Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nangar Khel:Żołnierze niewinni

To sprawa, która poruszyła nie tylko wszystkich Polaków, ale także mieszkańców naszego regionu, gdyż do oskarżonych o zbrodnie wojenną należy dwóch żołnierzy, z Cieszyna i Skoczowa. Dziś Wojskowy Sąd Okręgowy ich uniewinnił, jednak wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

O 12.30 ogłoszono wyrok w sprawie siedmiu oficerów i żołnierzy oskarżonych o zbrodnię wojenną zabójstwa cywili i ostrzału wioski Nangar Khel w Afganistanie w 2007 r. Wszyscy oskarżeni: Kpt. Olgierd C. ppor. Łukasz Bywalec, chor. Andrzej Osiecki, plut. Tomasz Borysiewicz starsi szeregowi Jacek Janik, Robert Boksy i st. szer. rezerwy Damian Ligocki zostali uniewinnieni. Wśród oskarżonych jest dwóch żołnierzy ze Śląska Cieszyńskiego:  st. szer. rezerwy Damian Ligocki ze Skoczowa i plut. Tomasz Borysiewicz z Cieszyna. Żołnierze twierdzili, że sprawa wynikła z błędu, prokurator oskarżał wojskowych o zbrodnię wojenną.

Jak informuje TVN24 sędzia uznał istniejące wątpliwości za wystarczające do uniewinnienia: - Niedających się usunąć wątpliwości nie można rozstrzygać na niekorzyść oskarżonych - uzasadniał wyrok sędzia płk Mirosław Jaroszewski.

Przypomnijmy, do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło 16 sierpnia 2007 roku  28 km na północ od miasta Wazi-Khwa w Afganistanie. Polscy żołnierze ostrzelali karabinami maszynowymi i granatami moździerzowymi afgańską wioskę. Zginęło sześć osób, trzy zostały ciężko ranne.
 

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: