Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Na Krzywej (nie)zawsze pomogą?

Lepiej zamknąć tę poradnię i wywiesić kartkę - jedźcie na SOR do Cieszyna, w Skoczowie wam nie pomożemy - to zdanie naszej czytelniczki. Co tak zbulwersowało kobietę? Jak twierdzi, w Skoczowie nie udzielono pomocy jej rannemu mężowi. Znalazł ją dopiero na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

29 kwietnia pani Ewelina z mężem, późnym popołudniem przejeżdżała na rowerach ścieżką nieopodal ulicy Wiślańskiej. Niestety w pewnym momencie mężczyzna najechał na nierówność, stracił równowagę, spadł z roweru i uderzył głową w kamień. - Wystraszyłam się bardzo, bo pojawiło się obfite krwawienie. Miałam ze sobą apteczkę. Na ile mogłam, zatamowałam wypływ krwi. Uspokoiłam się w momencie, kiedy zorientowałam się, że nieopodal, zaledwie kilkaset metrów od nas znajduje się pogotowie ratunkowe – relacjonuje pani Ewelina.

Jak dodaje, razem z mężem udała się na pobliską ulicę Krzywą. Tam znajduje się zespół Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego. Także w tym samym budynku przyjmuje lekarz w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej. - Niestety, nie otrzymaliśmy tutaj żadnej pomocy. Lekarz oglądnął ranę męża i stwierdził, że nadaje się ona do szycia, jednak w Skoczowie nie ma warunków, by to zrobić. Mamy udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Cieszynie – mówi kobieta.

Posłuchaj

Małżeństwo zostało zdane na samych siebie. Kobieta przemywała ranę mężowi wodą mineralną i tamowała krew chusteczkami higienicznymi. - Na szczęście udało mi się skontaktować z koleżanką, która samochodem zabrała nas do Cieszyna. Rozumiem, że lekarze mogą nie mieć sprzętu i współczuję im, bo jak on ma pomóc, jeśli nie ma środków i odpowiednich narzędzi. Tak właśnie sugerowała osoba, która nas przyjęła. Ale z drugiej strony gdzie etyka lekarska. Dlaczego nie zaproponowano nam poczekalni w tym ambulatorium, żeby mąż był pod obserwacją. Przecież taki upadek mógł skończyć się wstrząśnieniem mózgu – mówi rozgoryczona kobieta. Ostatecznie para dostała się do cieszyńskiego szpitala, gdzie ranę na głowie zszyto. Wykonano również kompleksowe badania, w tym RTG czaszki.

posłuchaj

Dlaczego rannemu mężczyźnie nie została udzielona pomoc w ambulatorium? Bo fachową opiekę otrzymał na SOR w Cieszynie – odpowiada Jan Kawulok, dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.
W świadomości mieszkańców Skoczowa i okolicznych miejscowości nazwa 'pogotowie na Krzywej' kojarzy się jednoznacznie z pierwszą pomocą w nagłych sytuacjach. Jednak dyrektor pogotowia rozwiewa wątpliwości. Tutaj nie znajdziemy pomocy takiej jak w szpitalu.

- Używając nomenklatury NFZ, na ulicy Krzywej mamy dwa zakresy świadczeń. Ratownictwo medyczne, tutaj stacjonuje trzyosobowy zespół karetki pogotowia. On na zlecenie dyspozytora wyjeżdża. W tym ratownictwie nie jest przyjmowany pacjent ambulatoryjny. Podobnie jak w Zebrzydowicach, Istebnej czy Cieszynie. Tutaj pacjent nie przychodzi. Drugi zakres świadczeń to nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Pacjenci przyjmowani są od 18 do 8 w tygodniu oraz w weekendy oraz święta – tłumaczy Kawulok.

Jak zaznacza, nocna opieka to odpowiednik lekarza rodzinnego. Z tym że o ile lekarz rodzinny ma pod sobą około 2,5 tysiąca mieszkańców, w przypadku ambulatorium na Krzywej, tych osób już jest około 50 tysięcy. Skąd taka liczba? Ponieważ sprawuje on opiekę nad całym Skoczowem, Strumieniem, Brenną i Chybiem. To tutaj powinni trafić pacjenci, którzy źle się poczują w momencie, kiedy ich lekarz rodzinny nie pracuje. Jak tłumaczy dyrektor pogotowia, zdecydowana większość pacjentów otrzymuje pomoc na miejscu w Skoczowie. - Statystyki pokazują, że około 15% pacjentów kierowanych jest dalej na SOR w Cieszynie. I to jest normalne, bo lekarz rodzinny też kieruje dalej do specjalistów. Co trzeba podkreślić, wiele osób w dalszym ciągu kojarzy to miejsce z tradycyjnym ambulatorium chirurgicznym pogotowia. Ale ono zakończyło swój byt 15 lat temu. Z tego typu jednostek wycofano pracownie rentgenowskie. Nikt w takiej placówce nie będzie na przykład nastawiał złamanych kończyn, nie wykonując wpierw odpowiednich badań diagnostycznych – tłumaczy Jan Kawulok.

posłuchaj

Na internetowym forum Spotted Skoczów nie brakuje krytycznych komentarzy pod adresem ambulatorium. Choć część osób tłumaczy to 'funkcjonowaniem systemu' to i tak większość osób wylewa żale na medyków z Krzywej. Czy zatem, do urazu lepiej wezwać telefonicznie karetkę pogotowia, niż samemu udać się do lekarza w ambulatorium? - Zdecydowanie tak, nadużywanie tej formy pomocy to rzecz względna. Jeśli ktoś ma wypadek, pojawia się krwawienie, wezwijmy karetkę. My nie chcemy jeździć niepotrzebnie, ale absolutnie nie chcemy, aby osoby potrzebujące nie pozostały bez pomocy – odpowiada dyrektor pogotowia.

Jak dodaje - Tego konkretnego przypadku nie potrafię skomentować. Miesięcznie przyjmujemy około 700 pacjentów. Czasami oględziny pacjenta, rozmowa z nim i skierowanie do Cieszyna, to forma pomocy. Na pewno to kwestia indywidualnych oczekiwań tej osoby. Jeśli lekarz nie przeprowadził wywiadu, to jest to złe zachowanie - mówi Jan Kwulok.

Tego, że w Skoczowie w ambulatorium nie ma na dyżurze lekarzy specjalistów, można zrozumieć. Przyjmuje lekarz, który ma za zadanie ocenić stan chorego, który przybywa z różnymi dolegliwościami. I albo jest w stanie pomóc na miejscu, albo odsyła go na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Dlaczego jednak, jak twierdzi nasza rozmówczyni, tak prozaiczna pomoc jak gaza, opaska czy bandaż nie wchodzi w zakres pomocy skoczowskiego punktu? Trudno to zrozumieć.

Jan Bacza

Zobacz też: Ambulatorium w nowej odsłonie

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-05-15 06:20:45
koszor: Panie Kawulok, a gdyby to pan był tym mężczyzną z urazem głowy, to też mówiłby pan te dyrdymały? Czyli pana zdaniem mieli zostać na miejscu i dzwonić po karetkę, a skoro przyszli na miejsce - to pomocy nie mogą otrzymać.<br /><br />XXI wiek, a patologia na każdym kroku. Ludzie wyzuci z uczuć i naturalnych odruchów.
2018-05-15 08:04:31
Marzanna: Mnie ugryzł kleszcz zgłosiłam się na pogotowie ratunkowe w Cieszynie i tam mi nie wyciągli kleszcza, bo oni w ciągu dnia tego nie robią i należę pod poradnię. Najbliższa przychodnia na ul. Bielskiej, tam mi powiedzieli że też mi nie wyciągną kleszcza bo im za to wyciągnięcie nikt nie zapłaci bo nie należę pod ich przychodnie. Poszłam na autobus i dotarłam do swojej przychodni gdzie taki zabieg trwał 2 minuty. Pytam się jakie skutki ma berlioza i jej leczenie w stosunku do nie wiem jak to nazwać służby zdrowia. Co na to szanowny pan Kawulok i pan starosta do poczynań pogotowia ratunkowego w Cieszynie do mojej sprawy.
2018-05-15 14:46:48
krzysztof.mm: Tow. Kawulok jest jednym z tych z lepszego sortu, z partyjnymi koneksjami i przywilejami - takim jak on funkcjonariuszom PZPRawicy dyrektorzy szpitali do domu nawet tabletki od bólu głowy przyniosą - zresztą, jaki problem, przecież się im NALEŻĄ!...
2018-05-15 15:37:45
kici207: Jak by jechał w kasku to pewnie nic by się takiego nie stało , ale swoją drogą pogotowie na ul. Krzywej daremne lepiej od razu jechać na Cieszyn lub Bielsko .
2018-05-15 18:47:44
kermit00: Kolejny biały nierób dał o sobie znać. Powinien natychmiast zostać dyscyplinarnie zwolniony. W ramach cięcia kosztów zamknąć te poradnie z pseudo doktorami.
2018-05-15 18:57:41
bronek91: obywatelu krzysztof.mm <br /><br />Zdaję sobie sprawę, iż jako funkcjonariusz POPiSu, w celu dzielenia społeczeństwa z pewnością byłbyś gotów rzucić temat domagania się możliwości zabiegu aborcji w ramach działań placówki przy ul. Krzywej w Skoczowie. Jako ofiara braku edukacji seksualnej i problemów z dostępem do antykoncepcji jesteś wysoko uczulony na tę tematykę.<br />Jak podano w treści artykułu, nawet odesłanie do innej placówki jest formą pomocy a zanim w tej innej placówce przyjmą, persolej z Krzywej przynajmniej należycie zabezpieczy ranę i wstępnie oceni o co chodzi. Zatem cosik robi. <br />To jest mała placówka i dobrze, iż jest przynajmniej tyle.<br /><br />Obywatelu krzysztof.mm poruszyłeś temat kasty panującej POPiS i pragnę przypomnieć jak stosunkowo niedawno, jedna z posłanek .nowoczesna, w tej chwili była, raczyła publicznie opierniczyć Kukiza za to, iż zwrócił Komorowskiemu uwagę, iż korzysta z usług Służby Zdrowia bez kolejki..... Jak widać problem jest szeroki a kasta funkcjonariuszy PZPRawicy skupiona w węższym gremium POPiSu ma się wciąż doskonale, chroniona przez okupacyjne siły z USA i kasę starszych braci w wierze.
2018-05-15 23:47:44
mstudnicki: Kraj zmierza ku nowocześnie pojętej nowoczesności: kiedyś robili, ale od 15 lat nie robią. <br />Symbolem postępowej Polski są dziś markety i galerie handlowe, których na szczęście cały czas przybywa. Gdyby nie ograniczenia prawne reakcyjnego rządu, chętnie funkcjonowałyby całą dobę przez cały tydzień.<br />Na szczęście tak przestarzałe instytucje, jak całodobowe przychodnie, ambulatoria a nawet całodobowe apteki nie są już tak ludowi pracującemu potrzebne, gdyż postępowa Polska potrzebuje młodych, zdrowych i rozrywkowych obywateli skłonnych wydawać swoją całą minimalną krajową pensję w nowoczesnych internacjonalistycznych galeriach.<br />Dla przedstawicieli reakcji, którzy wymawiają się na podeszły wiek, czy symulują zły stan zdrowia - nie ma miejsca w nowoczesnej demokracji ludowej.<br />A wszystko to w imię dobrobytu ludu pracującego miast i WSI.
2018-05-16 10:42:16
wiesiek@: wieszacie się baranie łby na pogotowiu na lekarzach w poz mylicie jedno z drugim, oni tam tylko pracują i wykonują to co im tam karzą robić -mają ściśle określone procedury,żeby taki barani łeb jedem z drugim, nie poszedł do prokuratora i nie skarżył go.piszcie petycje prośby do powiatu do funduszu do swoich posłów w obwodzie do instytucji które kontraktują i nadają uprawnienia do udzielania świadczenień
2018-05-16 13:16:23
bronek91: Dokładnie!!!<br />Dziwi mnie, dlaczego ci wielcy lokalni politycy, którzy po 20 latach zajmują się problemem transportu publicznego, kiedy już leży i kwiczy, nie zauważają drastycznie zwiększającej się liczby aptek działających na okolicznym terenie. Przeca przedsiębiorcy w odróżnieniu od polityków nie działają w terminie tylko 4/5 lat i zgodnie z danymi statystycznymi zdają sobie sprawę, iż na terenie Śląska Cieszyńskiego trend wskazuje na rozwój rynku medycznego i farmaceutycznego. Zwiększa się liczba ludności, jednak są to głównie osoby, które będą generować koszty utrzymania miejscowych struktur administracji, niż je minimalizować. Zatem nie wiem skąd ten zachwyt poniektórych wójtów, burmistrzów, iż mają więcej KLIENTÓW w urzędzie;D:D:D:D Dlaczego nikt z nich nie zadaje sobie pytania, czy ma odpowiednią infrastrukturę dla zapewniania wszelkich potrzeb dla grupy wiekowej, której liczebność drastycznie rośnie. Natomiast uniwersytety III wieku nie stanowią rozwiązania problemu, raczej służą jako możliwość zdobycia dodatkowych dochodów dla lokalnych polityków lub byłych lokalnych polityków i potencjalna maszynka do zdobywania głosów..... Oczywiście kosztem finansowania takich placówek jak przedszkola i żłobki..... <br /><br />W czym problem??? Gdyby nie medycy emeryci, obecnie na terenie Śląska Cieszyńskiego mamy problem z dostępem do lekarza.... Adepci sztuki lekarskiej, zwłaszcza ci młodsi albo rokujący są kaptowani przez wyższe pensje na zachodzie..... Potem się dziwimy, iż na terenie Skoczowa funkcjonuje jakiś punkt ale w rzeczywistości udziela on tylko podstawy podstawowej pomocy medycznej???? To kwestia patologii systemu państwa i lokalni politycy, powinni sobie zdawać sprawę, iż ich następcy będą mieli problem z zapewnieniem właściwej opieki medycznej swoim potencjalnym wyborcom a tych w tak zwanym starszym wieku przybywa a ludzie w tej grupie wiekowej, z reguły bardziej są narażeni na kontakt z lekarzem. Czy nie warto nad problemem pochylić się już dziś, właśnie na poziomie powiatu, a nie za 20 lat jak dotychczasowi lekarze odejdą na wieczny spoczynek???? <br /><br />Oczywiście POPiS w ramach PZPRawicy ma odpowiedź na każde zagadnienie. Antidotum na niedoinwestowaną służbę zdrowia są kolejki lub program oddłużania szpitali by PO, na którym oczywiście ktoś się również dorobi. Problem niedoboru polskich lekarzy, swego czasu padła odpowiedź by PO, iż zastąpią ich lekarze z Irlandii, którym w Polsce stworzymy dogodne warunki. Nie wiem jaką odpowiedź kreuje drugie oblicze POPiSu, czyli PiS, ale znając ukrainofilskie tendencje pewnych genseków możemy spodziewać się odpowiedzi, iż lukę w systemie zapewnią lekarze z Ukrainy, oczywiście kształceni na ukraińskich standardach w kraju, gdzie korupcja stanowi stosowny udział w budżetach rodzinnych osób piastujących władzę i mających wpływ na kształcenie.... <br /><br />Czy nie lepiej już dziś, na poziomie powiatu pochylić się nad problemem i zastanowić się nad stworzeniem warunków dla polskiego lekarza???? Czy nie lepiej już dziś na poziomie powiatu pomyśleć w temacie stworzenia funduszy na dopłaty lekarzom do pensji, kreowania warunków rozwoju czy możliwości kształcenia aby alternatywa wyjazdu na zachód byłaby dla nich całkowicie nieopłacalna???? <br /><br />Można pomyśleć, ale oczywiście samodzielność sporej części lokalnych polityków Śląska Cieszyńskiego jest powalająca.... Gdyby nie centrale i szyldy partyjne, te osoby nie byłyby zdolne w sporej części nawet wykreować swojego wizerunku..... Gdzie czasy XIX i początku XX wieku, kiedy Śląsk Cieszyński był w skali Ziem Polskich kuźnią kadr politycznych i ideologicznych??? Bez nich rok 1918 potoczyłby się zupełnie inaczej.... <br /><br />Polska jako państwo jest już trupem, którego odór rozkładu obejmuje całe społeczeństwo. Reżym POPiSu stanowi agonię i zmierza do sytuacji, kiedy Naród Polski na nowo będzie musiał zdobywać swoje państwo tak jak w 1918 roku. Czyli ulica po ulicy, dom po domu, pokój po pokoju.... Emigracja po 2004 roku przybrała wymiar prawdziwego EXODUSU a lukę pokoleniową próbuje się zapełnić imigrantami. Sytuacja poprzez istniejące podłoże kulturowe, historyczne i społeczne cofa nas do rekonstrukcji położenia II RP. Kataklizm 1939 roku staje się być coraz bardziej realny. Nawet jak POPiS zostanie wywalony, pewnych procesów bez rewolucji nie da się powstrzymać. Zgodnie z naturalistyczną koncepcją gminy, swoje państwo, czyli Polskę, zmuszeni jesteśmy budować od nowa, począwszy od podstawowych struktur opartych o kryterium terytorialne. W ramach tych struktur będzie trzeba organizować służbę zdrowia, edukację itd. Powstanie systemu władz alternatywnych, system dwuwładzy umożliwi szybsze zdobycie kontroli nad terytorium w sytuacji nieuniknionego bankructwa i upadku systemu III RP.
2018-05-16 13:21:12
bronek91: mstudnicki<br /><br />Wracając do poruszonych przez Ciebie kwestii, jeszcze raz całkowita zgoda. Markety i galerie handlowe są elementem gospodarki kolonii i kompradorskiej korporokracji. Te przestarzałe instytucje jedynie zmieniły swoje przeznaczenie. Obecnie służą jako gwarant rynku zbytu dla koncernów farmaceutycznych. Oczywiście taka, jak to powiedziała jedna z posłanek PO "rozrywka" jest możliwa dla osób posiadających odpowiedni kapitał. Zmniejszanie ilości placówek Służby Zdrowia, niedoinwestowanie, stanowi swoiste kryterium gradacji pomiędzy tymi, z których coś jeszcze można wycisnąć a tymi, którzy są za biedni żeby żyć. Oczywiście pewne kwestie zdrowotne można regulować ustawowo.... <br /><br />Natomiast konsumpcjonizm ma swą ideologiczną rolę we współczesnym systemie. Wieczna rozrywka, młodość, singielstwo, poligamia jawna i ukryta, poliamoria jedynie utrudnia a czasem nawet uniemożliwia akumulację kapitału. Zarabia się de facto na egzystencję i rozrywkę, co szerokie masy społecznie uzależnia od opieki państwa i kryjącego się za nim reżymu politycznego. Tworzy się prekariat, który w sytuacji upadku instytucji patrona (państwa) jest w stanie tylko kraść. Kierowany przez awangardowe lewackie jaczejki i szerokie rzesze prakariatu w sytuacji upadku państwa są zdolne do uczestnictwa w internacjonalnej rewolucji.... Zatem to rewolucja jest alternatywą dla współczesnego państwa, co dodatkowo cementuje istniejący układ polityczny usłużny wszelkim banksterom.... A to wszystko w imię rozwoju, czyli osiągania kolejnych wytyczonych wcześniej punktów etapu, których celem jest powszechna szczęśliwość i nieśmiertelność gatunku ludzkiego.... <br />
2018-05-16 13:24:41
bronek91: PS A dla takich niereformowalnych, gupich, niedouczonych ZACZADZONYCH ŚMIECI (zgodnie z nomenklaturą) JAK BRONEK91 i jemu podobnych przeznaczona jest likwidacja, w trakcie realizacji jednego z punktów etapu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: