Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Od Baraniej Góry po Monte Cassino

Od Baraniej Góry po Monte Cassino - mieszkańcy Trójwsi angażowali się w walkę z okupantem niemieckim na wielu frontach. Brali udział w walkach partyzanckich w beskidzkich lasach, inni tworzyli ruch konspiracyjny, niektórzy walczyli w wojnie obronnej w ramach 4. Pułku Strzelców Podhalańskich, czy później w strukturach AK.

Część z nich służyła w tak odległych formacjach, jak RAF czy wojska kanadyjskie. Wszyscy jednak wnieśli swój wkład w walkę o niepodległość. Niejednokrotnie przepłacając ją życiem lub powojennymi prześladowaniami. Książka " Od Baraniej Góry po Monte Cassino" Krzysztofa Kieresia, historyka i nauczyciela, jest hołdem im oddanym. Wczoraj (21.04.2012r.) miała swoją uroczystą premierę.

Promocja książki zgromadziła w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej nie tylko miłośników historii, nauczycieli, ludzi kultury i przedstawicieli gminnych władz, ale również krewnych i bliskich osób walczących o wolność, świadków okupacji i kombatantów. Zarówno autor książki - Krzysztof Kiereś, jak i Przewodniczący Rady Gminy, Jan Gazur, a także przedstawiciele Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna - wszyscy podkreślali zgodnie, że walka z okupantem nie była bezcelowa i potrzebna jest pamięć o heroicznie walczących.

Tym bardziej, że coraz mniej żyje świadków lat wojny i okupacji. Zniszczeniu ulegają również pamiątki z nimi związane - zdjęcia, dokumenty. Za kilkadziesiąt lat stworzenie publikacji o ludziach z Trójwsi walczących w II wojnie światowej mogłoby nie być już możliwe. Jednak opracowanie liczącej ponad 130 stron publikacji również nie było proste i trwało od lat: - Nad takim opracowaniem myślałem już w 1986 roku, kiedy zacząłem słuchać opowieści o heroicznej walce mieszkańców Trójwsi - mówi Portalowi OX.PL Krzysztof Kiereś: - Zaciekawiły mnie ich losy. Dzięki pomocy wielu ludzi udało mi się zebrać choć część tych historii. Ocalić od zapomnienia choć niektóre postacie, którym należy się pamięć.

Publikacja jest drugą częścią wydawnictwa przedstawiającego Istebną, Jaworzynkę i Koniaków w latach 1939-1945. (W pierwszej, "Z ich krwi i cierpień nasza wolność", przedstawiono ofiary okupacji niemieckiej i zbrodni katyńskiej  - przyp. red.). Książka składa się z pięciu części zawierających kolejno opis udziału mieszkańców Trójwsi w  wojnie obronnej 1939, w walkach partyzanckich, w  bitwach wojska polskiego, obszerny dział z notami biograficznymi uczestników walk a także zbiór dokumentów i fotografii. Publikację można nabyć w istebniańskim Gminnym Ośrodku Kultury.

NG

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ>>>

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: