Lodowe włosy – nietypowe zjawisko w Wiśle
W lasach można spotkać wiele nietypowych organizmów czy zjawisk. Jeśli nie jesteśmy biologami czy mykologami, to zapewne nieraz zdziwi nas nietypowy grzyb, czy roślina. Każdy wytrawny grzybiarz słyszał np. o tzw. czarcich kręgach, czyli kręgach grzybów, którym niegdyś nasi przodkowie przypisywali diabelską moc. Ale mało który miłośnik leśnych eskapad w poszukiwaniu grzybów słyszał o lodowych włosach. Co to takiego?
Ostatnio nietypowym zjawiskiem pochwaliło się Nadleśnictwo w Wiśle – zamieściło na swoim oficjalnym profilu na Facebooku informację o tzw. lodowych włosach.
- Lodowe włosy to dosyć rzadko spotykane zjawisko, ale intrygujące i na swój sposób piękne na tyle, że trudno się nie zachwycić. Powstają w trakcie przymrozków, pod warunkiem, że grunt nie jest jeszcze zamarznięty. Wydostająca się z gruntu woda zamarza na powierzchni, tworząc cienkie warstewki lodu, wyglądające jak włosy. Udział w tym zjawisku ma również grzyb łojówka różowawa – wyjaśniają leśnicy.
W 2015 roku naukowcom z Niemiec i Szwajcarii udało się odkryć, że do powstawania lodowych włosów przyczynia się grzyb o nazwie Exidiopsis effusa, zwany również łojówką różowawą. Grzyby spowalniają proces krystalizacji, co skutkuje powstawaniem lodu. Ciekawostką jest fakt, że tego rodzaju formacje lodowe można spotkać jedynie lokalnie na półkuli północnej, w tym również w Polsce.
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.