O prowincji na spotkaniu Cieszyńskiej Studni Literackiej
Mikołaj Bizoń to młody autor, pochodzący z powiatu cieszyńskiego. Związany jest z Krytyką Polityczną, jak sam mówi, zajmuje się zarówno prozą, jak i poezją. Aktualnie rozpoczyna studia na Uniwersytecie Śląskim. Sam opisuje się jako badacza, prowincjologa, publicystę i aktywistę. W swoich dziełach porusza temat prowincji, opierając się postaciach przejaskrawionych, jednak zmuszających do przemyśleń.
- W lutym 2017 roku trafiłem na facebooku na ogłoszenie Krytyki Politycznej, że jest nabór do Młodzieżowej Grupy Prowadzenia Kultury. Był to okres schyłkowy mojego zaangażowania w rekonstrukcję historyczną w naszym rejonie. Poszedłem na spotkanie i poznałem sporo kreatywnych osób. Tak się wszystko zaczęło. Jesienią 2017 roku poprowadziłem swoje pierwsze spotkanie autorskie z Michałem Radomiłem Wiśniewskim. Kiedy przeczytałem jego książkę Hello World, najpierw stwierdziłem, że ja też mógłbym spróbować. Spróbowałem i jakoś już tak zostało – wyjaśniał podczas spotkania Mikołaj Bizoń.
Jak podkreśla autor, w prozie czuje się lepiej, niż w przypadku wierszy, jednak pisze również utwory liryczne. W swoich utworach skupia się na temacie prowincji, jest samozwańczym badaczem różnych zjawisk z tym związanych. Sam czuje się częścią prowincji, tematyką zajmuje się również w jednym swoich opowiadań, gdzie używając przejaskrawionych postaci, niecodziennych sytuacji i odniesień do realiów małych społeczności opowiada o różnych rodzajach życia w takich realiach.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.