Liczby stale rosną, nie dajmy się
Rak... umierają na niego nasi krewni i znajomi. Choroba nie pyta nas o wiek, płeć, status materialny... - Jest jak rosyjska ruletka, nigdy nie wiesz na kogo trafi... - mówi Karolina Gawlas z Pogwizdowa, która trzy lata temu dowiedziała się o chorobie – Kiedyś myślałam, że ten temat mnie nie dotyczy... że takie złe rzeczy zdarzają się innym, a jednak... pewnego dnia to ja usłyszałam „ma pani raka”...
4 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. To dzień, który powinien nam przypomnieć, jak ważne są badania kontrolne i jak ważna jest profilaktyka. W Polsce, co roku przybywa nowych zachorowań za raka. Już teraz choroba ta nazywana jest zabójcą XXI wieku. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia biją na alarm. W najbliższym dwudziestoleciu liczba zachorowań na nowotwór wzrośnie nawet dwukrotnie.
Według statystyk około 70% Polaków chorych na raka zgłasza się do lekarza zbyt późno. Oznacza to, że nasza świadomość na temat choroby nadal jest zbyt niska. - Lekceważyłam badania, chociaż wiele się mówiło o profilaktyce – przyznaje pani Karolina – dzisiaj wszystkie swoje koleżanki namawiam do badań. To naprawdę nic nie boli, a może uratować życie... Pewnych rzeczy nie można odkładać na potem, bo potem... może być za późno.
Korzystając z okazji przypominamy - w roku 2012 Szpital Śląski w Cieszynie uzyskał kontrakt z NFZ na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki - wczesnego wykrywania raka szyjki macicy oraz wczesnego wykrywania raka piersi. Oba badania wykonywane są w przyszpitalnych poradniach specjalistycznych.
Nie daj szansy rakowi, znajdźmy czas, zróbmy badanie.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.