Międzynarodowy Dzień Białej Laski
Cieszyńscy niewidomi, osoby słabo widzące oraz ich przewodnicy corocznie spotykają się w okolicach 16 października na uroczystym podsumowaniu całorocznej działalności zarówno koła jak i okręgu. Jest czas wówczas na podsumowania, wspomnienia i na przekazanie tego co jest planowane w zbliżającym się roku.
Jednak wracając do „białej laski”. Jest to przyrząd najbardziej rozpoznawalny i zarazem kojarzony z osobami niewidomymi. Gdyby nie ona większość takich osób byłaby uwiązana jedynie z czterema ścianami u siebie w mieszkaniu. Wielu z nas zawsze twierdzi, że tak trzeba myśleć i czynić.
W cieszyńskim kole jest prawie 200 niewidomych członków. Na pewno ilość ta jest większa ale wielu nie chce się przyznać nawet przed sobą do tej niepełnosprawności.
Międzynarodowy Dzień Białej Laski to największe święto osób niewidomych, ociemniałych i słabo widzących. Jest to dzień w którym osoby z tą dysfunkcją chcą się zaprezentować osobą pełnosprawnym i zwrócić uwagę, że są oni takimi samymi członkami społeczeństwa.
Są wśród nas osoby, które nie widzą od urodzenia ale i takie które straciły wzrok w wyniku choroby czy wypadków zarówno przy pracy, czy w nieszczęśliwych wypadkach.
„Biała laska” czy pies „przewodnik” bardzo pomaga i ułatwia poruszanie się. Jednak pomocne ramię czy łokieć jest bezcenne. Dlatego właśnie w tym dniu powinniśmy się zastanowić nad pomocą nie tylko niewidomym
Prośba naszego środowiska do Wszystkich, którzy to przeczytają jest jedna: „My nie gryziemy, nas nie trzeba się bać i naszą chorobą nie można się zarazić”. Prosimy Was tylko o jedno” „Jak zobaczycie, że się zgubiliśmy czy zbliżamy się do jakiejś przeszkody na którą możemy wpaść POMÓŻCIE NAM”. Was to nic nie kosztuje, a nam ułatwi drogę po której idziemy. Chcemy być tak samo widocznymi w Waszym środowisku jak każda osoba chodząca po naszych chodnikach.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.