Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Muzeum mistrza słowa

Urząd Marszałkowski w Katowicach zarezerwował w budżecie kilkaset tysięcy złotych na adaptację domu, w którym w Wiśle mieszkał pisarz Jerzy Pilch. W przyszłości powstanie tu Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha, instytucja prowadzona wspólnie przez miasto i województwo śląskie.

 

Samorząd Wisły odkupił dom rodzinny pisarza Jerzego Pilcha wiosną 2022 roku za 700 tys. zł. Nim powstanie tu nowa instytucja kultury, obiekt wymaga odpowiedniej modernizacji. Według szacunków to koszt około 1,8 mln złotych.

Tadeusz Papierzyński z wiślańskiego magistratu poinformował, że trwają już prace przy projekcie adaptacji budynku. - Ma być gotowy na przełomie maja i czerwca. Wówczas wystąpimy do starostwa o pozwolenie na budowę. Mam nadzieję, że jesienią uda się wyłonić wykonawcę prac, a wtedy pierwsze prace mogłyby zostać wykonane jeszcze w tym roku. Jest to realne tym bardziej, że śląski urząd marszałkowski zarezerwował w tegorocznym budżecie 600 tys. zł na ten cel powiedział Papierzyński.

Zgodnie ze statutem, uchwalonym przez wiślańskich radnych końcem ubiegłego roku, celem nowej instytucji kultury  będzie upowszechnianie wiedzy o Jerzym Pilchu – polskim pisarzu, publicyście, dramaturgu i scenarzyście filmowym, laureacie licznych, prestiżowych nagród.  - Do zadań Domu Pracy Twórczej należy organizowanie Festiwalu Słowa „Granatowe Góry” im. Jerzego Pilcha, w tym m.in. prowadzenie biura festiwalu,  prezentacja pamiątek po Jerzym Pilchu oraz ich ochrona i konserwacja, prowadzenie działalności wystawienniczej i wydawniczej,  a także udostępnianie do zwiedzania domu Jerzego Pilcha zapisano w dokumencie.  Stworzone mają być również warunki do uprawiania pracy twórczej, artystycznej, naukowej i edukacyjnej.

W Domu Pracy Twórczej będą również organizowane koncerty, konferencje, wystawy oraz warsztaty i plenery. Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 r. w rodzinie ewangelickiej w Wiśle. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w "Tygodniku Powszechnym". W 1999 r. przeniósł się na łamy "Polityki". W latach 2006-2009 jego felietony ukazywały się w "Dzienniku", a później w "Przekroju".

Jest autorem wielu książek, między innymi "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", "Pod Mocnym Aniołem" i "Bezpowrotnie utraconej leworęczności". Zmarł 29 maja 2020 r. w Kielcach, gdzie został pochowany.

Pisarz w swoich książkach przedstawiał  także swoje osobiste doświadczenia. Jest twórcą cytatów, które wciąż są chętnie przytaczane. Przypominamy dwa z nich: Można zakochać się w kobiecie, która nie lubi książek? Można, ale po co? Kto przy zdrowych zmysłach zakochuje się w kobiecie, która nie lubi książek?;  Gdybym nie miał co czytać, nie dałbym rady. 

(ach)

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: