Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ludzie cieszyńskiej Belle Époque

Cieszyńska śmietanka towarzyska, pod znakiem c.k. munduru, spacerkiem po Cieszynie, na zbiorowej fotografii, wśród zwykłych mieszkańców, cieszyńskie pociechy, odpoczynek, sport i zabawa, w kawiarni j restauracji, po cieszyńskich drogach, od kołyski po mogiłę - oto rozdziały, na jakie Mariusz Makowski posegregował fotografie ludzi z przełomu XIX i XX wieku tworząc z nich album pt. ''Tesinská - Cieszyńska Belle Époque''.

Wydaną przez „Ducatus Teschinensis” o.s. wspólnie z Muzeum Śląska Cieszyńskiego albumową publikację zaprezentowano 24 listopada w Cafe Muzezum. Spotkanie uświetniła nastrojowa muzyka w wykonaniu artystów z cieszyńskiej Szkoły Muzycznej Joanny Lipowczan-Stawarz i Krzysztofa Durlowa oraz czytane przez Halinę Branny-Pasekową, aktorkę Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego fragmenty pamiętnika szesnastoletniej wówczas córki burmistrza Cieszyna Demla.

O samym albumie i procesie jego tworzenia opowiedział zaś autor, Mariusz Makowski. Przyznał, że znalezienie fotografii nie było najmniejszym problemem. Muzeum posiada sporą ich kolekcję. A i z prywatnych rodzinnych albumów sporo można wypożyczyć. Raczej trudność nastręczało dokonanie ich selekcji. - Wszystkie są piękne. „Piękna epoka” w fotografii wyraża się chęcią pokazania piękna. Przeważają zdjęcia atelierowe. Sesje były pozowane, kreacje odpowiednio dobierane. Nawet fotografując na ulicy robiono sztafaże. Ale przecież tak wyglądało wtedy życie – mówił historyk.

„La Belle Époque”, czyli piękną epokę, jak zwykło się określać w historii Europy koniec XIX i początek XX wieku, dało się odczuć także w prowincjonalnym Cieszynie. Powstały nawet na ten temat różne publikacje. Ale albumy z tamtego okresu pokazują przede wszystkim samo miasto, jego piękne zakątki, architekturę, sztukę. - A ja chciałem pokazać wśród istniejących do dziś budynków, ulic i miejsc przede wszystkim ludzi, którzy wtedy mieli swój czas, swoją "piękną epokę". Warto poznać i ten czas, i ludzi zatrzymanych w kadrze. Chciałem pokazać nasze miasto nie jako piękną skorupkę jajka, a pokazać ludzi, którzy to miasto tworzyli – mówił Makowski

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: