Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O Arystotelesie w Książnicy Cieszyńskiej

W piątek (13.12) w Książnicy Cieszyńskiej po raz kolejny spotkali się uczestnicy Akademii Filozoficznej. Tym razem dyskusja prowadzona była wokół wybranych tekstów Arystotelesa.

Myśli Arystotelesa nie sposób analizować bez odniesienia jej do filozofii Platona. Na czym polega różnica między nimi? - O ile dla Platona podstawowym paradygmatem nauki była etyka i matematyka, o tyle dla Arystotelesa punktem wyjścia w interpretacji rzeczywistości jest biologia. Można to zauważyć choćby w samym stylu pisania - Platon był mistykiem, wizjonerem, natchnionym poetą, wieszczem, myślicielem politycznym, który chciał intronizować filozofów jako władców idealnego państwa. Arystoteles z kolei był myślicielem systematycznym, typem naukowca skupionym na konkretnych analizach i zagadnieniach - analizował na wstępie dr Artur Lewandowski, prowadzący spotkania Akademii Filozoficznej.

Jak dodał, działalność Arystotelesa miała niebagatelny wpływ na rozwój filozofii nie tylko antycznej, ale też średniowiecznej. - Można powiedzieć, że ten rozwój definicji logicznych, czy ogólnie definiowania podstawowych pojęć w naukach, podziału teoretycznego, który rozpoczął się już u Sokratesa i który rozwinął Platon, u Arystotelesa osiągnął ostateczną postać. Dokonał on systematyzacji większości dziedzin filozoficznych, to znaczy pewnego podziału filozofii, który będzie obowiązywał przez wieki, a nawet, z pewnymi zmianami, przez całe średniowiecze - zaznaczał.

Warto zaznaczyć, że piątkowe spotkanie cieszyło się sporą popularnością - przybyło na nie kilku nowych uczestników Akademii Filozoficznej, nawet z Zaolzia. Kolejne zaplanowano na 10 stycznia i dotyczyć będzie myśli św. Augustyna.

 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-12-16 00:49:16
donekT: Dlatego Platona niektórzy postrzegają jako PROTOBOLSZEWIKA... Warto zwrócić uwagę na postrzeganie pojęcia PRAWDY u Platona i Arystotelesa;) Co ciekawe, Platon za idealny uznawał ustrój starożytnej Sparty. Tymczasem zbiegiem okoliczności grecka litera LAMBDA, jako akronim Lakonii, była uważana za symbol spartańskiej poleis, jednak do czego ma nawiązywać lambda, jako symbol pewnego wydawnictwa działającego na terytorium Polski??? Widnieje na takich pozycjach jak np. "Sodoma" i nie tylko. Zdaje się, iż powiązania światopoglądowe i nawiązania wydają się kwestią oczywistą.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: