Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Mur przy zamkowej naprawiony

Zakończyły się roboty budowlane związane z naprawą muru oporowego znajdującego się na podwórku zabytkowej kamienicy przy ul. Zamkowa 5. Remont nakazał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach po osunięciu się części muru w marcu tego roku.

Zrekonstruowany mur znajdował się pierwotnie w systemie obronnym zamku oraz miasta. Dokładniej, należy go wiązać z zabudową bramy frysztackiej, powstałej zapewne w XV w. Przyjmuje się, że do 1552 roku istniał cały system obronny miasta wraz ze wszystkimi bramami u wylotu głównych dróg. Po tym czasie, w wyniku wojny trzydziestoletniej, kilku pożarów i nawet trzęsień ziemi a przede wszystkim ze względu na rozbudowę miasta w XVIII wieku, mury straciły na swoim znaczeniu i zostały rozebrane. Materiał kamienny z ich rozbiórki został wykorzystany do budowy kamienic. Mur na ul. Zamkowej pełnił funkcję oporową w stosunku do skarpy Góry Zamkowej do niego przylegającej, ponadto był tam ulokowany zadaszony budynek. Dlatego też nie podzielił losu pozostałych rozebranych murów obronnych. W trakcie prac ziemnych, ze skarpy przylegającej do muru wydobyto fragmenty naczyń kuchennych należące do średniowiecznych mieszkańców Góry Zamkowej.

Łączny koszt realizacji zadania wyniósł: 166.776,22 zł.

Red/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-17 17:07:24
+święty+Patryk+: jak na marne 160 tysięcy to nawet ładnie posprzątali po sobie fachowcy, może wytrzyma kilka lat
2021-12-17 17:10:00
+święty+Patryk+: a przy okazji zapytam - kto, za ile i na jakich warunkach może korzystać z wypasionego parkingu podziemnego w centrum miasta - tak, o ten pod zamkiem mi chodzi - może pani dyrektor zamku, może ktoś z ratusza mi podpowie? mam bryczkę do schowania w mieście, chętnie zapłacę za tę miejscówkę
2021-12-17 19:20:05
marat: Był taki okres, w drugiej połowie XVIII w. i w XIX w., kiedy pozostałości po średniowieczu traktowano jako wyznacznik zacofania danego ośrodka miejskiego. Burzono wówczas budowle powstałe w stylu gotyckim i romańskim, powszechnie rozbierano dawne fortyfikacje. Na miejscu po reliktach poprzednich epok zakładano parki, sadzono drzewa i tworzono klomby, które nowemu mieszczaństwu służyły jako miejsca do rekreacji. Wówczas obrońcy owych "starożytności" traktowani byli jako hamulcowi postępu, czy wrogowie uprzemysłowienia — łagodnie rzecz ujmując.
2021-12-17 19:23:30
marat: Dziś, gdzie to tylko możliwe, restauruje się to, co dawniej z jakichś względów nie zostało skutecznie zrównane z ziemią — bardzo słusznie, szkoda, że tak mało tego pozostało. Obecnie to właśnie pozostałości po dawnych obiektach przemysłowych szpecą krajobraz i stanowią obciążenie dla miejscowych społeczności. No, chyba że część z nich po przekształceniu w ośrodki handlu, służy nowemu porządkowi społeczno-ekonomicznemu.
2021-12-17 19:41:52
sierżant_Niemyty_Wycior: hahaha, "pozostałości po dawnych obiektach przemysłowych" nawet sprzed stu lat są dziś zabytkami choć wcześniej "szpeciły krajobraz" - kto nie szanuje dzisiejszych budowli nie zostawi po sobie żadnych pamiątek, a bezrozumni fani zabytków najlepiej niech się przeprowadzą do jaskiń, tam nasze korzenie
2021-12-17 19:47:29
marat: Wasze korzenie krzy-sio+pozostałe wcielenie...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: