Ambulatorium w nowej odsłonie
Mieszczące się w centrum powiatu skoczowskie ambulatorium, statystycznie przyjmuje najwięcej pacjentów. Nic dziwnego, to nie tylko mieszkańcy Skoczowa szukają ratunku na ulicy Krzywej. Ambulatorium obsługuje również mieszkańców Brennej, Chybia, czy Strumienia. A także licznych turystów, którzy znajdują się w okolicy. Jak pokazują statystyki, tylko 17% pacjentów jest przekazywanych do dalszej diagnostyki w szpitalu, reszta otrzymuje pomoc na miejscu w Skoczowie. Dzięki temu, o te kilka tysięcy pacjentów rocznie, mniejsza jest kolejka na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Cieszynie – zaznacza Jan Matuszny, dyrektor medyczny w Cieszyńskim Pogotowiu Ratunkowym.
Skoczowskie ambulatorium mieszczące się przy ulicy Krzywej do tej pory miało do dyspozycji niewielkie pomieszczenia zabiegowe. Jednak od kilku dni stan ten się zmienił. Zwiększył się znacznie komfort pracy personelu pielęgniarskiego, lekarskiego, zespołów ratowniczych a przede wszystkim pacjentów znacznie się poprawił. Lepsza baza lokalowa jest bezcenna, można lepiej skupić się na pacjencie i na jego dolegliwościach. - ocenia
Dzięki przeprowadzonemu remontowi, ambulatorium zyskało dwa nowe duże pomieszczenia oraz trzy mniejsze, które będzie służyło celom technicznym, oraz pomieszczenie dla lekarza. Te dwa pierwsze to ambulatorium lekarskie i gabinet zabiegowy dla pielęgniarek – to najważniejszy profit zmian - dodaje Matuszny. W wyremontowanych pomieszczeniach zainstalowano nowy sprzęt medyczny. To m.in. nowy rejestrator EKG, sprzęt do natleniania pacjentów, stoliki zabiegowe, otoskop, stetoskopy i aparaty do mierzenia ciśnienia.
Skoczów leży w centrum powiatu. Dzięki staraniom pana dyrektora może dobrze funkcjonować. Ku chwale ludziom i ich zdrowiu, żeby mieli możliwość szybko, bezpiecznie przyjechać i uzyskać nie tylko diagnozę ale i pomoc lekarską – mówił podczas otwarcia nowego ambulatorium burmistrz Mirosław Sitko.
Jak podkreśla Jan Kawulok, dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego – Do tej pory pomieszczenia były niewielkie, zdarzało się, że pacjenci musieli czekać. A trzeba podkreślić, że w sobotę i niedzielę ambulatorium przyjmuje wielu pacjentów. Również w czasie tygodnia, po godzinie 18-tej nie brakuje osób potrzebujących pomocy. Dzięki uprzejmości władz Skoczowa, otrzymaliśmy kolejne pomieszczenia, które można było zagospodarować.
Dzięki remontowi dokonano rozdziału, Zespół Ratownictwa Medycznego ma swoje, oddzielne pomieszczenia a nocna i świąteczna opieka zdrowotna funkcjonuje w odrębnej części budynku. Rocznie z ambulatorium korzysta około 8 tysięcy osób. A jak dodaje dyrektor Kawulok, w weekendy to około 70-80 osób.
Posłuchaj
Na remont pomieszczeń i zakup nowego sprzętu CPR wydało 75 tys. złotych. 10 tys. wsparła pogotowie gmina Skoczów. W sumie w powiecie funkcjonują trzy ambulatoria. Jedno w ramach szpitala w Cieszynie, dwa pozostałe prowadzi cieszyńskie pogotowie – w Skoczowie i Wiśle.
Jan Bacza
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.