Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Liczby stale rosną, nie dajmy się

4 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Dzisiejszy dzień jest więc dobrą okazją, żeby na moment przystanąć i pomyśleć o swoim zdrowiu.

Rak... umierają na niego nasi krewni i znajomi. Choroba nie pyta nas o wiek, płeć, status materialny...  - Jest jak rosyjska ruletka, nigdy nie wiesz na kogo trafi... - mówi Karolina Gawlas z Pogwizdowa, która trzy lata temu dowiedziała się o chorobie – Kiedyś myślałam, że ten temat mnie nie dotyczy... że takie złe rzeczy zdarzają się innym, a jednak... pewnego dnia to ja usłyszałam „ma pani raka”...

4 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. To dzień, który powinien nam przypomnieć, jak ważne są badania kontrolne i jak ważna jest profilaktyka. W Polsce, co roku przybywa nowych zachorowań za raka. Już teraz choroba ta nazywana jest zabójcą XXI wieku. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia biją na alarm. W najbliższym dwudziestoleciu liczba zachorowań na nowotwór wzrośnie nawet dwukrotnie. 

Według statystyk około 70% Polaków chorych na raka zgłasza się do lekarza zbyt późno. Oznacza to, że nasza świadomość na temat choroby nadal jest zbyt niska. - Lekceważyłam badania, chociaż wiele się mówiło o profilaktyce – przyznaje pani Karolina – dzisiaj wszystkie swoje koleżanki namawiam do badań. To naprawdę nic nie boli, a może uratować życie... Pewnych rzeczy nie można odkładać na potem, bo potem... może być za późno.

Korzystając z okazji przypominamy - w roku 2012 Szpital Śląski w Cieszynie uzyskał kontrakt z NFZ na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki - wczesnego wykrywania raka szyjki macicy oraz wczesnego wykrywania raka piersi. Oba badania wykonywane są w przyszpitalnych poradniach specjalistycznych.

Nie daj szansy rakowi,  znajdźmy czas, zróbmy badanie.  

 
 
BsK
źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: