Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O Sycylii w bibliotece

W środę (29.07) w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie odbyło kolejne spotkanie z cyklu „Wakacyjne podróże z biblioteką”. Tym razem dyrektor instytucji – Izabela Kula opowiedziała o Sycylii – perle Morza Śródziemnego, wyspie wulkanów, cudów kultury i przyrody.

Wielu osobom Sycylia kojarzy się z wulkanem Etna, krewkimi Włochami i mafijnymi opowieściami rodem z Ojca Chrzestnego. W rzeczywistości jednak, to wyspa o bogatej kulturze i wielu ciekawostkach zarówno architektonicznych, jak i przyrodniczych. Jak mówi prelegentka, warto dobrze zaplanować swoją podróż. Mimo, że Sycylia znana jest jako wyspa słońca, czasem wszystko spowija mgła i zwiedzanie jest niemożliwe. Prowadząca wyjaśniała, że pierwszą podróż na Sycylię odbyła w listopadzie. 

Sycylia jest największą wyspą Morza Śródziemnego, położoną na styku Europy, Afryki i krajów orientu. Stąd przez wszystkie lata wyrywały ją sobie różne nacje i każda z nich zostawiła coś po sobie jakąś część kultury – ten tygiel narodów jest tam ogólnie widoczny. Może dlatego też mówi się, że Sycylia jest najmniej włoską wyspą ze wszystkich włoskich wysp i najbardziej arabską ze wszystkich wysp europejskich. Tak samo Sycylijczycy, mimomimo że wyspa należy do Włoch, nie mówią o sobie, że są Włochami, zaznaczają, że są Sycylijczykami. Siciliano Sono. Czują się oderwani od samego „buta” i nie czują takiego związku z kontynentem – wyjaśniała Izabela Kula w trakcie prelekcji.

Jak zaznaczała prowadząca, do wycieczki trzeba się dobrze przygotować. Na miejscu dobrze jest skorzystać z pomocy przewodnika, jednak zasięgnąć porady można już w trakcie planowania podróży. Na Sycylii mieszkają Polacy, którzy aktywnie udzielają się w mediach społecznościowych i w działaniach, mających na celu promowanie podróżowania do tego rejonu. Dostępne są wydane przez nich przewodniki, czasem warto również skontaktować się z takimi osobami i poprosić o porady.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: