Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ludzie kultury docenieni - nagrody Szersznika rozdane

Wczoraj (10.12) w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie odbyła się uroczystość podczas której wręczono Nagrody Powiatu w dziedzinie Kultury im. ks. Leopolda Jana Szersznika. W tym roku nagrodę otrzymali: Teresa Waszut, Paweł Stanieczek oraz 5 koronczarek z Koniakowa za największą koronkę koniakowską świata. Zobacz materiał filmowy z tego wydarzenia.

Kategoria twórczości artystycznej

Teresa Waszut - urodzona 26 listopada 1938 r. w Istebnej – animatorka życia kulturalnego, działaczka społeczna, poetka, nauczycielka. Ukończyła Państwowe Liceum Pedagogiczne, Studium Nauczycielskie w Cieszynie oraz Instytut Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych w Katowicach. Jako nauczycielka przepracowała 36 lat, z czego 34 lata w Cisownicy. Po przejściu na emeryturę rozpoczęła pracę w Świetlicy Gminnej w Cisownicy, jako instruktor kulturalny, prowadząc warsztaty plastyczne, kółko przyrodniczo – krajoznawcze oraz kółko literackie. W 1993 założyła i prowadziła przez 15 lat w Cisownicy Klub Propozycji, a w ramach działalności Klubu zorganizowała ponad 140 spotkań z ciekawymi ludźmi oraz współorganizowała ponad 40 wystaw. Teresa Waszut od wielu lat utrzymuje kontakty z polskimi działaczami kulturalnymi zza Olzy, współpracuje z Warmińsko – Mazurskim Kołem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, inicjując wiele spotkań promujących Ziemię Cieszyńską. Jej wiersze zawarte są m.in. w tomikach „Ojcowski dom”, „Mała ojczyzna”, „Wiosko moja”. Jest współautorką Cisownickiego Słownika Biograficznego „Odeszli w cień” oraz albumu fotograficznego „W cisownickich progach”. Teresa Waszut była współzałożycielką i członkiem Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Cisownicy oraz prezesem Chóru Mieszanego „Gloria” przy goleszowskiej parafii katolickiej. Jest laureatką „Srebrnej Cieszynianki”, Honorowym Członkiem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Została wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Honorową Polskiego Związku Niewidomych, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego, Odznaką za Zasługi dla Województwa Bielskiego, Medalem Pawła Stalmacha oraz tytułem Honorowego Członka Warmińsko – Mazurskiego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Kategoria upowszechniania kultury

Paweł Stanieczek - nauczyciel z powołania, historyk i fotografik z zamiłowania, urodził się 21 stycznia 1933 roku. Po ukończeniu w 1952 r. Liceum Pedagogicznego w Cieszynie, rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Iskrzyczynie, a po ukończeniu studiów zaocznych na Wydziale Filologii Polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej, podjął pracę jako polonista w Technikum Zawodowym w Bielsku-Białej. W latach 1965 – 1985 był dyrektorem Zespołu Szkół Energetycznych w Bielsku-Białej. Laureat był redaktorem naczelnym miesięcznika samorządowego „Panorama Goleszowska”, a także jednym z inicjatorów współpracy Goleszowa z gminą Reisekirchen, co zaowocowało podpisaniem umowy partnerskiej. Paweł Stanieczek jest również autorem dwóch folderów o gminie; inicjatorem i jednym z założycieli i pierwszym prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Goleszowskiej. Od 2006 roku jest kustoszem Izby Oświęcimskiej w Goleszowie – to miejsce, które nie pozwala zapomnieć o tragicznych kartach historii Goleszowa – o latach, w których na terenie nieistniejącej już dziś cementowni, działała filia obozu zagłady w Oświęcimiu. Jako kustosz tego niezwykłego miejsca, wciąż pokazuje licznie odwiedzającym, ile cierpienia i krwi wsiąknęło w goleszowską ziemię w mrocznych, hitlerowskich czasach. Wydarzenia i tragedie z tamtego okresu udokumentował w książkach „Arbeitslager Golleschau – dzieje podobozu” oraz „Dopisani do Listy Schindlera”. Za swoje działania odznaczony został w 1972 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi; w 1974 Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2000 r. - Srebrną Cieszynianką.

Kategoria ochrony dziedzictwa kulturowego

Największą Koronkę Koniakowską Świata wykonało 5 koronczarek z Koniakowa: Marta Haratyk, Urszula Rybka, Danuta Krasowska, Renata Krasowska i Mariola Legierska. W efekcie pięciomiesięcznej pracy powstała gigantyczna „Rózia” o średnicy 5 metrów, wykonana z 50 kilometrów kordonka grubości 50, o wadze ok. 5 kilogramów. Realizacja serwety została wykonana w ramach projektu finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej. Ponieważ specyfika koniakowskiego szydełkowania polega na tym, iż każdy motyw serwety wykonywany jest oddzielnie, koronczarki musiały obliczyć i wyobrazić sobie już na początku swojej pracy, jakiej wielkości będą kolejne elementy, by spięte w całość pasowały i stworzyły symetryczną kompozycję w kształcie koła. W przypadku rekordowej serwety układ i rodzaj elementów został zaprojektowany przez Martę Haratyk. Każda z pięciu pań najpierw szydełkowała oddzielnie poszczególne motywy w ilości potrzebnej według obliczeń, następnie zostały one odpowiednio połączone, by utworzyć całą serwetę. Celem pobicia rekordu była przede wszystkim popularyzacja dziedziny rękodzieła ludowego, jaką jest koronka koniakowska, jak również nobilitacja tej niezwykłej twórczości ludowej, pokazanie mistrzyń szydełka i tajników ich warsztatu, a także upowszechnienie informacji na jej temat. Prezentacja Największej Koronki Koniakowskiej Świata nastąpiła podczas Dni Koronki Koniakowskiej w Koniakowie 18 sierpnia 2013 r., natomiast usankcjonowanie jej nazwy nastąpiło poprzez wpisanie do Księgi Rekordów Guinessa.

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-12-12 19:38:59
bronek91: Wyrazy szacunku i uznania dla wszystkich wyróżnionych i nagrodzonych osób. Mam nadzieję, iż zaskoczą nas jeszcze niejedną inicjatywą, która zostanie w równy lub jeszcze inny sposób społecznie doceniona.
2018-12-12 19:43:22
bronek91: Tak się zastanawiam, gdzie nasz powszechnie szanowany Pan Starosta zostawił swojego ulubionego PLUSZAKA? Może MASKOTKA Pana Starosty zostanie przewidziana jako nagroda główna w kolejnej edycji?
2018-12-13 07:44:20
straszna.zołza123: Bronku, chciałabym Cię przeprosić. Wydalało mi się, że piszesz strasznie nudno, nie potrafisz napisać krótko, przy okazji żeby było merytorycznie i z humorem, przy okazji nikogo nie obrażając. A tu taka niespodzianka! Gratuluję, UDANEGO POSTU.
2018-12-13 08:30:55
Megiera2018: Bronek91, pewnie żal Ci zadek ściska, że nie masz takiej uroczej MASKOTKI, jak Pan Starosta, co?
2018-12-13 17:05:05
bronek91: Szacowna Megiera2018, Czuję wobec Ciebie wdzięczność, iż w swojej wypowiedzi przyznałaś fakt posiadania MASKOTKI ze strony Pana Starosty. Chciałbym pozazdrościć, niestety mój gust jest inny.
2018-12-13 17:14:48
bronek91: Szanowna straszna.zołza123: Jest taka korelacja, iż ilość i jakość zastosowanej propagandy wpływa na treść i wyczerpanie tematu w wypowiedzi oponenta (potencjalnego). Również Cię kocham! Mam nadzieję, iż Twoja miotła jest już przygotowana do lotu. Sabat się zbliża.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: