Miała być bicoinowym mułem
Wszystko zaczęło się od wiadomości w mediach społecznościowych.
Do 61-letniej kobiety napisał na Facebooku ktoś o inicjałach MJ. Kobieta zaczęła z tą osobą korespondować.
- W trakcie korespondencji MJ poprosił ją o przesłanie 1700 euro, na co ona odmówiła. Rzekomy mężczyzna nie przyjął tego do wiadomości, więc poprosił kobietę o "współpracę". Miał gotową legendę, w którą uwierzyła starsza kobieta. Chciał, aby otworzyła konto w banku, na które inwestorzy będą wpłacać depozyty, które kobieta miała natychmiast wypłacić i wpłacić do maszyny bitcoinowej. Najwidoczniej nie uznała tego za dziwne, więc spełniła prośbę i otworzyła konto. W ciągu tygodnia otrzymano trzy płatności od różnych osób na łączną kwotę 100 000 koron. Gdy pieniądze znalazły się na koncie, osoba pod profilem MJ poprosiła ją o wypłacenie pieniędzy i zdeponowanie ich w maszynie bitcoin - relacjonuje rzeczniczka prasowa morawskośląskiej policji, por. Bc. Eva Michalíková.
Kobieta dalej współpracowała z przestępcą:
- Wypłaciła z konta 99 000 CZK i pojechała z nim do centrum handlowego w Ostrawie. Następnie osoba zaczęła wysyłać swoje kody QR, aby wpłacić pieniądze, ale kobieta nie była w stanie wpłacić pieniędzy do maszyny bitcoin - podaje por. Bc. Eva Michalíková.
Ten przypadek sprawił, że kobieta zadzwoniła do syna po radę.
- Był bardziej ostrożny i poradził matce, aby natychmiast poszła na policję, że to na pewno jakieś oszustwo, mówiąc konkretnie, że "to na pewno pranie brudnych pieniędzy". Jak powiedział syn, matka tak zrobiła i zgłosiła wszystko na policję. Następnie przekazała całe 100 000 koron, które po weryfikacji zostaną zwrócone właścicielom - przekazuje rzeczniczka morawskośląskiej policji.
Komisarz Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej w Ostrawie wszczął postępowanie karne w tej sprawie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy. Za pranie brudnych pieniędzy grozi sześć lat więzienia.
Choć zdarzenie miał miejsce w Czechach – w Polsce przestępcy działają identycznie.
Jak nie zostać mułem („muł finansowy” to osoba, która przekazuje pieniądze innej osobie (cyfrowo lub w gotówce), otrzymane od osoby trzeciej, za co uzyskuje prowizję)?
Przeczytaj informację MUŁY FINANSOWE przygotowany przez Europol: TUTAJ (pdf)
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.