Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Młodzi chcą samorządności. W Cieszynie już ją mają, w Zebrzydowicach - jeszcze nie

Cieszyńscy radni podjęli na ostatniej sesji decyzję o utworzeniu Młodzieżowej Rady Miejskiej, o którą wnioskowali uczniowie z trzech szkół ponadpodstawowych. Odmiennego zdania co do powołania takiej instytucji są - póki co - samorządowcy z Zebrzydowic, ale może się to wkrótce zmienić.

O staraniach młodzieży z Cieszyna pisaliśmy: Uczniowe chcą utworzenia młodzieżowej rady

Zebrzydowiccy radni na wrześniowej sesji głosowali za przyjęciem lub odrzuceniem petycji autorstwa Patryka Janusza Króla z Brodnicy. Aktywista skierował podobne pisma do wielu samorządów na terenie całego kraju i wnosił w nich właśnie o utworzenie Młodzieżowych Rad Gmin.

Petycja została odrzucona, a w uzasadnieniu czytamy, że na terenie gminy nie funkcjonują żadne szkoły ponadpodstawowe, a sprawy dotyczące młodziezy konsultowane są na szczeblu szkolnym i przekazywane przez dyrekcje szkół organowi prowadzącemu.

Sprawa jednak nie jest zamknięta. - Złożyliśmy kolejny wniosek i spodziewamy się, że zostanie on rozpatrzony pozytywnie - mówi nam Maksymilian Kania ze stowarzyszenia "Młodzi dla Zebrzydowic". - W rozmowach radni mówili nam, że odrzucili tamtą petycję, ponieważ jej autorem nie była osoba z terenu gminy. Przyznali jednak, że jeśli wypłynie taka propozycja od nas, to zostanie przyjęta - dodaje.

Kania mówi też, że kontaktował się z cieszyńskim samorządem. - Chciałem zaczerpnąć trochę więcej informacji dotyczących tworzenia statutu, rozmawiałem też z panią burmistrz - przyznaje.

Czym chciałaby się zajmować zebrzydowicka młodzież? - Zależy nam, aby móc zgłaszać własne projekty do budżetu gminy, współpracować z innymi radami, a także organizować własne eventy i inicjatywy. Jakie? Kino plenerowe, sprzątanie świata, rozmowy międzypokoleniowe na temat przeszłości i przyszłości naszej gminy. Chcielibyśmy też postawić na rozbudowę ścieżek rowerowych, naciskać na radnych, aby lepiej zarządzali budżetem - wyjaśnia młody aktywista.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: