Milionerzy się bogacą
28.02.2012 12:20
Teresa i Kazimierz Mokryszowie oraz Zbigniew Juroszek ponownie znaleźli się na liście stu najbogatszych Polaków. Zarówno MOKATE jak i ATAL, mimo kryzysu odnotowały kilkunastoprocentowy wzrost.
Milionerzy z powiatu cieszyńskiego po raz kolejny znaleźli się na liście stu najbogatszych Polaków. Zarówno Państwo Mokryszowie jak i Zbigniew Juroszek awansowali na wyższe miejsca w stosunku do ubiegłorocznego raportu. Ranking opublikował miesięcznik gospodarczy Forbes.
Teresa i Kazimierz Mokryszowie prowadzący przedsiębiorstwo MOKATE w Ustroniu, znaleźli się w pierwszej pięćdziesiątce najbogatszych polskich biznesmenów. Majątek Mokryszów oszacowano na 480 mln złotych. Na tegorocznej liście miesięcznika Forbes znaleźli się tym samym na 44 miejscu wśród setki najbogatszych Polaków. To wzrost o 12,5 procent w stosunku do ubiegłego roku, kiedy piastowali 47 miejsce.
Teresa Mokrysz wielki biznes zaczęła od śmietanki do kawy. Dopiero później pojawiło się słynne cappuccino. W 1990 roku zrezygnowała z pracy urzędnika w Urzedzie Miejskim w Ustroniu i zaczęła zarządzać rodzinną firmą Mokrysz, która miała wówczas 90- letnią tradycję. Słone paluszki i galaretki zmieniła na dystrybucję śmietanki do kawy, a nazwę Mokrysz na dzisiejsze MOKATE. Jednak hit i największą awans firmie przyniosło cappuccino, którego picia Teresa Mokrysz nauczyła całą Polskę. Dziś w MOKATE nie tylko produkuje się ten rodzaj kawy. MOKATE jest dystrybutorem w Polsce, znanej na całym świecie kawy Lavazza, produkuje również własne gatunki kaw. Ponadto firma produkuje też herbatę i suplementy dietetyczne. Produkty MOKATE są eksportowane do 50 krajów świata.
Wzrost o 17,6% odnotował też Zbigniew Juroszek, właściciel firmy Atal z Cieszyna. Juroszek znalazł się na 66. miejscu na liście 100 najbogatszych Polaków. To awans o cztery miejsca. W 2011 roku odnotował 70. pozycję w rankingu najbogatszych Polaków. Majątek Zbigniewa Juroszka oszacowano na 340 mln złotych.
Zbigniew Juroszek zaczynał przygodę z biznesem pod koniec lat 80’ od branży tekstylno-odzieżowej. Tam zarobione pieniądze inwestował w budownictwo. W 1999 r. kupił większościowy pakiet udziałów w zakładach bukmacherskich STS. Te rozbudował zwiększając liczbę punktów zawierania zakładów do 450. To właśnie dzięki tym biznesom – zakładam bukmacherskim i hossie na rynku nieruchomości, zbił majątek i znalazł się w setce najbogatszych Polaków.
Na pierwszym miejscu w rankingu jest Jan Kulczyk z majątkiem równym 8 900 000 000zł, na drugim Zygmunt Solorz- Żak z 8 500 000 000zł. Trzeci jest Michał Sołowow 5 500 000 000zł.
Dorota Kochman
Komentarze
0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów.
Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz
regulamin
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: