"Nie zasłonimy widoku z Podgórza"
Przypomnijmy na temat zagospodarowania tego terenu trwały w poprzednich latach konsultacje społeczne. Pisaliśmy m.in. Na Podgórzu konsultują
22 stycznia br. wyłoniono wykonawcę zadania pn. „Zagospodarowanie terenu w dzielnicy Podgórze za garażami przy ul. Morcinka i Kargera w Cieszynie, którym została firma z Katowic. Na realizację tej inwestycji przeznaczono 80 tys zł.
Mimo konsultacji prowadzonych wcześniej z mieszkańcami obawy powróciły, ale na ostatnim live z z burmistrzami Cieszyna Przemysław Major, II Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna powrócił do tematu i uspokajał:
- Na osiedlu Podgórze na tak zwanej łące za garażami, gdzie mamy wybranego wykonawcę i tam zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego rozpocznie się tworzenie namiastki parku miejskiego w tej części miasta. Tutaj także z dokumentacją i z założeniami można zapoznać się z wieloletniej informacji publicznej w zakładce zamówienia publiczne – informował.
Co konkretnie pojawi się na łące za garażami? W planach są nie tylko alejki i ławki, ale też sad miejski. Nasadzenia nie będą zasłaniać widoku na Beskidy – obiecuje wiceburmistrz:
- Tam wytyczymy główne alejki wprowadzimy nowe nasadzenia wprowadzimy małą architekturę sad miejski a także błękitnozieloną infrastruktura – wymieniał Major i dodał: - Co ważne, bo to wybrzmiało także na etapie konsultacji społecznych, które były prowadzone w tamtym miejscu z mieszkańcami w roku 2022 […], zachowujemy tą perspektywę i widok panoramy, widok na nasze Beskidy, który spod garaży bardzo ładnie się roztacza na południe, więc tutaj wszystkich chciałbym uspokoić - nie wprowadzamy tam lasu nie wprowadzamy tam takiej ilości nasadzeń, która by spowodowała zagęszczenie nasadzenia na tej łące. Ona utrzyma dalej swój charakter, natomiast będzie bardziej wzmocniona z punktu widzenia małej architektury, różnych rozwiązań jakichś tam elementów związanych właśnie z sadem miejskim. To ma być miejsce, które ma służyć nie tylko mieszkańcom osiedla Podgórze, ale także mieszkańcom całego miasta. Jeśli popatrzymy na mapę miasta z lotu ptaka, to jest ostatni taki wolny miejski teren, który może być naprawdę ogólnodostępnym terenem – wyjaśniał.
Jak ma wyglądać zagospodarowanie tego terenu?
Wg dokumentacji projektowej zwycięska firma ma wykonać: utwardzenia ścieżek, realizację elementów małej architektury wzdłuż głównych ścieżek: altan, ławek, hamaków, huśtawek miejskich, koszy na śmieci, biblioteczki plenerowej, tablic informacyjnych, stojaków rowerowych, leżaków, urządzeń sportowych oraz na zakończeniu pętli miejsca do grillowania.
Pojawić mają się także – domki dla zwierząt w tym: budki lęgowe dla ptaków, domki dla jeży oraz hotele i sandarium dla owadów, wybiegu dla psów z torem przeszkód. Wykonawca musi wybudować dwa przegłębienia terenowe do magazynowania wody z terenu i dachów pobliskich garaży tzw. ogrody deszczowe.
Na tym terenie pojawią się też szałasy z wierzby, nowe drzewa nie owocowe i owocowe.
Szczegóły przetargu można znaleźć TUTAJ
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.