Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowe mieszkanie chronione w Cieszynie

W Cieszynie początkiem 2019 roku zostało ukończone nowe mieszkanie chronione. Wyposażone jest w kuchnię, trzy indywidualne pokoje, korytarz oraz łazienkę. Jest to drugie tego typu mieszkanie w Cieszynie. Zgodnie z założeniem mieszkania takie mają służyć osobom, które potrzebują pomocy przy utrzymaniu albo rozwijaniu samodzielności.

Jak udało nam się dowiedzieć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Cieszynie, na terenie miasta działają już dwa mieszkania chronione. Prowadzenie obiektów tego typu i zapewnianie miejsc w mieszkaniach chronionych jest jednym z zadań gminy, uregulowanym w ustawie z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej — Osobie pełnoletniej, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, może być przyznane wsparcie w mieszkaniu chronionym – wyjaśniają przedstawiciele cieszyńskiego MOPS-u.

W Cieszynie aktualnie znajdują się 2 mieszkania chronione. Pierwsze powstało w 2015 roku. Do końca 2018 roku przeznaczone było dla rodzin z trudnościami w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej, w roku 2019 ze wsparcia w tym mieszkaniu korzystają osoby bezdomne — Drugie mieszkanie, uruchomione w styczniu 2019 roku, utworzone zostało zgodnie z działaniem 4.7 Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” i jest przeznaczone dla osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub stopniem umiarkowanym, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną lub upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz dla osób niewidomych – wyjaśniają przedstawiciele MOPS-u.

Tegoroczne mieszkanie chronione wyposażone jest w przestronną kuchnię, trzy indywidualne pokoje, korytarz z dojściem i łazienkę - całość o łącznej powierzchni blisko 118 m2. Mieszkanie powstało dzięki funduszom ministerialnym w ramach program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” oraz funduszom gminy. Łączna kwota remontu mieszkania wyniosła 140 222,00 zł. Początkiem 2020 roku planowane jest uruchomienie kolejnego mieszkania chronionego w Cieszynie. Ma być ono przeznaczone dla osób, które wychodzą z bezdomności.

Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub wspomagającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu. Może być prowadzone przez każdą jednostkę organizacyjną pomocy społecznej lub organizację pożytku publicznego i w zależności od celu udzielania wsparcia prowadzone jest jako mieszkanie chronione treningowe, lub mieszkanie chronione wspierane.

Do odpowiedniego typu mieszkania chronionego kierowane są różne typy osób. W treningowym pomoc znajdą osoby, które potrzebują nauki i pomocy w utrwalaniu samodzielności i samoobsługi oraz pełnienia ról społecznych w integracji ze społeczeństwem, w celu umożliwienia prowadzenia samodzielnego życia. Z kolei w mieszkaniach wspierających pomoc znajdą osoby niepełnosprawne, w podeszłym wieku, czy przewlekle chore.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: