Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Naukobus w Pierśćcu

Centrum Nauki Kopernik odwiedza małe miejscowości w całej Polsce, pokazując tym samym, że nauka potrafi wciągnąć i zachwycić. Tym razem zawita w Pierśćcu. Naukobus, pełniący rolę mobilnego laboratorium, daje szansę zobaczenia i dotknięcia ponad 20 eksponatów. Dzieci w praktyczny sposób, poprzez eksperymenty, mogą poznawać tajniki różnych dziedzin nauki, m.in. biologii, fizyki, chemii czy informatyki.

5. i 6. kwietnia Naukobus pojawi się w Szkole Podstawowej im. Zofii Kossak w Pierśćcu. 20 mobilnych stacji badawczych i 3 edukatorów z Centrum Nauki Kopernik z mnóstwem zagadek naukowych, daje szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę. Edukatorzy pomagają zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżają prezentowane zjawiska naukowe.

Do udziału w takiej przygodzie zaprasza w tym roku warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Weźmie w niej udział ponad 160 tys. dzieci, rodziców i nauczycieli z 160 małych miejscowości w całej Polsce.

Naukobus będzie gościł w Pierśćcu dwa dni, w czasie których stacje badawcze bedą rozstawione w szkole, a uczniowie, którym towarzyszyć będą edukatorzy, będą mogli z nich korzystać przez 6 godzin dziennie.
Wystawa jest ciekawa nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Dlatego w wybranych godzinach będą mogli ją bezpłatnie zwiedzać wszyscy chętni.
Zwiedzanie otwarte dla wszystkich ciekawych nauki możliwe będzie w czwartek 5 kwietnia 2018 r. w godzinach od 16.00 do 18.00 (jednorazowo 70 osób w ciągu godziny).

Samodzielne eksperymentowanie pozwala obudzić ciekawość i uczyć się bez wysiłku znanego z  lekcji – siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też m.in. przetestować uwięzioną piłkę, wirujące krzesełko, kulę plazmową, półkule magdeburskie i trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Dla uczniów przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca” – propozycje doświadczeń, które mogą tam znaleźć i samodzielnie przeprowadzić w domu, pozwalają dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie - zachęcają organizatorzy.

Wyjazdy Naukobusa są możliwe dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To dzięki niemu dzieci zmałych miejscowości mogą samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem doświadczonych edukatorów. Zdobywanie wiedzy oparte na eksperymentowaniu budzi w dzieciach zaciekawienie nauką, daje radość i ośmiela do dalszych poszukiwań. To dlatego Centrum Nauki Kopernik pomoże także nauczycielom rozbudzać w uczniach zainteresowanie nauką.

red./mat.pras

źródło: OX.PL
dodał: ES

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: