Na Podgórzu konsultują
Chodzi o trzy tereny: łąki za garażami przy ul. Morcinka, rejonu parkingu na ul. Popiołka oraz łąki nad Uniwersytetem Śląskim od strony ul. Zofii Kossak.
W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy osiedla Podgórze, AMAYA ARCHITEKCI prowadzący projekt, a z ramienia miasta Przemysław Major - zastępca Burmistrza Cieszyna, przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Wydziału Zamówień Publicznych, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych, Wydziału Kultury i Promocji Miasta, Miejskiego Zarządu Dróg.
Łąki za garażami przy ul. Morcinka
Architekci wyłożyli wstępne projekty zagospodarowania terenu, omówili koncepcje w oparciu o informacje zebrane z wcześniejszych spotkań. - Omówiono możliwości lokalizacji ścieżki z ławkami, stref na uboczu do odpoczynku i ćwiczeń, miejsca na nowe nasadzenia krzewami śródpolnymi, ale i szałas z wierzby energetycznej dla dzieci. Dyskutowano nad lokalizacją wybiegu dla psów, platformy widokowej, łąki kwietnej, miejsca na tzw. ogród wodny - który mógłby dłużej utrzymywać wodę w terenie. Dodatkowo omówiono dostępność do łąki od osiedla, planowany remont chodników wzdłuż ul. Morcinka – informuje Urząd Miasta Cieszyna.
Czy to znaczy, że łąka zniknie? Niekoniecznie. Jak podkreślają urzędnicy „przede wszystkim podkreślano potrzebę zachowania charakteru tego miejsca wzmacniając go o bioróżnorodność dodatkowych, rodzimych nasadzeń. Zaznaczano walor widokowy miejsca i potrzebę takich zmian, które będą harmonizować z nim”.
Las kieszonkowy na ul. Popiołka
Las kieszonkowy - są to szybko rosnące, gęste zadrzewienia mające dawać efekt "zielonej ściany", co pozwoliłoby urozmaicić teren osiedla, dać naturalną przegrodę wyciszającą i bioróżnorodną. W projekcie jest też remont chodników.
Łąka nad UŚ od strony ul. Zofii Kossak
- Jest to teren o znacznym nachyleniu, który daje możliwość wykorzystania pod miejsca spacerowe. Zaproponowano tutaj obsadzenie skarpy niską roślinnością, wykonanie ogrodu deszczowego z budkami habitatowymi dla zwierząt i owadów, nasadzenia śródpolne zasłaniających budynki na dole – informują cieszyńscy urzędnicy.
W tym miejscu przedstawiono koncepcję ścieżki spacerowej w formie serpentyny, ale z pozostawieniem tzw. przedeptów już funkcjonujących w terenie. Mieszkańcy zgłaszali potrzebę umiejscowienia ławek, hamaku czy huśtawki widokowej. Były głosy proponujące trasę dla biegaczy.
Jak zaznaczają urzędnicy - konsultacje trwają nadal. Swoje uwagi można zgłaszać poprzez e-mail: media@um.cieszyn.pl
Planowane będą także spotkania finalizujące koncepcje zagospodarowania terenów. Realizacja projektu przewidziana jest do końca kwietnia 2024r.
Red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.




Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
