Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nagroda Kolbego wręczona

5 stycznia 2025 odbyło się uroczyste wręczenie „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”. Jej laureatami zostali księża Przemysław Gawlas i Jakub Kuliński, kierujący bielsko-żywieckim duszpasterstwem służby liturgicznej, organizatorzy licznych rekolekcji, warsztatów i pielgrzymek, zaangażowani w kształtowanie duchowości młodych.

5 stycznia 2025 roku bp Roman Pindel wręczył „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego” już po raz dziewiąty w Oświęcimiu. Uhonorowanie laureatów wiązało się z przekazaniem kopii figurki „Matki Bożej zza drutów” z harmęskiego kościoła, symbolu nagrody za działalność ewangelizacyjną i apostolską.

W niedzielny wieczór zaprezentowano dziewięć nominacji do nagrody – od osób indywidualnych przez wspólnoty, świeckich po osoby życia konsekrowanego i kapłanów. Wśród nominowanych były również osoby „stela”: Siostra Honorata Klonowska, która kieruje Domem Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Skoczowie, Koło „Misyjna Jutrzenka” ze Skoczowa, które od 30 lat promuje duchowość misyjną poprzez modlitwę, zbiórki i ewangelizację oraz Izabela Żwak z parafii w Puńcowie. Pisaliśmy: Do nagrody im. Św. Maksymiliana Kobe nominowani od nas 

Zanim ks. Piotr Hoffmann, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii bielsko-żywieckiej, który jest również członkiem i przewodniczącym Kapituły wyłaniającej laureatów, odczytał nazwiska wyróżnionych, biskup Roman Pindel zauważył, że wśród nominowanych do „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego” są osoby, które w różny sposób, a czasem niezwykle podobny sposób do patrona tego wyróżnienia, inspirują innych do dobra.

- Inspirują do głoszenia Ewangelii i zaangażowania. Niektórzy z nich czynią to w sposób niezwykle heroiczny. Dobrze, że są i że pretendują do tej nagrody, ponieważ w wielu aspektach przypominają św. Maksymiliana. Gratuluję Państwu! – podkreślił hierarcha.

Ks. Gawlas, odbierając nagrodę, zaznaczył, że nie traktuje jej jako dowartościowania swojej osoby, lecz jako wyróżnienie całego środowiska duszpasterstwa liturgicznego.

- Ta nagroda nie jest dla mnie ani dla księdza Jakuba – to nagroda przede wszystkim dla tych młodych, wspaniałych ludzi, którzy są tutaj z nami. To przedstawiciele diakonii liturgicznej z różnych parafii naszej diecezji, którzy wspierają nas każdego dnia, aby to duszpasterstwo mogło działać i rozwijać się – powiedział, zapraszając na scenę młodych przedstawicieli LSO.

Organizują warsztaty liturgiczne, kursy ministrantów, rekolekcje, pielgrzymki i inne wydarzenia. Wśród ich inicjatyw są „Liturgiczny Survival”, wyjazdy na Festiwal Młodych do Medjugorje i Rzymu, a także spotkania formacyjne w parafiach. Kapłanów charakteryzuje ogromna pasja i profesjonalizm w koordynacji działań liturgicznych.

Gala w Oświęcimskim Centrum Kultury rozpoczęła się wykładem Teresy Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Badaczka, historyk i pracownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, autorka licznych publikacji poświęconych historii obozu Auschwitz, przybliżyła historię Stanisławy Leszczyńskiej, przedwojennej położnej, która po osadzeniu w obozie Auschwitz-Birkenau ratowała życie nowonarodzonych dzieci. Na koniec odbyła się projekcja dokumentu filmowego poświęconego tej kandydatce na ołtarze.

Red./Mat.pras. [Robert Karp/https://diecezja.bielsko.pl/]

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2025-01-07 12:49:50
koszor: Dziękujemy księże Gawlas, także za twoją pokorę i noszenie sutanny.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: