Oczami niewidomego (odcinek 78): zostań dawcą szpiku
Białaczka może mieć charakter ostry lub przewlekły. Występuje u dorosłych i u dzieci (białaczki to najczęstsze nowotwory osób młodych).
Co wiemy na temat szpiku? CO TO JEST SZPIK?
„SZPIK jest głównym narządem krwiotwórczym stanowiącym od 3 do 4 % wagi ciała. Działalność krwiotwórcza najdłużej utrzymuje się w istocie gąbczastej nasad kości długich oraz kości płaskich i różnokształtnych – mostka, miednicy, żeber, kręgów i czaszki. Ilość aktywnego szpiku czerwonego dostosowuje się do potrzeb organizmu – u osób młodych i prowadzących aktywny tryb życia ilość szpiku jest największa.
W szpiku, chociaż stosunkowo nieliczne, najważniejsze są tzw. komórki macierzyste krwiotworzenia. Mnożąc się całe życie, dają początek krwinkom macierzystym, z których powstają krwinki czerwone, płytki krwi oraz krwinki białe”. [cyt. za www.dawcy-szpiku.pl]
Najskuteczniejszą formą leczenia niektórych chorób nowotworowych układu krwionośnego jest przeszczep szpiku. Może się zdarzyć, że przeszczep szpiku się nie przyjmie. Wtedy dawca może zostać poproszony o powtórne oddanie materiału przeszczepowego.
Poszukiwania dawców szpiku rozpoczyna się wśród najbliższej rodziny, a przede wszystkim wśród rodzeństwa.
Aby zarejestrować się jako dawca szpiku, należy zgłosić się do Centrum Krwiodawstwa mając przy sobie dokument ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy), wypełnić na miejscu kwestionariusz i następnie przeprowadzić wskazane w skierowaniu badania, które pozwolą nam zostać dawcą.
Osoby, które stają się dawcami szpiku automatycznie zostają wciągnięte do Światowego Rejestru Dawców Szpiku BMDW. Oznacza to, że nasi polscy dawcy są dostępni dla chorych na całym świecie, a dawcy z całego świata dla chorych osób w Polsce. Wszystkie rejestry dawców szpiku umieszczają swoich dawców zaszyfrowanych pod specjalnym kodem we wspólnej światowej bazie dawców szpiku
Największą i niepodważalną korzyścią jest oczywiście ofiarowanie komuś szansy powrotu do zdrowia!
Może się kiedyś zdarzyć, że my również będziemy potrzebowali skorzystania z pomocy i ofiarności osoby drugiej.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.