Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Niezwykła podróż figury z Simoradza

Rzymsko Katolicki kościół pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła w Simoradzu na mocy edyktu Papieża Benedykta XVI należy do zaszczytnego grona kościołów „Jubileuszowych” roku Św. Jakuba Ap. - Tytuł kościoła Jubileuszowego to zaszczyt dla parafii oraz wyróżnienie dla całego regionu które wiąże się z faktem iż każdy odwiedzający ten kościół może liczyć na szczególne łaski i opiekę – mówi Tadeusz Rusin, parafianin blisko związany z kościołem.

Artysta z Iskrzyczyna tworzy figurę patrona
W bieżącym roku „Simoradzki” kościół przeprowadził wiele niecodziennych akcji i przedsięwzięć między innymi były to Walentynki, Dzień Matki, Dzień Kobiet itp. O większości tych działań pisaliśmy na łamach portalu OX.PL. - Największym jednak dziełem naszego Jubileuszu, dziełem które już przeszło do historii Polski, Europy i kościoła to figura patrona, właściwie niezwykła jej „historia” – relacjonuje Tadeusz Rusin. Figura św. Jakuba Apostoła powstała w warsztacie artysty rzeźbiarza p. Bogusława Żbel. Artysta z Iskrzyczyna wykonywał ją przez ponad rok na zamówienie Ks. Stanisława Pindel (proboszcza parafii). Figura urzeka swą prostotą, pięknem i emanującą dobrocią. Proboszcz wraz z radą parafialną postanowili poprosić o poświęcenie figury Juliana Barrio Barrio Arcybiskupa Sanktuarium Św. Jakuba Ap. z Santiago De Compostela - miasta zwanego „Polem Gwiazd” Hiszpanii. 
- Arcybiskup odwiedzał w pierwszych dniach maja 2010 r. Sanktuarium Jasnogórskie w Częstochowie. Prośba została wysłuchana – figura z Simoradza stanęła na „Ołtarzu Ojczyzny” u stóp „Pani Jasnogórskiej” w symbolicznym dniu 1 Maja 2010 – kiedy to rozpoczynała się pierwsza od 40 lat pielgrzymka duchowieństwa na Jasną Górę – poświęcenia podczas głównych uroczystości dokonał osobiście arcybiskup z Julian Barrio Barrio w asyście najwyższego duchowieństwa Polski – opowiada dalej Rusin
Po uroczystości Arcybiskup Julian Barrio Barrio zaprosił przedstawicieli kościoła z Simoradza do odwiedzenia Sanktuariom w Hiszpanii w symbolicznej pielgrzymce śladami Św. Jakuba Ap. zwanej „Camino de Compostela”. 

Niezwykła pielgrzymka

Wydarzenia jasnogórskie zaowocowały niecodziennym w dziejach Polskiego i Europejskiego Kościoła wydarzeniem – pielgrzymką figury Św. Jakuba Ap. do Sanktuarium w Santiago De Compostela w Hiszpanii. Nigdy wcześniej nie było takiego wydarzenia w dziejach Polski a nawet Europy. - Trzech pielgrzymów z Simoradza wraz z figurą Św. Jakuba Ap. udało się w pielgrzymkę tak zwanym szlakiem „francuskim”, bezpośrednią (główną) misją pielgrzymów było odwiedzenie jak największej liczby kościołów i miejsc świętych związanych ze Świętym Jakubem uwieńczone uroczystą Mszą w sanktuarium Santiago De Compostela, gdzie wg legendy został pochowany Św. Jakub Ap. – mówi Tadaeusz Rusin

Jak relacjonują pielgrzymi, przed figurą świętego Jakuba Ap. z Simoradza otwierały się drzwi małych kościołów, zamkniętych klasztorów, katedr a nawet bazylik. Wszędzie „figura przedstawiająca Św. Jakuba Ap.” była przyjmowana z wielkimi honorami – stawiana na głównych ołtarzach i miejscach świętych oraz symbolicznych. - Na całej trasie pielgrzymki figura cieszyła się przeogromnym uwielbieniem pielgrzymów, przygodnych turystów oraz mieszkańców. Plan pielgrzymki nie był przygotowany – wszystko działo się spontanicznie, miejsca które odwiedziła figura z pielgrzymami były cudowne, przebogate duchowo a czasem wręcz odwrotnie – bo święty Jakub zaprowadził nawet naszych pielgrzymów do „opuszczonego przez ludzi domu bożego” gdzie bolesny, chwytający za serce smutek wyzierał z każdego kąta... – wspominają pielgrzymi.

Po 8 tysiącach kilometrów figura staje w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła

Plan simoradzkich pielgrzymów udał się znakomicie. figura stanęła w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła u stup figury przed którą od prawie tysiąca lat modlą się pielgrzymi z całego świata, Polski Papież był tam aż 3 razy. Przybyłych na miejsce pielgrzymów powitał sam Arcybiskup, który podziękował za przybycie, pobłogosławił i zaprosił za rok mając nadzieję że figura z Simoradza znów odwiedzi Hiszpanię. Po Mszy Świętej pielgrzymka z Simoradza udała się jeszcze na „kraj Świata” do Finistery, by po prawie dwóch tygodniach pielgrzymowania oraz pokonaniu 8 tysięcy kilometrów wrócić szczęśliwie do Simoradza.
Ksiądz kanonik Stanisław Pindel, który z powodów z zdrowotnych nie mógł osobiście uczestniczyć w pielgrzymce przygotował wystawę związaną z niezwykłymi losami figury Św. Jakuba Ap. z Simoradza na wystawie znalazły się foto, książki, pamiątki oraz symbole Świętego Roku Jakuba – ksiądz zaprasza gorąco wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia wystawy.


Najbliższe przedsięwzięcia simoradzkiej parafii:

25 Lipca 2010 – błogosławienie wszelkich pojazdów (samochodów, motocykli, skuterów, maszyn rolniczych..) – błogosławienie Św. Krzysztofa w asyście Św. Jakuba Ap.
01 Sierpnia 2010 – wielki „Odpust Św. Jakuba Ap” podczas którego wykonane zostaną foto „rodzinne Św. Jakuba Ap.”

zobacz fotoreportaż>>>

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: