Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: Czym ''mogę być'' jako miasto za 15-20 lat?

Wczoraj (28.11) w Cieszynie rozpoczął się cykl spotkań poświęconych rewitalizacji miasta. Sala widowiskowa w Domu Narodowym pękała w szwach. Na spotkanie otwierające prace nad przygotowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji, przybyli nie tylko samorządowcy ale również przedstawiciele różnych środowisk i mieszkańcy. Wszyscy zainteresowani tematem ożywienia miasta po polskiej stronie Olzy.

„Będziemy dyskutować o przyszłości Cieszyna”, „Ważny jest Twój głos”, „Chcemy poznać Twoją opinię jak rozwiązać najważniejsze problemy i uczynić Cieszyn lepszym i piękniejszym” – hasła te znalazły się na plakacie informującym o spotkaniu otwierającym prace nad sporządzeniem Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR). Chęć wspólnego ożywienia Cieszyna przyciągnęła do Domu Narodowego sporo osób.

Przybyłych gości przywitał Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. Program rewitalizacji naszego miasta będzie kolejnym elementem poprawy jakości naszego codziennego życia. Posłuchajmy co inni mają do powiedzenia. Reflektujmy to i dzielmy się swoimi spostrzeżeniami. Dobierając te metody które będą najskuteczniejsze i możliwe do realizacji – mówił włodarz.

Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali eksperci krajowi i zagraniczni, którzy przedstawili przykłady skutecznych działań rewitalizacyjnych w Polsce i w Europie, a które mogłyby stać się inspiracją dla Cieszyna. Moderatorem spotkania był Aldo Vargas Tetmajer specjalista w zakresie rozwoju przestrzennego miast i rewitalizacji, współpracujący ze Związkiem Miast Polskich, ekspert Krajowy Punkt Urbact. Vargas Tetmajer opowiedział m.in. o programie. Urbact jest europejskim programem, który polega na wymianie wiedzy i doświadczeń promujących zrównoważony rozwój miejski. To co oferujemy jako program to nie środki inwestycyjne, ale pewien sposób podejścia do problemów. Pewną filozofię działania w przypadku kiedy miasto napotyka na swojej drodze różnego rodzaju problemy, a każde miasto je ma np.: problemy z przestrzenią, komunikacją, przestępczością, bezrobociem itd. – mówił Vargas Tetmajer.

Podczas spotkania można było nie tylko poznać program Urbact, ale także miasta które udało się ożywić. Przykłady francuskich i polskich procesów rewitalizacyjnych podał prof. Krzysztof Skalski.  Remont rynku nie zapewnia życia gospodarczego. My architekci przyjęliśmy takie myślenie, że jak będziemy budować ładnie i czysto to wychowamy społeczeństwo – marzenie. Każdy musi wziąć sprawę we własne ręce. Definicja rewitalizacji mówi, że jest to skoordynowany program prowadzony wspólnie przez władzę samorządową, społeczność lokalną i innych uczestników których należy traktować jak inwestorów. Ten program realizowany jest jako element polityki rozwoju (zrównoważonego rozwoju). Ma przeciwdziałać degradacji przestrzeni i zjawiskom kryzysowym w różnych dziedzinach. Ma pobudzać rozwój aktywności społecznej i gospodarczy, poprawić środowisko zamieszkiwania i chronić dziedzictwo kulturowe – mówił prof. Skalski.

We wstępnej diagnozie obszaru rewitalizowanego w Cieszynie wskazał na: obniżoną dostępność komunikacyjną centrum utrudniającą korzystanie z oferty handlowej i usługowej, dominujący tradycyjny model prowadzenia biznesu w centrum miasta rozmijający się ze współczesnymi potrzebami konsumentów, niewystarczający ład architektoniczny w centrum, brak połączenia aktywności handlowej w centrum Cieszyna z dostateczną liczbą wydarzeń kulturalnych, zarządzanie zasobami mieszkaniowymi śródmieścia, ubóstwo – przestępczość – defaworyzacja, partycypacja społeczna.

Przykład udanego procesu rewitalizacji, jako inspirację do dalszych prac, podał kolejny zaproszony ekspert  Berry Kessels z Holandii. Gość omówił rewitalizację dzielnicy Klarendal Arnhem. Jak podkreślał Kessels miasto to przeżywało mocny kryzys związany z upadkiem lokalnego przemysłu. Udało się je jednak ożywić poprzez wdrożenie ciekawych rozwiązań i mechanizmów które zaangażowały mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców. Teraz Arnhem jest znane głównie z projektantów mody. Ważna jest współpraca z ludźmi którzy tam mieszkają, z lokalnymi inwestorami, przedsiębiorcami. Dobrze również zaprosić do współpracy osoby  pomysłowe, z entuzjazmem. (…) Nie starajcie się wszystkiego zaplanować, pozwólcie twórczości i kreatywności rozwijać się spontanicznie. Potrzeba wytrwałości i upartości – radził Kessels.

Na zakończenie spotkania głos oddano publiczności. Rozwinęła się dyskusja na temat lokalnych problemów. Mówiono o potrzebach i oczekiwaniach. Dodajmy, iż prace nad GPR trwają w Cieszynie już od kilku miesięcy. Dokument ten to dla lokalnego samorządu nie tylko wymóg, ale daje także możliwość ubiegania się o dotacje unijne. Służące rozwiązywaniu wielu problemów, przede wszystkim społecznych – informuje magistrat.

W Cieszynie został wyznaczony obszar rewitalizowany. Podjęto w tej sprawie stosowne uchwały oraz ogłoszono konsultacje społeczne projektu uchwały Rady Miejskiej Cieszyna w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji. Pojawiły się także informacje podsumowujące przebieg tych konsultacji. Mapki wspomnianych obszarów części północnej i południowej, uchwały, diagnozę obszarów, a także inne szczegółowe informacje na temat Re-Witalizacji znajdziecie  tutaj.

Spotkanie które odbyło się w poniedziałek (28.11) to dopiero początek, zapowiada cieszyński magistrat. Jeszcze w tym roku odbędą się cztery spotkania warsztatowe. Pierwsze zaplanowano na 12 grudnia.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-11-30 05:21:30
wodz dziewieciu niedzwiedzi: Z niecierpliwoscia czekam na komentarz wszechwiedzacego przepierona co on ma w tej kwesti do powiedzenia znawca wszystkiego!!
2016-11-30 06:10:12
góry: Jak tak patrze na drugie zdjęcie to potwarzach widać że to już 50+ ,to się ożywi ten wasz CIESZYN
2016-11-30 09:42:36
Stanko: Nie byłem, więc nie mogę oceniać spotkania, ale chyba było dużo bla bla bla, jak słyszę o \"pewnej filozofii działania\" (!) i \"pewien sposób podejścia\" i wiele bełkotu intelektualnego... no, oby jednak się coś z tego urodziło....
2016-11-30 10:55:25
NieStela2: Biorąc pod uwagę wyniki wyborów w Cieszynie można się spodziewać podsumowania za parę lat: \"ch... dupa i kamieni kupa\".
2016-12-04 15:00:33
mstudnicki: Byłem na spotkaniu, które uważam za totalną stratę czasu. Nie było kompletnie żadnych pomysłów, tylko nieustanny unijny bełkot. Ludzie byli tam potrzebni tylko po to, aby wpisać się na listę i wypełnić salę. <br />W dużym uproszczeniu : panowie od projektu współfinansowanego z UE wmawiali mieszkańcom i władzom miejskim, że ten projekt jest potrzebny, gdyż bez niego władze naszego miasta nie spotykałyby się z nami-mieszkańcami i inwestorami w naszym mieście, w naszych budynkach. O żadnych pomysłach na Cieszyn mowy nie było, co zresztą zastrzeżono na początku, że jest to spotkanie ogólnikowe.<br />Moje spostrzeżenia po spotkaniu:<br />1. Jeśli władze nie potrafią samodzielnie organizować spotkań z mieszkańcami w naszym mieście, to znaczy, że są do wymiany. <br />2. Jeśli władze i mieszkańcy nie mają długofalowej wizji rewitalizacji Cieszyna, tylko potrzebują do tego unijnych pasożytów- to znaczy, że są do wymiany.<br />3. Jeśli władze są na tyle naiwne, że myślą, iż polsko-unijne pijawki będą w czymkolwiek władze wyręczać - to znaczy, że są do wymiany.<br />4. W Cieszynie nie brakuje ludzi z wizją i to wizją opartą na realiach. Jeśli władze nie są zainteresowane słuchaniem tej części społeczeństwa - to znaczy, że są do wymiany.<br /><br />Do obecnych władz miasta nie mam większych zastrzeżeń, a moje uwagi mają jedynie za cel nie dopuścić, aby władze zapomniały kto ich wybrał i co do nich należy, co w Polsce zbyt często się dzieje po przyzwyczajeniu się do objętych stanowisk.<br /><br />Miałem styczność z co najmniej kilkoma projektami unijnymi i zauważyłem jedną prawidłowość: Ludzie od unijnych projektów zajmują się głównie życiem z unijnych projektów, a ewentualna pomoc komukolwiek jest fikcją lub co najwyżej propagandowym tłem traktowanym przez nich jako zło konieczne.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: