Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Obchodzili Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października od ponad 30 lat jest obchodzony Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Nie inaczej było w Cieszynie.

Święto, które obchodzimy w dniu dzisiejszym zostało ustanowione przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 roku. Od początku towarzyszy mu troska i zwrócenie szczególnej uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, podniesienie świadomości na temat istoty zdrowia psychicznego oraz dyskusja nad problemami natury psychicznej, a także roli pomocy i wsparcia w chorobie oraz metod ulepszania opieki medycznej nad chorymi psychicznie.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego Centrum Zdrowia Psychicznego działające przy Szpitalu Śląskim wraz z Dziennym Ośrodkiem Wsparcia „Więź” zaprosiło mieszkańców Cieszyna na uroczyste spotkanie.

Pogram wydarzenia rozpoczęła prelekcja lek. Andrzeja Kłody, specjalisty psychiatrii i superwizora psychoterapii, który zwróci szczególną uwagę, jak ważna jest potrzeba wsparcia w problemach psychicznych, nie zabrakło również tematu poświęconego trudnościom natury emocjonalnej u dzieci i młodzieży. Następnie w  części artystycznej podopieczni Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego “Więź” zaprezentowali przedstawienie teatralne “(NIE)SPEŁNIENIE”. Na uczestników czekała również prelekcja Mikołaja Zmełtego, Koordynatora Prac Poradni Psychologicznej dla dzieci i młodzieży, psychologa, oligofrenopedagoga, terapeuty behawioralnego, zatytułowana “Współczesność, a życie dzieci i młodzieży”. Specjalista opowiedział o wyzwaniach, które towarzyszą wiekowi dojrzewania, a także o coraz częstszych trudnościach o podłożu psychologicznym dzieci i młodzieży.

Tradycyjnie już cieszyńskim obchodom Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego towarzyszyła wystawa prac pacjentów Oddziału Psychiatrycznego i Oddziału Dziennego Psychiatrycznego, a także Dziennego Ośrodka Wsparcia prowadzonego przez Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego “Więź”. Zorganizowany został także kiermasz prac oraz niepowtarzalnych wyrobów rękodzielniczych pacjentów.

W spotkaniu, które zaplanowano na dzień 10 października w sali konferencyjnej Szpitala Śląskiego udział wzięli mieszkańcy, zainteresowani tematem dbałości o zdrowie psychiczne. W wydarzeniu udział wzięła również Burmistrz Miasta Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz.

 -  Według statystyk aktualnie ok. 40% Polaków zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami natury emocjonalnej, a liczba ta stale rośnie. Skalę problemu pogłębiła pandemia, a także wydarzenia ostatnich miesięcy w związku z wojną w Ukrainie. Do tego pęd życia, chroniczny stres, wyzwania zawodowe i problemy rodzinne. Jeszcze parę lat temu wśród osób z zaburzeniami psychicznymi przeważały osoby między 50. a 60. rokiem życia. Dziś pomocy potrzebują 30-latkowie, 20-latkowie, a nawet 18-latkowie. Pomoc psychologa, psychiatry bądź terapeuty jest nieodzowna w powrocie do zdrowia i nie można obawiać się tej pomocy. W przypadku dzieci i młodzieży - jeśli rodzic zauważa pierwsze objawy, warto od razu zwrócić się o specjalisty. Szybka reakcja i porada psychologa pomogą dziecku i mogą ochronić przed problemami w przyszłości – radzą specjaliści.

 

Mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: