Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nie dokarmiaj miejskich gołębi

Gołębie są jednymi z wielu zwierząt, które doskonale zdołały się przystosować do życia w przestrzeni miejskiej. Niestety, również brudzą tą przestrzeń i roznoszą choroby. Władze Cieszyna apelują, by nie dokarmiać gołębi.

Najliczniejszym gatunkiem jest tzw. gołąb miejski (czyli miejska forma gołębia skalnego). W miastach można także spotkać grzywacza oraz sierpówkę, które ma nieco inne zwyczaje żerowania (żeruje samotnie lub parami i raczej unikają śródmiejskiego ruchu i zgiełku).

Chociaż gołąb jest symbolem pokoju i miłości to zwierzęta te potrafi ą być uciążliwe, zwłaszcza te żyjące w dużych stadach. Najwięcej szkód wyrządzają ich odchody, które niszczą nie tylko elewacje budynków, ale także zabrudzają przestrzeń publiczną – przede wszystkim miejsca doskonale nadające się na żerowanie: rynki i place miejskie, zieleńce, place zabaw, targowiska.  Gołębie roznoszą niebezpieczne także dla człowieka pasożyty. Do często spotykanych pasożytów zewnętrznych gołębi należą obrzeżki i wszoły, które żywiąc się krwią, przenoszą różne choroby i pasożyty wewnętrzne.

Trudno sobie jednak wyobrazić cieszyński rynek bez tych zwierząt.  Gołębie „wpisały się” na stałe w krajobraz miasta, warto więc o nie dbać, ale w sposób przemyślan -  Przede wszystkim należy się skupić na właściwym kontrolowaniu liczebności gołębi.  – informuje UM w Cieszynie. - Jedną z przyczyn dużej liczebności dzikich zwierząt w mieście jest dostępność pokarmu. Resztkami jedzenia znalezionymi w koszu na śmieci lub pozostawionymi w miejscach do tego nie przeznaczonych (często widzimy resztki jedzenia wyrzucone obok pojemnika na odpady, specjalnie wyłożone na zieleńcach lub wręcz na ulicach i chodnikach) żywią się nie tylko gołębie, ale również inne ptaki czy gryzonie, w tym szczury. Łatwy i regularny dostęp do dużej ilości pożywienia w niektórych miejscach miasta skłania ptaki do koncentrowania się i jest jedną z przyczyn szybkiego rozmnażania się w pobliżu miejsc żerowania. Stąd też w pobliżu cieszyńskiego rynku, gdzie mieszkańcy i turyści regularnie dokarmiają gołębie, ptaki te chętnie przebywają w dużych skupiskach – wyjaśniają urzędnicy

Jak regulować populację gołębi, kiedy jest to gatunek objęty częściową ochroną? Przede wszystkim metody ograniczania populacji muszą być zgodne z obwiązującymi przepisami.   Doświadczenia wielu miast wskazują, że najlepsze rezultaty w ograniczaniu populacji gołębia miejskiego uzyskuje się poprzez stosowanie kilku humanitarnych – i zgodnych z prawem metod jednocześnie.  - Przede wszystkim należy zmniejszyć ilość pożywienia dostępnego na ulicach oraz zaprzestać dokarmiania gołębi (może jedynie poza okresem mroźnych i śnieżnych zim). Jednocześnie właściciele i zarządcy budynków powinni jak najbardziej utrudnić dostęp do miejsc, w których odbywają się lęgi, np. poprzez zabezpieczenie okienek strychów i poddaszy, a także założenie specjalnych kolców lub siatek uniemożliwiających przesiadywanie ptakom na parapetach czy gzymsach – wyjaśniają urzędnicy.

Jak się okazuje są to metody najprostsze i najtańsze. - Niestety, jak dotąd dla licznych mieszkańców trudne do zrozumienia, zaakceptowania i zastosowania. Warto jednak podjąć wspólny wysiłek, aby populacja naszych cieszyńskich gołębi była zdrowa i nie uciążliwa dla mieszkańców oraz użytkowników Rynku i okolic – apeluje UM w Cieszynie na łamach swojej witryny internetowej.

(red/mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-06-01 15:55:19
drukarz85: Czy gołębie są na pewno zwierzętami?
2017-06-01 19:54:54
Przepierón: Gołąb stworzenie Boże, też chce żyć. Co na to obrońcy zwierząt? Czyżby tylko psy i koty należało dokarmiać?
2017-06-01 20:04:41
efelinqa: NIE ma się czemu dziwić ... cIESZYN to patologiczne miejsce...GNIAZDO PISOWSKIEJ BEZMÓZGI !!!!! NIE DZIWOTA ,ŻE NAWET PTAKI PRZESZKADZAJĄ !!!!!
2017-06-01 23:25:23
traveler85: Nawet w komentarzach artykułu traktującego o miejskich gołębiach, trzeba wrzucić polityczny bełkot? idź się jebnij w głowę dziecko
2017-06-02 06:09:23
ciamajda: Nie tylko psy i koty należy dokarmiać. Wszystkie stworzenia są Boże. Tak samo szczur jak gołąb. Więc dlaczego mamy je nie dokarmiać?:)
2017-06-02 07:40:19
cd minerwa: Szczury jako stworzenia Boze (jak podaje ciamajda) sa dokarmiane. W Polsce wyrzuca sie ok. 9 mln ton jedzenia rocznie (szczury ciesza sie i nie maja nic przeciwko temu) , wiec darujcie sobie te golebie.
2017-06-02 08:13:12
Przepierón: Chyba nie ma gorszej śmierci od śmierci głodowej która trwa bardzo długo. Bardzo złą metodą jest trucie gołębi bo zdychają w swoich gniazdach gdzieś pod dachami, w dziurach elewacji itd. Najlepszym ograniczeniem populacji gołębi polnioków jest kontrolowany odstrzał, ale nie taki hura na Bożka tylko stały i selektywny. W Wenecji po sezonie lęgowym a więc późną jesienią , wczesnym porankiem chodzą panowie z wiatrówkami i celującymi strzałami zmniejszają populacje gołębi polnioków. Uważają żeby gołąb nie wpadł do rynny i się tam nie rokładał a zastrzelone gołębie są od razu zbierane i utylizowane. Obawiam się że w Polsce jest to niemożliwe , u nas myśliwi dostaną zlecenie od UM i będą \"prać śrutem po elewacjach\", wszystko musi być na hura jak pod Stalingradem.
2017-06-02 08:21:56
maciek0: Dziwne, że Włodarzą nie przeszkadzają obsrane przez gołębie i przeraźliwie wyglądające schody wejściowe na Wieżę Piastowską !!
2017-06-02 08:35:34
Marzanna: Proszę wrócić do poprzedniego artykułu o dokarmianiu gołębi jest jedna taka pani radna Irena Kwaśny która daje interpretacja do rady o niedokarmianiu gołębi. Nic nie dzieje się bez przyczyny.
2017-06-02 08:37:40
Marzanna: Macura zaznaczył w swojej odpowiedzi, iż nie można również wprowadzić obligatoryjnego zakazu dokarmiania tych ptaków, z uwagi na brak podstaw prawnych do zamieszczenia w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Cieszyn tego typu zapisu. W takiej sytuacji można jedynie apelować do mieszkańców by tego nie robili. Irena Kwaśny po otrzymaniu takiej odpowiedzi nie dała jednak za wygraną i nie odpuściła tematu. W ostatniej interpelacji, którą złożyła na początku września br. ponowiła swój wniosek o ograniczenie populacji gołębi w Cieszynie. Tym razem radna do pisma dołączyła również zdjęcie tabliczki informacyjnej, którą można znaleźć w Wiedniu we wszystkich parkach. Na tabliczkach widnieje napis: kto karmi gołębie, karmi szczury; nie śmieć, kara 36 euro.
2017-06-02 20:04:21
pelagia: jak bezwładny macura nie potrafi wydać zakazu dokarmiania gołębi, to niech się ustawi pod wiaduktem, gdzie gołębie srają po autach i głowach przechodniów. a naprawić siatki niełaska? może burmistrz ustroński naprawi?! a przy okazji, jak się ustawi pod wiaduktem, to będzie też widział, jak pracują ludzie przy budowie ronda/drogi. to skandal!!!
2017-06-02 22:27:50
Brzidok: Jaka płaca taka praca.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: