" za ponad 2 miliony złotych od ministra edukacji kupiła posiadłość w Karczowiskach Górnych. Z dwoma domami, wiatą na trzy auta, garażem, domkiem pszczelarza, stawami i lasem. Prezes fundacji Kamil Nowak, zamieszkał tam z rodziną. To dobry znajomy Krzysztofa Szczuckiego, prezesa Rządowego Centrum Legislacji i kierownika Akademii Prawa i Sprawiedliwości. - Po prostu ją sobie przejął - komentuje posłanka Moniki Falej.
2023-06-23 16:58:22
sierżant_Niemyty_Wycior: Jest 22 czerwca, Monika Falej przeprowadza kontrolę poselską w nieruchomości Fundacji "Dumni z Elbląga" w Karczowiskach Górnych (woj. warmińsko-mazurskie). Nieruchomość fundacja kupiła za ponad 2 mln zł dotacji z programu "willa plus". To program, w którym minister Czarnek rozdzielił 40 milionów złotych między wybrane organizacje pozarządowe. Formalnie nazwa programu to "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Faktycznie organizacje, które minister Czarnek nagrodził, mogły za w sumie 40 mln zł kupić, wyremontować lub wyposażyć nieruchomości. Powiązania części fundacji i stowarzyszeń z obozem rządzącym opisaliśmy jako pierwsi - 31 stycznia 2023 roku ===> tvn24.pl/premium/willa-plus-dotacje-ministra-przemyslawa-czarnka-na-zakup-nieruchomosci-6709936
2023-06-23 16:59:41
sierżant_Niemyty_Wycior: Miejsce, które wybrali Dumni z Elbląga to "dom z duszą o niepowtarzalnym klimacie" o powierzchni 514 m kw. Z "punktem widokowym obrośniętym piękną Wisterią, dwoma stawami i własnym lasem" - czytamy we wniosku do MEiN. Główny budynek powstał jeszcze przed wojną, pierwotnie mieściła się w nim szkoła. W posiadłości - zgodnie z wnioskiem - fundacja miała stworzyć Centrum Edukacyjne "skupiające się na kształtowaniu postaw społecznych". Miała realizować cele statutowe i "wspierać lokalne pomysły, działania społeczne". Centrum miało być "miejscem swobodnej wymiany myśli, poglądów oraz wiedzy". Posłanka Falej zagląda do kolejnych pomieszczeń. - Też widzę dziecięce rzeczy. Rozumiem, że pan z rodziną tu mieszka? - Z jednym dzieckiem - mówi prezes Kamil Nowak. A Falej zwraca uwagę na rozgardiasz w kolejnych oglądanych pomieszczeniach: porozrzucane ubrania, opakowania po lekach, kosmetyki. - Powiem szczerze, że jestem zbulwersowana, bo zobaczyłam tam jeden wielki bałagan. Brudne pokoje, porozwalane rzeczy. Okazało się, że pan prezes po prostu tam mieszka - mówi M. Falej po zakończeniu kontroli.
2023-06-23 17:00:38
sierżant_Niemyty_Wycior: Miały się tu - według wniosku złożonego do MEiN - odbywać warsztaty, takie jak "Prawo w życiu codziennym", "Budowa społeczeństwa obywatelskiego, "Dojrzałość emocjonalna jako fundament życia społeczeństwa, narodu". Ale też np. "Gotowanie jak u mamy". Skupmy się na przebiegu kontroli. Posiadamy liczne nagrania z jej trwania. Możemy na nich usłyszeć na przykład takie rozmowy: - Widzę, że mieszka tu jakaś kobieta - mówi posłanka Monika Falej. - Kobieta? Jaka kobieta? - pyta Nowak. - To są rzeczy z marki, którą… to są rzeczy z kosmetycznych biznesów. Nie jest to kobiety żadnej. Nie ma tu kobiety - dodaje. - To przykre - komentuje posłanka. Na nagraniu z kontroli widzimy kolejne pomieszczenia. Kuchnię ze spiżarnią, jadalnię, pokój kawowy. Garderobę. Salon z aneksem kuchennym i 80-metrową antresolą. Leżą tu porozrzucane ubrania. Niepozmywane naczynia i jedzenie. Z szafki wystaje damska bielizna. - To pani Agnieszki, która już tutaj nie mieszka - mówi szef Fundacji "Dumni z Elbląga". Miała tu przebywać, jak tłumaczy, rodzina "z ciężkim problemem na skraju wykluczenia". - Musieli się wyprowadzić, dzieci trafiły do ośrodka opiekuńczo-wychowawczego. - Pana dzieci czy dzieci z projektu edukacyjnego? - pyta posłanka. - Dzieci z projektu. Na podłodze walają się zabawki, blistry leków, opakowania po słodyczach, buty. Na stoliku - mosiężna lampa Alladyna, kasa fiskalna jednej z platform do zamawiania jedzenia. - Tu jeszcze porządki robimy - tłumaczy się Kamil Nowak.
2023-06-23 17:01:01
sierżant_Niemyty_Wycior: Później odmawia posłance okazania dokumentów fundacji, tłumacząc, że są przechowywane w Warszawie. Najpierw mówi, że w siedzibie fundacji. Ale wskazany w Krajowym Rejestrze Sądowym adres to wirtualne biuro. - To siedziba do korespondencji, a nie fizyczne biuro. Więc gdzie są dokumenty? - dopytuje Falej w czasie kontroli. - Są u koordynatora projektu - odpowiada Nowak po dłuższym namyśle. I nie podaje jego adresu. Później powtarza: "Wszystko będzie poprawnie rozliczone, wszystko będzie poprawnie rozliczone, wszystko będzie poprawnie rozliczone". W marcu 2023 r. jego fundacja dostała kolejne dofinansowanie - 615 tys. zł (ubiegała się o 1,3 mln zł) z rządowego Funduszu Młodzieżowego. Środki te przyznał Narodowy Instytut Wolności nadzorowany przez wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. To właśnie realizację tego projektu - aktywizacji młodzieży - kontrolowała w posiadłości posłanka Falej.
2023-06-23 17:01:17
sierżant_Niemyty_Wycior: - Odkąd dowiedziałam się, że nikomu bliżej nieznana fundacja z Elbląga dostała pieniądze z ministerstwa, badałam tę sprawę. Już zimą złożyłam doniesienie na ministra Czarnka do Najwyższej Izby Kontroli i Prokuratury Rejonowej w Warszawie. Szybko okazało się, że pan Nowak dostał pieniądze nie tylko od MEiN, ale kolejne kilkaset tysięcy złotych na działalność z Narodowego Instytutu Wolności - mówi tvn24.pl posłanka Monika Falej. - To też było zadziwiające. Działam od prawie 20 lat w organizacjach pozarządowych, ubiegałam się o różne granty i dotacje, więc byłam ciekawa, jak realizowane są przedsięwzięcia, na które dofinansowanie dostała Fundacja "Dumni z Elbląga" - dodaje.
2023-06-23 17:02:11
sierżant_Niemyty_Wycior: Kontrola poselska, z którą Falej pojawiła się w posiadłości pod Elblągiem, była niezapowiedziana. - Mam takie prawo - przypomina w rozmowie z tvn24.pl. I dodaje: - Od dłuższego czasu zastanawiałam się, jaki będzie dobry moment. Chciałam oddać fundacji sprawiedliwość i dać jej czas na rozpoczęcie działalności. Wiem, że potrzeba czasu, żeby taki projekt rozpocząć. Trochę już minęło, uznałam, że to najwyższy czas. Do podelbląskiej posiadłości zapukała w czwartek o godz. 10 rano. - Większość organizacji zaczyna pracę o 8 lub 9, więc tu też dałam fundacji margines - zastrzega. I relacjonuje: - Pan, który otworzył nam drzwi, był zdziwiony. Na początku spotkałyśmy dwóch mężczyzn, którym ewidentnie przeszkodziłyśmy w jedzeniu śniadania. Jestem zbulwersowana, zobaczyłam tam jeden wielki bałagan. Okazało się, że pan prezes po prostu tam mieszka. Trudno było znaleźć tam ślady działalności edukacyjnej.
2023-06-23 17:02:28
sierżant_Niemyty_Wycior: "Żyjąc w ramach państwa praworządnego, w sieci umów społecznych uregulowanych w ramach prawodawstwa państwowego, wielu obywateli Polski wciąż nie zdaje sobie sprawy z zakresu swoich praw" - pisał we wniosku do MEiN prezes Nowak o planowanych warsztatach prawniczych, które miała prowadzić jego organizacja. Kiedy "Dumni z Elbląga" dostali ponad 2 mln zł od ministra Czarnka, fundacja działała dopiero od dziesięciu miesięcy. O jej działalności nie słyszeli ani lokalni dziennikarze, ani prezydent Elbląga. We wniosku do MEiN Nowak pisał, że jego organizacja zobowiązuje się "do utrzymywania inwestycji przez okres minimum pięciu lat". Później - na skutek naszych publikacji - wszystkie dotowane przez Czarnka organizacje musiały wydłużyć ten czas. "Dumni z Elbląga" powinni teraz przez 15 lat realizować "projekt edukacyjny" w Karczowiskach Górnych. Później będą mogli nieruchomość sprzedać lub wykorzystać na dowolne cele komercyjne.
2023-06-23 17:02:47
sierżant_Niemyty_Wycior: Fundacja chce w posiadłości uczyć np. "Budowy społeczeństwa obywatelskiego". "Żyjąc w ramach państwa praworządnego mamy dostęp do mechanizmów, które tworzą jakość naszego życia w Polsce. Zaczynając od lokalnej społeczności, działania w stowarzyszeniach, spółdzielniach, fundacjach czy też spółkach, aż po tworzenie partii politycznych, składanie petycji, projektów ustaw i udział w wyborach, każdy z nas ma wpływ na to, jaka będzie nasza ojczyzna" - czytamy we wniosku Fundacji "Dumni z Elbląga". Prezes fundacji Kamil Nowak to absolwent stosunków międzynarodowych i "przedsiębiorca doświadczony w eksporcie". "Od czasów szkoły średniej zaangażowany w działalność pozarządową" - czytamy we wniosku do MEiN. Był członkiem Elbląskiego Klubu Fantastyki, Bractwa Historycznego i nieistniejącego już Stowarzyszenia "Młodzież Młodzieży". To również dobry znajomy Krzysztofa Szczuckiego, prezesa Rządowego Centrum Legislacji i kierownika Akademii Prawa i Sprawiedliwości - cyklu wykładów organizowanych dla parlamentarzystów PiS, przedstawicieli Forum Młodych PiS, a także samorządów. - Chodziliśmy razem do szkoły, tego się nie wypieram. Kamil Nowak jest znanym specjalistą z zakresu stosunków międzynarodowych, znawcą Chin - mówił w lutym Szczucki reporterowi TVN24 w Sejmie.
2023-06-23 17:03:11
sierżant_Niemyty_Wycior: ktoś się jeszcze dziwi, że na pediatrię w Cieszynie zabrakło pieniędzy?...
2023-06-23 17:15:24
sierżant_Niemyty_Wycior: Fundacja "Dumni z Elbląga" planowała też szkolenia pt. "Przedsiębiorczość inaczej". Miały one pokazać - jak napisano we wniosku - "jak można brać życie w swoje ręce, aktywnie kreować swoją karierę, majątek, rozwijać się zawodowo i biznesowo". "Czym w ogóle jest przedsiębiorczość? Skąd pochodzi to słowo? Przedsięwzięcie, przedsiębranie, czyli branie przed siebie, branie swoich spraw w swoje ręce, podejmowanie aktywnego działania na rzecz siebie i poprawy swego życia" - pisał Nowak we wniosku. Planował też uczyć dzieci, jak wieść "zdrowe i szczęśliwe życie". I przygotowywać je z "zasad przetrwania w czasach wojennych", życia w schronie i gromadzenia zapasów.
2023-06-23 17:16:45
sierżant_Niemyty_Wycior: PiS gromadzi zapasy. Ja mam nadzieję, że nie będą tym obrzydliwym dziadom potrzebne, że dostaną darmowe utrzymanie z budżetu z programu CELA +.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: