O tolerancji i równości w Cieszynie
Jako pierwsza zabrała głos Barbara Glet, dyrektor Szkoły Zarządzania i Organizacji w Cieszynie. Jak mówiła, jej szkoła aktywnie uczestniczy w różnych programach wymiany międzynarodowej młodzieży od 1994 roku. Obecna edycja festiwalu jest już drugą (zainaugurowany został przed rokiem), a w planach jest trzecia (w 2020 r.). - Realizacja tych projektów ma ogromne znaczenie w procesie edukacji. Przynosi wymierne efekty dla młodzieży, takie jak: integracja międzynarodowa, walka z uprzedzeniami i stereotypami, poznawanie nowych kultur oraz doskonalenie umiejętności językowych - zaznaczała.
Na scenę została zaproszona także Gabriela Staszkiewicz, burmistrzyni Cieszyna. - Mieliśmy okazję się widzieć już w tym tygodniu, mam nadzieję, że Cieszyn się wam podoba i miło spędzacie tu czas. Mam ogromną przyjemność uroczyście otworzyć ten festiwal - mówiła.
O kampaniach społecznych, których autorami są uczniowie szkół zrzeszonych w projekcie, mówiła jego kierowniczka Natalia Piekarek. - Młodzi europejczycy, chociaż na co dzień mówią innymi językami i wyznają różne wartości, tradycje i religię, mają wspólne problemy. Dotyka ich nienawiść, cyberprzemoc, nietolerancja, zagrożenia ekologiczne, dyskryminacja, złe nawyki żywieniowe i niezdrowy tryb życia. Jako dorośli i nauczyciele czujemy się odpowiedzialni za taką sytuację. Nie chcemy jednak biernie przyglądać się chorobie, która toczy nasze społeczeństwo.
Następnie scenę zajęły szkoły z Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Polski, które w swoich wystąpieniach omawiały takie problemy jak hejt w sieci, niezdrowy tryb życia czy nietolerancja.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.