Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

"Nie zasłonimy widoku z Podgórza"

„Nie zasłonimy widoku z Podgórza” – obiecuje Przemysław Major. Chodzi o zagospodarowanie terenu w dzielnic Podgórze za garażami (przy ul. Morcinka i Kargera).

Przypomnijmy na temat zagospodarowania tego terenu trwały w poprzednich latach konsultacje społeczne. Pisaliśmy m.in. Na Podgórzu konsultują 

22 stycznia br. wyłoniono wykonawcę zadania pn. „Zagospodarowanie terenu w dzielnicy Podgórze za garażami przy ul. Morcinka i Kargera w Cieszynie, którym została firma z Katowic. Na realizację tej inwestycji przeznaczono 80 tys zł.

Mimo konsultacji prowadzonych wcześniej z mieszkańcami obawy powróciły, ale na ostatnim live z z burmistrzami Cieszyna Przemysław Major, II Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna  powrócił do tematu i uspokajał:

- Na osiedlu Podgórze na tak zwanej łące za garażami, gdzie mamy wybranego wykonawcę i tam zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego rozpocznie się tworzenie namiastki parku miejskiego w tej części miasta. Tutaj także z dokumentacją i z założeniami można zapoznać się z wieloletniej informacji publicznej w zakładce zamówienia publiczne – informował.

Co konkretnie pojawi się na łące za garażami? W planach są nie tylko alejki i ławki, ale też sad miejski. Nasadzenia nie będą zasłaniać widoku na Beskidy – obiecuje wiceburmistrz:

 - Tam wytyczymy główne alejki wprowadzimy nowe nasadzenia wprowadzimy małą architekturę sad miejski a także błękitnozieloną infrastruktura – wymieniał Major i dodał: - Co ważne, bo to wybrzmiało także na etapie konsultacji społecznych, które były prowadzone w tamtym miejscu z mieszkańcami w roku 2022  […], zachowujemy tą perspektywę i widok panoramy, widok na nasze Beskidy, który spod garaży bardzo ładnie się roztacza na południe, więc tutaj wszystkich chciałbym uspokoić - nie wprowadzamy tam lasu nie wprowadzamy tam takiej ilości nasadzeń, która by spowodowała zagęszczenie nasadzenia na tej łące. Ona utrzyma dalej swój charakter, natomiast będzie bardziej wzmocniona z punktu widzenia małej architektury, różnych rozwiązań jakichś tam elementów związanych właśnie z sadem miejskim. To ma być miejsce, które ma służyć nie tylko mieszkańcom osiedla Podgórze, ale także mieszkańcom całego miasta. Jeśli popatrzymy na mapę miasta z lotu ptaka, to jest ostatni taki wolny miejski teren, który może być naprawdę ogólnodostępnym terenem – wyjaśniał.

Jak ma wyglądać zagospodarowanie tego terenu?

Wg dokumentacji projektowej zwycięska firma ma wykonać: utwardzenia ścieżek, realizację elementów małej architektury wzdłuż głównych ścieżek: altan, ławek, hamaków, huśtawek miejskich, koszy na śmieci, biblioteczki plenerowej, tablic informacyjnych, stojaków rowerowych, leżaków, urządzeń sportowych oraz na zakończeniu pętli miejsca do grillowania.

Pojawić mają się także  – domki dla zwierząt w tym: budki lęgowe dla ptaków, domki dla jeży oraz hotele i sandarium dla owadów, wybiegu dla psów z torem przeszkód. Wykonawca musi wybudować dwa przegłębienia terenowe do magazynowania wody z terenu i dachów pobliskich garaży tzw. ogrody deszczowe.

Na tym terenie pojawią się też szałasy z wierzby, nowe drzewa nie owocowe i owocowe.

Szczegóły przetargu można znaleźć TUTAJ 

 

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-02-07 20:06:32
RysiekK22: Stacja kolejowa Mnisztwo ( która KONIECZNIE powinna powstać ! ) będzie wymagała jaknajlepszej komunikacji z oś. Podgórze., najlepiej drogą wprost do ul Morcinka. i tą potrzebę należy uwzględniać we wszelkich planach dotyczących tego terenu
2024-02-07 20:10:02
Mach: Widzę ,że obecny samorząd jest w przedwyborczym natarciu. Wszelka cześć i chwała. Każdy nowy park mile widziany zwłaszcza jak nie wymaga wielomilionowych nakładów. Tempo wymiany chodników i nawierzchni parkingów na Osiedlu Podgórze jest imponujące a tu dodatkowo jeszcze park za garażami z chodniczkami, ławeczkami i nasadzoną zielenią. Trudno się dziwić, że rządząca koalicja inwestuje tam gdzie największe skupisko wyborców. Tyle tylko, ze to stosunkowo najmłodsze osiedle miejskie miało tę infrastrukturę przejętą po SM Cieszynianka całkiem nie złą i istnieją obszary miasta, które pod tym względem są bardzo zaniedbane. Kalkulacje ugrupowania pani burmistrz, ze pieniądze nas wszystkich zainwestowane tam gdzie można zyskać największe poparcie mnie nie dziwią z politycznego punktu widzenia, ale czy tak jest gospodarnie? W obrębie Oś.Podgórza, zwanego przez nas Banotówką wymienia się ok. 4000 m2 chodników i placów parkingowych. Z dużym zażenowaniem przyjąłem informację od pana burmistrza Kasztury, że dobre płyty chodnikowe z rozbiórki nie trafiły do zasobów miejskich a zostały przez wykonawców robót rozgrabione na cele niekomunalne. To ogromny przejaw niegospodarności za strony MZD w Cieszynie a pośrednio i przez władze miejskie. Trzy czwarte tych płyt chodnikowych nadawało się do ponownej zabudowy, jako nieuszkodzone, trafiły poza protokołem do osób prywatnych. Zastanawia mnie kto w taki sposób gospodaruje mieniem mieszkańców podejmując się rozdawnictwa tego co nie jest Jego własnością a nas wszystkich podatników. 3000 m2 to około 12000 szt. płyt chodnikowych o wymiarach 0,5x 0,5 m2 razy średnia cena po uwzgl. amortyzacji 40% to 10 zł. Kto więc naraził skarb gminy na straty rzędu 120 tys. złotych , by w sposób niekontrolowany mienie tak znacznej wartości wyparowało. Czy tą przykładową niegospodarnością nie powinna zająć się prokuratura - skoro w świetle złożonych mi wyjaśnień nikt nie przejął i nie zabezpieczył tych materiałów z urzędników nadzorujących te prace na rzecz gminy. Takie marnotrawstwo, za które nam podatnikom przyjdzie zapłacić a skorzystają nieliczni. Jak to się ma do ceny 80 tys. zł za wybudowanie parku. Kto za to odpowie?
2024-02-07 21:43:35
Mach: Nie trudno zauważyć ,że w wielu punktach miasta chodniki są w skandalicznym stanie technicznym, -dysponuję ogromnym materiałem fotograficznym. Sądzę ,że grupa więźniów z ZK, chętnie by się podjęła za niewielką opłatą ze strony miasta wymiany połamanych płyt chodnikowych z odzyskanych z rozbiórki chodników na Oś. Podgórze -trzeba tylko chcieć ale wątpię czy w MZD i w RM takim działaniem jest ktoś zainteresowany.
2024-02-07 21:50:19
Mach: Wyborcy w kwietniu zweryfikują.
2024-02-07 22:34:07
Oko: Obawiam się, że nie zweryfikują.
2024-02-08 08:11:32
ondraszek2013: Schizofrenie nasz mach !
2024-02-08 08:54:01
Mach: Jakieś konkretne argumenty Ondraszku2013 na temat tej schizofrenii? Może jakieś kontr argumenty na temat moich wpisów.
2024-02-08 12:41:26
Mach: Tom, jaki nasz mach?
2024-02-08 13:07:58
Mach: Oto ,ścisły zarząd miasta chwali się pozyskanymi środkami zewnętrznymi, na inwestycje strukturalne a nie dba o zagospodarowanie materiałów budowlanych, które już są w jego zasobach- np. płyt chodnikowych pozyskanych z rozbiórki i to w znacznych ilościach, których wartość z dużym przybliżeniem wykazałem? Czy ktoś, panuje nad gospodarowaniem w Miejskim Zarządzie Dróg w naszym imieniu. Wszak podatki lokalne znów wzrastają z początkiem każdego roku finansowego i nas je obciążą. A tu lekką ręką nikt nie panuje nad zawartymi umowami, co się stanie z materiałami pozyskanymi z rozbiórki z przebudowanych chodników? Pewien ogólnopolski deweloper, który miał budować w Niemczech musiał organom samorządowym wykazać cały cykl produkcyjny, a więc dokładnie co zrobi z materiałami rozbiórkowymi, gdzie zostaną ulokowane, kto i za ile je przejmie, które powrócą do ponownej zabudowy, co uczyni z opakowaniami, kto je przyjmie i w jaki sposób i za ile zostaną zutylizowane i które osoby z imienia i nazwiska będą za to odpowiedzialne - a tu w Cieszynie taka partyzantka z ogromnym lekceważeniem podatnika gminnego.
2024-02-08 15:07:15
Mach: Jak ja lubię te czerwone łapki w dół i milczenie owiec w MZD i w Ratuszu, bo to kobiety tam teraz rządzą. Skoro chwalę w jednym miejscu, dla bezstronności wykazuję brak gospodarności w innym. Wszak popełniamy błędy lub odważnie stawiamy czoła własnym racjom, o których tu można coś napisać. Czy te łapki w dół to oblicze wstydu decydentów? Można umownie, nakazać wykonawcy utylizację odpadów czy zagospodarowanie materiałów z rozbiórki, ale w drodze kontroli i konkretnego wyliczenia co z tego będzie miał ogólnie statystyczny podatnik gminy bez wyróżniania kogokolwiek. Tymczasem "fachla" jest dla nielicznych z koneksjami i to znacznej wartości. Byle żeby władza miała święty spokój. Nierzadko materiały z rozbiórki wędrują jako podbudowa zastępując częściowo kamień i my podatnicy płacimy to powtórnie w zawyżonych ilościach kamienia zużytego na podbudowę. Tak my podatnicy jesteśmy rolowani. Dlatego ów deweloper mówił mi ,że przygotowanie inwestycji w Niemczech trwa znacznie dłużej i przed realizacją zadania trzeba mieć znacznie więcej dokumentów , po których można ustalić czy zadanie zrealizowano właściwie i nic się nie ukryje, ale do takich nadużyć tam nigdy nie dojdzie- bo każdy wie za co odpowiada i za co bierze pieniądze. Nie ma improwizacji. A przecież chcemy im dorównać w gospodarce.
2024-02-10 08:54:40
Mach: Przepisy ustaw samorządowych dokładnie precyzują do jakiej kwoty mogą gospodarze gmin i zakładów gminnych im podlegających podejmować zobowiązania bez uchwały Rady Gminnej. Nie inaczej jest z materiałami okładzinowymi jak płyty chodnikowe, które jako elementy drobnowymiarowe podlegają odzyskowi i po naprawieniu podłoża mogą i powinny być powtórnie zabudowane ,co w sztuce budowlanej określane jest mianem przełozenia chodnika przy zastosowaniu odzyskanego materiału. A rzecz dotyczy znacznych powierzchni rzędu kilku tysięcy m2. Zatem jakieś umowne zapisy, w których gmina rezygnuje z wykorzystania tych materiałów nie mogą mieć miejsca gdyż przekraczają zarząd zwykły i kwalifikują się z urzędu do ścigania przez prokuraturę jako działanie na szkodę państwa a w tym wypadku na szkodę samorządu. Czy wreszcie znajdzie się któryś z radnych i złoży w tej sprawie stosowną interpelację i zażąda wyjaśnień.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: