''Nowy Polsce napisano maj'' - czyli IV Powiatowy Konkurs Recytatorski
Norwid, Baczyński, Pietrzak, Bełza, Leśmian – wiersze tych i wielu innych poetów można było usłyszeć we wtorek (12.05) w Gminnym Ośrodku Kultury w Hażlachu. Tego dnia odbył się bowiem w GOK IV Powiatowy Konkurs Recytatorski pod hasłem „Nowy Polsce napisano maj” zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Trzech Braci w Hażlachu. Tegorocznemu wydarzeniu przyświecał patriotyzm i miłość do ojczyzny. Zmieniamy tematykę konkursu. W tym roku, nie było innej możliwości, musieliśmy uczcić zakończenie II wojny światowej. Stąd taki, a nie inny temat – mówiła Patrycja Grzybek nauczycielka języka polskiego, jedna z organizatorek konkursu.
W konkursie mogli wziąć udział uczniowie ze szkół podstawowych powiatu cieszyńskiego. W tym roku o pierwsze miejsce rywalizowało 38 uczniów z 19 szkół. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli: Starosta Powiatu Cieszyńskiego, Wójt Gminy Hażlach oraz Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej. Partnerem merytorycznym spotkania było Muzeum 4 pułku Strzelców Podhalańskich. Zanim konkurs rozkręcił się na dobre głos zabrał m.in. Janusz Król. Cieszę się, że są takie konkursy gdzie można przybliżyć naszą historię, kształtować postawy patriotyczne, przypominać te trudne lata czasów wojny. Warto o tym pamiętać, kiedy dziś świętujemy 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej, kiedy cieszymy się wolnością – mówił Starosta.
O zabranie głosu został m.in. poproszony również Wójt Gminy Grzegorz Sikorski. Dziś żyjemy w wolnym kraju. Jednak wydarzenia za naszą wschodnią granicą, jak również obecna sytuacja geopolityczna powinna nas skłaniać do refleksji, czy wydarzenia tamtych lat II wojny światowej nie powtórzą się. Dlatego powinniśmy o tym pamiętać, nauczać, być odpowiedzialni nie tylko za nasz kraj, ale za całą Europę. Powinniśmy kultywować tradycję solidarności i pokoju, a nie podboju i wojny. Sądzę, że dzisiejszy konkurs, ta inicjatywa właśnie temu służy. Aby po prostu nie zapomnieć o tamtych trudnych czasach – przyznał Sikorski.
Konkurs przebiegał dwuetapowo. Najpierw każdy z uczniów prezentował przygotowany wiersz. Następnie po obradach pięcioosobowe jury wybrało do ścisłego finału najlepszą szóstkę uczestników, która rywalizowała dalej o pierwsze miejsca i wyróżnienia. Jak przyznała Patrycja Grzybek, poziom konkursu był bardzo wysoki. Rywalizacja była ogromna, uczniowie znakomici, a nauczyciele w ich przygotowanie włożyli całe serce. Mamy naprawdę perełki w powiecie, które należy promować i pokazywać, a przede wszystkim trzymać za nich kciuki aby w przyszłości udało im się kształtować w tym kierunku – zaznaczyła Grzybek.
Jury ostatecznie przyznało oprócz trzech pierwszych miejsc również trzy wyróżnienia, które powędrowały do: Magdaleny Łatanik - SP Goleszów, Marii Branny - SP Dębowiec oraz Julii Pniok - SP Hażlach. III miejsce w tegorocznym konkursie zdobyła Justyna Wawrzacz z SP 2 Cieszyn. II miejsce otrzymał Kamil Szuta z SP Goleszów zaś I miejsce w konkursie zdobyła Dominika Zowada z SP Hażlach.
Tradycyjnie przyznano również nagrodę publiczności. Otrzymał ją Kamil Szuta z SP Goleszów, który zyskał sobie sympatię i wywarł bardzo dobre wrażenie na wszystkich uczestnikach i gościach konkursu.
Podczas konkursu nie tylko można było poznać i posłuchać patriotycznych wierszy. Uczestnicy i goście mieli również okazję dowiedzieć się czegoś o Irenie Sendlerowej, polskiej działaczce społecznej i charytatywnej. Wspominamy Sendlerową nie bez znaczenia, bo właśnie dziś, 12 maja obchodzimy rocznicę śmierci tej bohaterki czasów wojny - mówiła Patrycja Grzybek.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.