O Arystotelesie w Książnicy Cieszyńskiej
Myśli Arystotelesa nie sposób analizować bez odniesienia jej do filozofii Platona. Na czym polega różnica między nimi? - O ile dla Platona podstawowym paradygmatem nauki była etyka i matematyka, o tyle dla Arystotelesa punktem wyjścia w interpretacji rzeczywistości jest biologia. Można to zauważyć choćby w samym stylu pisania - Platon był mistykiem, wizjonerem, natchnionym poetą, wieszczem, myślicielem politycznym, który chciał intronizować filozofów jako władców idealnego państwa. Arystoteles z kolei był myślicielem systematycznym, typem naukowca skupionym na konkretnych analizach i zagadnieniach - analizował na wstępie dr Artur Lewandowski, prowadzący spotkania Akademii Filozoficznej.
Jak dodał, działalność Arystotelesa miała niebagatelny wpływ na rozwój filozofii nie tylko antycznej, ale też średniowiecznej. - Można powiedzieć, że ten rozwój definicji logicznych, czy ogólnie definiowania podstawowych pojęć w naukach, podziału teoretycznego, który rozpoczął się już u Sokratesa i który rozwinął Platon, u Arystotelesa osiągnął ostateczną postać. Dokonał on systematyzacji większości dziedzin filozoficznych, to znaczy pewnego podziału filozofii, który będzie obowiązywał przez wieki, a nawet, z pewnymi zmianami, przez całe średniowiecze - zaznaczał.
Warto zaznaczyć, że piątkowe spotkanie cieszyło się sporą popularnością - przybyło na nie kilku nowych uczestników Akademii Filozoficznej, nawet z Zaolzia. Kolejne zaplanowano na 10 stycznia i dotyczyć będzie myśli św. Augustyna.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.