Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ocieplenie poddasza - jak zrobić to dobrze?

Zanim przystąpimy do izolacji poddasza użytkowego, musimy dokonać wyboru odpowiedniego materiału ociepleniowego. Czym powinien się charakteryzować idealny produkt? Izolując tę wymagającą część budynku powinniśmy stosować przede wszystkim materiały pewne i sprawdzone, czyli takie, które na rynku funkcjonują z powodzeniem od wielu lat.

Pierwsza rada. Wybierz wełnę skalną.

Materiały izolacyjne oprócz dobrych parametrów termicznych powinny spełniać szereg określonych funkcji: stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed ogniem (niepalność), poprawiać akustykę wewnątrz pomieszczeń (dźwiękochłonność) i chronić przed hałasem z zewnątrz (izolacja akustyczna), a także zapewniać korzystny dla samopoczucia i zdrowia mikroklimat wnętrz (paroprzepuszczalność), będąc jednocześnie naturalnymi i bezpiecznymi dla zdrowia materiałami. Takimi cechami wyróżniają się wyroby z wełny skalnej.

Źródło: https://www.rockwool.pl/aplikacje/poddasza/ - ocieplenia poddasza mineralną wełną skalną

Druga rada. Użyj  zwykłego noża.

Do cięcia wyrobów z wełny skalnej używa się zwykłego ostrego noża, zachowując równe, gładkie krawędzie cięcia. Docinając kolejne odcinki wełny powinniśmy pamiętać o zachowaniu około dwucentymetrowego naddatku. Dzięki temu płyty i maty ściślej przylgną do krokwi oraz do siebie nawzajem, nie pozostawiając ciepłu drogi ucieczki.

Trzecia rada. Zastosuj układ dwuwarstwowy

Wełnę zaleca się układać w dwóch warstwach (jedna pod drugą), ponieważ w wyniku ocieplenia poddasza jedynie między krokwiami powstają tzw. mostki termiczne. Przez miejsca takie, jak np. styk ocieplenia i drewnianej krokwi tracimy najwięcej ciepła (krokwie przewodzą ciepło 4-6 razy bardziej intensywnie niż wełna skalna). Tymczasem dołożenie drugiej warstwy o grubości zaledwie 10 cm poprawi izolacyjność cieplną w zimie nawet o 40%!

Czwarta rada. Zachowaj szczelinę wentylacyjną

Choć podczas izolacji poddasza powinniśmy unikać wszelkich nieszczelności i mostków termicznych, nie możemy zapominać o pewnych wyjątkach – np. zachowaniu szczeliny wentylacyjnej w sytuacji, gdy nasz dach posiada pełne deskowanie. Przestrzeń pomiędzy izolacją a pokryciem powinna mieć grubość od 3 do 6 cm. By zapewnić swobodną cyrkulację powietrza poprzez przegrodę, należy wykonać zarówno wlot w okapie, jak i wylot w kalenicy dachu. Jeśli ocieplamy znajdującą się na poddaszu kuchnię, łazienkę lub inne pomieszczenie mające większą emisję pary wodnej, musimy też pamiętać o zastosowaniu paroizolacji – w przeciwnym razie w konstrukcji dachowej może rozwinąć się wilgoć, a wraz z nią pleśń lub grzyb.

Piąta rada. Ociepl każdy element dachu

Ocieplając budynek przed zimą najważniejszym zadaniem jest zachowanie ciągłości materiału izolacyjnego. Przed przystąpieniem do prac warto się upewnić, czy zdołamy ocieplić każdy element dachu. Szczególną uwagę należy poświęcić wszelkim narożnikom i załamaniom połaci dachowej oraz połączeniom ścian ze skosami dachu. Ocieplenie poddasza powinno być przede wszystkim „ciągłe” – w sposób nieprzerwany powinno łączyć się z ociepleniem ścian (styk przy murłacie) i stropu poddasza. Nawet najlepsze wykonanie na niewiele się zda, jeśli pozostawimy niezaizolowaną murłatę – to tak, jakbyśmy nalewali wodę do dziurawego naczynia. Dokładność montażu – szczelność na stykach płyt – uzyskuje się przez dociskanie płyt do siebie, wykorzystując sprężystość wełny skalnej. W ten sposób eliminuje się mostki termiczne na stykach płyt.

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: red.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: