Nagroda Ministra dla Anny Źlik
Jak informują władze Brennej, Anna Źlik została uhonorowana indywidualną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia dla kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.
- Cieszymy się bardzo z wyróżnienia Pani Anny, bo jej działalność zasługuje na najwyższe uznanie, a osiągnięcia są inspiracją dla innych. Nagroda została przyznana przez Ministra Prof. Piotra Glińskiego na wniosek Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku Białej - czytamy na oficjalnej stronie Brennej.
Anna Źlik pochodzi z Brennej. Od dziecka aktywnie działała w Zespole Regionalnym „Brenna”. W roku 1975 została Kierownikiem Gminnego Ośrodka Kultury w Brennej.
- Spośród wielu inicjatyw, jakie w tym okresie podejmowała do przełomowych należy wprowadzenie cyklu wydarzeń „Gronie nasze, Gronie”. Zamysłem tego przedsięwzięcia było promowanie zespołów, kapel i orkiestr o charakterze ludowym. Jest również autorką wielu okazjonalnych wierszy, pisanych gwarą breńską, o której czystość i trwałość Pani Anna zawsze dbała z ogromnym pietyzmem – podkreślają włodarze.
Od 2000 r. Anna Źlik kieruje Zespołem Regionalnym „Brenna” im. Józefa Macha, który do dziś aktywnie działa oraz prowadzi ceremoniał podczas tradycyjnych uroczystości takich jak Noc Świętojańska i Dożynki Ekumeniczne w Brennej. - Na bazie zebranej wiedzy, a także wieloletnich doświadczeń, budowała dla Zespołu choreografie i scenariusze widowisk, które wielokrotnie zdobywały w licznych przeglądach o zasięgu regionalnym i wojewódzkim najwyższe uznanie jurorów – podają breńscy urzędnicy.
Pod jej kierownictwem Zespół zdobył m.in: Złote Żywieckie Serce (1999 r. za program „Stawiani Dziada i Moja”; 2001 r. za program „Dożynki u Moskały”; 2012 r. za program „Wesele u Moskałów”), Srebrną Ciupagę (2012 r. za program „Wesele u Moskałów”), w 2013 roku nagrodę Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle.
Jest laureatką licznych wyróżnień i nagród, m.in. 2011 – Srebrna Cieszynianka – Laur Ziemi Cieszyńskiej, przyznany za zasługi dla kultury Śląska Cieszyńskiego przez Radę Samorządów Powiatu Cieszyńskiego, 2013 – Nagroda im. Ks. Leopolda Szersznika – w kategorii upowszechniania kultury za popularyzację wspartej na lokalnych tradycjach kultury tanecznej w regionie oraz upowszechnianie tańców regionalnych Śląska Cieszyńskiego, przyznana przez władze Powiatu Cieszyńskiego, 2014 – Srebrna Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego – przyznawana przez Sejmik Województwa Śląskiego, 2018 – Nagroda Instruktorska Beskidzkiego Obszaru Kulturowego przyznana przez Zarząd Województwa Śląskiego
Red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.