Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Muzyka w sądzie

Już dzisiaj kolejny koncert w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej “Viva il canto” w Cieszynie. Co roku organizatorzy zapraszają melomanów w nietypowe miejsca. Muzycy gościli już na cieszyńskim rynku, granicznym Moście Przyjaźni nad Olzą oraz na Wzgórzu Zamkowym. W tym roku muzyka zabrzmi w zabytkowych salach cieszyńskiego sądu. W czwartek 24 sierpnia usłyszymy Requiem Gabriela Fauré.


Pisane w latach 1888-1891 Requiem jest jednym z najbardziej znanych utworów francuskiego kompozytora. W 1902 r. powiedział on: „Oto jak widzę śmierć: jako radosne uwolnienie, raczej dążenie do szczęścia ponad grób niż bolesne doświadczenie”. W Requiem wyraźnie zauważalna jest koncentracja wokół centralnego Pie Jesu (na sopran solo) sześciu pozostałych części utworu (Introitus, Kyrie, Offertorium, Sanctus oraz Lux Aeterna, Libera me i In Paradisum). Pie Jesu przepojone jest miłością Dziewicy Matki wstawiającej się za zmarłymi u Syna. Natomiast tekst Sanctus, sam w sobie pełen radosnego i triumfalnego uwielbienia, kojarzy się ze słowami Hioba: Bóg dał, Bóg wziął, niech imię Jego będzie pochwalone. Jest to głos głębokiej wiary, która poddana ciężkiej próbie bólu pozostaje jeszcze mocniejsza. Uzupełnieniem muzyki będą teksty poetyckie Romana Brandstaettera.

Sala cieszyńskiego sądu:

Siedziba Sądu Rejonowego jeden z najpiękniejszych budynków w Cieszynie. Wybudowano go w roku 1906, otwarcia zaś dokonał sam cesarz Franciszek Józef. W tamtych czasach działał w Cieszynie sąd cesarsko-królewski. W 100-lecie budynku sądu wróci jego dawny blask. Aktualnie prowadzone są prace renowacyjne pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Elewacja odzyska piękne, pastelowe kolory. Urzekająco piękna jest największa sala w cieszyńskim sądzie przeznaczona dla potrzeb procesów. Są tu trzy oddzielne wejścia: dla sądu, oskarżonych i pozostałych uczestników rozprawy. Sędziowie zasiadają za ogromną katedrą, widzowie zaś na amfiteatralnej widowni. Wszystko jest misternie rzeźbione, ściany pokrywają boazerie, na suficie odkryto złote zdobienia. Sala jest niewątpliwie unikatem w skali kraju.

Wykonawcy:

Chór Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych
Izabella Zielecka-Panek, Dariusz Panek – przygotowanie chóru

Luciá Knotéková - sopran
Łukasz Rynkowski – bas – baryton
Arkadiusz Popławski – organy

Luciá KNOTÉKOVÁ - sopran - Jest absolwentką Konserwatorium Muzycznego w Koszycach (Słowacja) z klasy skrzypiec i śpiewu solowego. W roku 2001 została zaangażowana do Opery Państwowego Teatru w Koszycach. Jest gościem międzynarodowych festiwali muzycznych. Występowała m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Operowym w Miszkolcu (Węgry), Międzynarodowym Festiwalu Sztuk w Koszycach, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Koszycach, Międzynarodowym Festiwalu Operowym w Šopron (Węgry), Międzynarodowym Festiwalu Operowym w Sanoku, Międzynarodowym Festiwalu „Viva il canto“ w Cieszynie. Stale występuje na scenach operowych Słowacji, Czech, Węgier, Niemiec, Polski, Francji, a także Japonii. W swoim repertuarze posiada główne partie sopranowe z oper Sprzedana narzeczona Smetany, Don Pasquale Donizettiego, Traviata Verdiego, Don Giovanni i Czarodziejski flet Mozarta, Carmen Bizeta. Śpiewa również repertuar operetkowy, musicalowy i oratoryjno-kantatowy.


Łukasz Rynkowski – baryton – Zdobył wszechstronne wykształcenie muzyczne ucząc się od szkoły podstawowej w klasie klarnetu i akordeonu, później w klasie teorii, klarnetu i śpiewu solowego. Kolejnym etapem w edukacji muzycznej Łukasza Rynkowskiego były studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na Wydziale Edukacji Muzycznej w klasie dyrygowania prof. Bogdana Goli. Jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego bydgoskiej Akademii Muzycznej, z klasy śpiewu prof. Piotra Kusiewicza. Współpracował z Warszawską Operą Kameralną, biorąc udział w licznych koncertach kameralnych oraz przedstawieniach operowych. Dla firmy Start Iternational Polska dokonał nagrań do filmów. Dla Fundacji Pro Musica Camerata dokonał nagrań utworów sakralnych w fonograficznej edycji Dzieł Wszystkich Marcina Mielczewskiego. Wziął udział w wykonaniu dzieł A. Vivaldiego w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, podczas galowego koncertu z okazji 25-lecia Scholi Cantorum Gedanensis. Wystąpił z Martą Boberską, Piotrem Kusiewiczem oraz Polską Orkiestrą Kameralną Wojciecha Rajskiego. W roku 2003 zaśpiewał w Pasji Arvo Pärta w ramach Festiwalu SACRUM PROFANUM w Krakowie. Warsztat wokalny kształcił pod kierunkiem Heleny Łazarskiej i Paula Esswooda.

Izabella ZIELECKA-PANEK – dyrygentka - Jest absolwentką Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Ukończyła również Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Adiunkt Instytutu Muzyki UŚ w Cieszynie. W roku 2005 uzyskała tytuł doktora sztuki w zakresie sztuki muzyczne w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Od 1999 roku jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Akademickiego Chóru Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach „Harmonia” oraz Zespołu Kameralnego „Ad libitum” Bazyliki Narodzenia NMP w Pszowie. Ważniejsze osiągnięcia konkursowe uzyskane z Akademickim Chórem „Harmonia” oraz „Ad libitum” to: nagroda dla najlepszego chóru konkursu „Jaro Se Otvira” Żd’ar nad Sazavou 2001 (Czechy), nagroda specjalna dla dyrygenta za wybitna pracę emisyjną z młodymi głosami oraz nagroda za wykonanie utworu Zd. Lukasa („Harmonia”) I nagroda Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów „Cantio Lodziensis” 2003 w Łodzi („Harmonia”), I nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Pieśni Chóralnej 2004 w Katowicach („Harmonia”), złoty medal Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej „Festa Musicale” w Ołomuńcu (Czechy) 2004 („Ad libitum”), ocena tres bien na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Montreaux (Szwajcaria) 2005 – „Ad libitum”. Prywatnie Izabella i Dariusz Panek prowadzą Ośrodek Jazdy Konnej „Kasztanka” w Bełsznicy, gdzie zajmują się instruktażem jeździectwa oraz hodowlą koni półkrwi angloarabskiej.

źródło: organizatorzy
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: