Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Mundurowi oddali krew

W piątek (14.02.2020) na cieszyńskim rynku odbyła się I Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa Służb Mundurowych. Organizatorami akcji byli: Krwiodawstwo Cieszyn, PCK Cieszyn przy współudziale służb mundurowych z Cieszyna oraz powiatu cieszyńskiego. Patronat nad akcją objął Komendant Straży Miejskiej Jacek Bąk. Przedstawiciele służb mundurowych sami oddawali krew i zachęcali wszystkich zainteresowanych do włączenia się w akcję.

Od rana na cieszyńskim rynku można było zobaczyć samochody należące do strażaków, policji, straży miejskiej i SOP. Do akcji włączyli się również strażacy i żołnierze. Łączenie na oddanie krwi zdecydowało się 50 osób, z czego do pobrania zakwalifikowało się 36. Podczas akcji rejestrowano również chętnych do banku niespokrewnionych dawców szpiku kostnego.

- Pierwsza Walentynkowa akcja Honorowego Dawcy Krwi za nami. Cieszę się, że jest to udana akcja. Mieliśmy okazję wspólnie zamanifestować, że służby mundurowe razem chcą nieść pomoc każdemu. Czasami jesteśmy kojarzeni tylko z represją — ale to nie prawda. Każdy mundurowy z krwi i kości to człowiek przede wszystkim. A skoro o krwi mowa, to my właśnie się nią dzielimy. Oprócz popularyzacji honorowego krwiodawstwa akcja miała również na celu przybliżenie tradycji służb mundurowych. Na cieszyńskim Rynku można było m.in. przyjrzeć się umundurowaniu konkretnej jednostki czy też zobaczyć czym na co dzień poruszają się mundurowi. Warto dodać, że funkcjonariusze są zawsze przygotowani, aby nieść pomoc, a także ratować ludzkie życie — mówi Jacek Bąk, komendant cieszyńskiej Straży Miejskiej.

Łącznie udało się zebrać blisko 16 litrów krwi. Jak podkreślano, w województwie śląskim jest ponad 160 szpitali oraz klinik, w których krew potrzebna jest każdego dnia. Oddanie krwi jest w praktyce ratowaniem czyjegoś życia. Zgodnie ze słowami organizatorów akcji, dziś nie zostało powiedziane ostatnie słowo. Akcja ma zostać powtórzona za rok.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-14 19:27:37
4f: Pruska krew może się nie przyjąć na Cesarskim. Dziękujemy o patronie za przelaną krew... Wdzięczni Ci gedeoni
2020-02-14 20:55:54
brawo Ty: Szacunek dla Panów z OSP przybyli licznie, coś mało tam policjantów! .
2020-02-14 21:52:17
brawo Ty: Można było zaprosić jakieś stowarzyszenie, które by wsparło oddawanie krwi. Kiedyś stowarzyszenie geodenitów coś policji oferowało. pismo święte? . Ciekawe czy straży miejskiej też ktoś, coś zaoferuje, może nowe mundury wzór 4f są kuszące
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: