O biogazie w Cieszynie
Jak wykorzystywać energię odnawialną w gminach – o tym rozmawiano w cieszyńskim ratuszu. Chcemy przekonywać włodarzy, aby w inwestycjach miejskich wykorzystywali urządzenia wytwarzające czystą energię. Choć na początku trzeba wyłożyć na nowoczesne systemy wiele pieniędzy, to jednak po kilku latach się one zwracają – mówi Radiu 90 Zdzisław Matysiak prezes stowarzyszenia Ekoenergia Cieszyn
A takim lokalnym źródłem do pozyskiwania energii są m.in. odpady organiczne.
Mówi Wojciech Mikler z Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki z Grodźca Śląskiego. Choć bardzo wydajne to niestety biogazownie są drogie i dlatego w całej Polsce istnieją tylko trzy takie instalacje w gospodarstwach rolniczych. Ale są szanse, że czwarta z nich powstanie w powiecie cieszyńskim.
W ekologię dwa lata temu zainwestowały Zebrzydowice. Zamontowaliśmy solary na dachu naszego basenu – dzięki temu znacznie obniżyliśmy koszty energii potrzebnej do podgrzania wody – przekonuje wójt Andrzej Kondziołka.
Już nie tylko na wymianę kotła węglowego na nowocześniejszy, ale i na systemy solarne czy inne produkujące czystą energię można pozyskiwać dotacje. Mieszkańcy zgłaszają się do gmin, a one do nas – wyjaśnia Łukasz Frydel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. A systemy solarne stają się już coraz tańsze.
Jan Bacza
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.