Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Lodowe włosy – nietypowe zjawisko w Wiśle

Idealnie pasują do zimowej aury – lodowe włosy, czyli rzadkie zjawisko, którym niedawno pochwaliło się Nadleśnictwo Wisła. W jego powstaniu biorą udział grzyby.

W lasach można spotkać wiele nietypowych organizmów czy zjawisk. Jeśli nie jesteśmy biologami czy mykologami, to zapewne nieraz zdziwi nas nietypowy grzyb, czy roślina. Każdy wytrawny grzybiarz słyszał np. o tzw. czarcich kręgach, czyli kręgach grzybów, którym niegdyś nasi przodkowie przypisywali diabelską moc. Ale mało który miłośnik leśnych eskapad w poszukiwaniu grzybów słyszał o lodowych włosach. Co to takiego?

Ostatnio nietypowym zjawiskiem pochwaliło się Nadleśnictwo w Wiśle – zamieściło na swoim oficjalnym profilu na Facebooku informację o tzw. lodowych włosach.

- Lodowe włosy to dosyć rzadko spotykane zjawisko, ale intrygujące i na swój sposób piękne na tyle, że trudno się nie zachwycić. Powstają w trakcie przymrozków, pod warunkiem, że grunt nie jest jeszcze zamarznięty. Wydostająca się z gruntu woda zamarza na powierzchni, tworząc cienkie warstewki lodu, wyglądające jak włosy. Udział w tym zjawisku ma również grzyb łojówka różowawa – wyjaśniają leśnicy.

W 2015 roku naukowcom z Niemiec i Szwajcarii udało się odkryć, że do powstawania lodowych włosów przyczynia się grzyb o nazwie Exidiopsis effusa, zwany również łojówką różowawą. Grzyby spowalniają proces krystalizacji, co skutkuje powstawaniem lodu. Ciekawostką jest fakt, że tego rodzaju formacje lodowe można spotkać jedynie lokalnie na półkuli północnej, w tym również w Polsce.

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-11-28 12:13:55
miriam11: Niesamowite. Ciekawe czy już widzieli takie białe co leci z nieba?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: