Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kwiaty ziemi cieszyńskiej tegorocznym tematem powiatowego konkursu poetyckiego im. Jana Kubisza

To była XIV już edycja Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kubisza. Tegorocznym tematem były „Kwiaty ziemi cieszyńskiej”. W konkursowe szranki, nadsyłając po jednam napisanym przez siebie wierszu, stanęła młodzież szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych: klas IV – VI oraz klas VII – VIII. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie.

Zadaniem uczestników konkursu było ukazanie w formie wiersza piękna przyrody Śląska Cieszyńskiego – kwiatów, drzew i krzewów oraz związanych z nimi legend i opowieści. Nadesłane utwory poetyckie oceniało jury, w którym zasiadły znane poetki Śląska Cieszyńskiego. Jury przewodziła prawnuczka Jana Kubisza – Aleksandra Błahut – Kowalczyk. Oprócz niej wiersze oceniały Joanna Surzycka i Anna Mazur.

W piątkowe przedpołudnie 11 czerwca w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu. Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a opiekunowie pamiątkowe dyplomy. Zebrani mieli okazję wysłuchać nagrodzonych wierszy.
Aleksandra Błahut – Kowalczyk opowiedziała także o swym znanym pradziadku nie tylko to, co znajdziemy w jego biografiach. Podzieliła się ze słuchaczami również rodzinnymi wspomnieniami. Z tym, że jej dziadek bardzo kochał przyrodę i wszędzie, gdzie tylko mógł, zakładał ogrody na czele.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił uczeń SP 2 Mateusz Wojtas z klasy 7c grając na pianinie również swe własne kompozycje.

Na konkurs nadesłano 39 wierszy z dziewięciu szkół Powiatu Cieszyńskiego. Trafił się także jeden wiersz… nieregulaminowy, który zdobył wyróżnienie. Mianowicie uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zaborzu pod kierownictwem nauczyciela Waldemara Krzyśka wspólnie napisali wiersz podczas lekcji języka polskiego. I choć regulamin konkursu nie przewidywał prac zbiorowych, to kreatywni uczniowie wraz z nauczycielem otrzymali wyróżnienie specjalne nagrodą. A organizatorzy zastanawiać zaczęli się nad zmianą regulaminu.

 (indi)

a film z uroczystego wręczenia nagród poniżej:

Wyniki:

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: